Polskie Radio
Section05

astronautyka

"Kobiety w Kosmosie". Przypominamy osiągnięcia kobiet w dziedzinie astronomii

Gagarin, Armstrong, Hermaszewski... Nazwiska tych, którzy polecieli w kosmos, znają wszyscy. A co z osobami, dzięki którym ich osiągnięcia w ogóle były możliwe? Historia często o nich zapomina. Zwłaszcza o kobietach, które miały niemały wpływ na podbój kosmosu. Ich sylwetki i dokonania przypomnimy w specjalnym cyklu "Kobiety w Kosmosie".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Kowalczyk kosmos Kobiety astronomia

Konstanty Ciołkowski projektował statki kosmiczne, zanim pojawiły się samoloty

Jego życie naznaczone było przekraczaniem granic. Ojciec był polskim szlachcicem, matka Rosjanką z domieszką krwi tatarskiej. Rodzina często zmieniała miejsce pobytu. Konstanty od dziecka najchętniej spoglądał jednak w stronę ostatniej z granic. Chciał wysłać człowieka w kosmos. Zaczął nad tym pracować jeszcze w XIX wieku.
Zobacz więcej na temat:  kosmos fizyka matematyka Rosja ZSRR rewolucja październikowa 1917 pojazdy samolot samoloty lotnictwo

Badania nad odkrywaniem planet pozasłonecznych. Czym jest zjawisko mikrosoczewkowania grawitacyjnego?

Nagroda Copernicus jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Deutsche Forschungsgemeinschaft. Pierwszy konkurs odbył się w 2006 roku, a tym roku jej laureatami zostali prof. Andrzej Udalski oraz prof. Joachim Wambsganss. Doceniono ich wkład w rozwój astrofizyki poprzez badania nad soczewkowaniem grawitacyjnym oraz odkrywaniem planet pozasłonecznych.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski astronomia planety Fundacja na rzecz Nauki Polskiej fizyka