Polskie Radio
Section05

Anna Stempniak

"Jej poezja przetrwała próbę czasu". Maria Pawlikowska-Jasnorzewska patronką 2025 roku

Rok 2025 ma wielu literackich patronów, ale wśród nich jest tylko jedna kobieta - Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. - Jej poezja przetrwała próbę czasu, co zresztą prorokowali Lechoń, Żeromski czy Tuwim - koledzy, którzy jej bronili. Nie ma w przypadku literatury ważniejszej próby. Do dzisiaj czyta się Pawlikowską-Jasnorzewską, podczas kiedy prochy jej krytyków dawno rozwiał wiatr - mówiła w "Kulturalnej Jedynce" Marta Podgórnik - poetka i krytyczka literacka.
Zobacz więcej na temat:  literatura Maria Pawlikowska-Jasnorzewska poezja wiersze Marta Podgórnik Zobacz także

"Wyzwanie i ogromna przyjemność". Natalia Babińska przygotowuje premierę "Czarodziejskiego fletu" Mozarta

"Czarodziejski flet" to najczęściej śpiewana baśń na scenach świata. Libretto opery prowokuje do stawiania pytań i otwiera pole do rozmaitych interpretacji. O istocie dzieła opowiada w Jedynce Natalia Babińska, reżyserka operowa, która w Operze na Zamku w Szczecinie przygotowuje premierę "Czarodziejskiego fletu" Mozarta. 
Zobacz więcej na temat:  Szczecin Natalia Babińska Opera na Zamku w Szczecinie Wolfgang Amadeusz Mozart opera TEATR Zobacz także

Niezwykła pelplińska Biblia Gutenberga w Muzeum Narodowym w Warszawie

- Pokazujemy jeden z bezcennych obiektów, który na co dzień znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie i właściwie nie podróżuje. Tak się jednak składa, że w Muzeum Narodowym w Warszawie jest już po raz drugi - pierwszy raz trafił tu po wojnie, w 1959 roku, kiedy powrócił po zawierusze wojennej z Kanady - powiedziała w audycji "Kulturalna Jedynka" dr hab. Agnieszka Lajus, dyrektorka Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Biblia Biblia Gutenberga gutenberg KULTURA Warszawa Muzeum Narodowe w Warszawie Zobacz także

"Skarby kultury polskiej". Wystawa Archiwum Przedmiotów Wyobrażonych

Wystawa Archiwum Przedmiotów Wyobrażonych Szymona Zakrzewskiego w Miejscu Projektów Zachęty to wystawa polskich projektów skierowanych nie do zamożnych mieszkańców kraju, a środowisk, które nie mogły pozwolić sobie na drogie zakupy. Czyli do mieszkańców gdyńskich dzielnic biedy, kobiet, które wyemigrowały ze wsi do miast w poszukiwaniu pracy w dwudziestoleciu międzywojennym oraz osób mieszkających w sąsiedztwie nowohuckiego kombinatu w okresie PRL. Po wystawie oprowadził nas autor.
Zobacz więcej na temat:  Szymon Zakrzewski Zobacz także SZTUKA

Tadeusz Borowski. Jego opowiadania z Auschwitz były wyjątkowe na skalę światową

Tadeusz Borowski, pisarz, poeta i przedstawiciel pokolenia Kolumbów przeżył jedynie 28 lat. W tak krótkim czasie został wielokrotnie doświadczony przez los: jego rodzice byli wysłani do gułagów, sam angażował się w konspirację, był również więźniem obozów w Auschwitz i Dachau. Jak pokazał obozowy świat w swojej literaturze?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także literatura Auschwitz Tadeusz Borowski Marta Byczkowska-Nowak

Kazimierz Przerwa-Tetmajer. W jaki sposób skazano go na zapomnienie?

85 lat temu odszedł Kazimierz Przerwa-Tetmajer - poeta, autor słynnych erotyków, m. in. wiersza "Lubię, kiedy kobieta…", powieściopisarz, dramaturg i piewca Tatr.- Jego twórczość jest bardzo wszechstronna, ale niestety został skazany na zapomnienie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Maria Jolanta Olszewska z Uniwersytetu Warszawskiego. Dlaczego?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także literatura Kazimierz Przerwa-Tetmajer Maria Jolanta Olszewska