Polskie Radio
Section05

bitwa pod grunwaldem

Bitwa pod Grunwaldem. Poznaj bohaterów obrazu Jana Matejki

28 września 1878 roku w Krakowie zaprezentowano publiczności obraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Dzieło - upamiętniające jedno z największych zwycięstw w historii polskiego oręża 15 lipca 1410 roku - skrywa w sobie wiele tajemnic. Z tej okazji prezentujemy go w wersji, która pomoże rozszyfrować umieszczone na nim postacie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Krzyżacy Władysław Jagiełło magazyn wakacyjny wakacje 2021 historia Polski

Zakończyły się badania archeologiczne pod Grunwaldem. Pole najsłynniejszej bitwy w dziejach Polski nadal skrywa tajemnice

Trwające przez ostatni tydzień międzynarodowe badania archeologiczne na polach bitwy pod Grunwaldem dobiegły końca. Przy próbie odnalezienia śladów lokalizacji obozu wojsk polsko-litewskich natrafiono m.in. na grot kuszy, ostrogi i fragment kolczugi. Nadal nie udało się jednak jednoznacznie rozwiązać dwóch największych zagadek najsłynniejszego starcia w dziejach Polski. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne Grunwald

Czym są rekonstrukcje historyczne oraz LARP-y?

Rekonstrukcje historyczne i LARP-y to wydarzenia, które przenoszą uczestników i widzów w realia minionych epok. Ich nieodłącznym elementem jest całkowite wejście w rzeczywistość danych czasów - od strojów, przez organizację obozu, aż po kuchnię i potrawy. W audycji "Popołudniówa" Bartosz Janiczek opowiada czym dokładnie są, czym się od siebie różnią oraz jak rozpocząć działalność w takich inicjatywach.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński LARP rekonstrukcje historyczne Bartosz Janiczek średniowiecze HISTORIA

Bitwa pod Grunwaldem - jedna z najważniejszych bitew w historii Polski

Gdybyśmy żyli w średniowieczu to bylibyśmy właśnie świadkami jednej z największych bitew tamtych czasów: bitwy pod Grunwaldem. Trudno w to uwierzyć, ale jedno starcie zadecydowało o dalszych losach Krzyżaków. A przy okazji o dalszej historii naszego państwa, przynajmniej na kolejne kilka wieków. Przy okazji 614. rocznicy tej bitwy w "Jedynce Dzieciom" opowiedział o niej historyk, dr Łukasz Przybyłek.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska historia Polski średniowiecze

Bitwa pod Grunwaldem. Współczesne mity i legendy

Współcześnie w powszechnej świadomości funkcjonuje wiele mitów związanych z bitwą pod Grunwaldem, której dziś mija 614. rocznica. Mity te związane są między innymi z przedstawieniem bitwy, a także samego średniowiecza, w filmie Aleksandra Forda "Krzyżacy", będącego jednocześnie pierwszą polską powojenną superprodukcją, oglądaną przez większość Polek i Polaków. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski średniowiecze

"Bogurodzica", Grunwald i "zagadka zamknięta na siedem pieczęci"

Najstarsza znana polska pieśń religijna, najbardziej tajemnicza. Ale i pieśń bojowa rycerstwa polskiego: według Długosza śpiewało ją "wojsko królewskie" Jagiełły przed bitwą pod Grunwaldem. Wieki później odwoływali się do "Bogurodzicy" młodzi poeci walczącej Warszawy. Co dziś wiemy o tym prastarym tekście? I czego być może nie dowiemy się już nigdy?
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze chrześcijaństwo poezja literatura Władysław Jagiełło św. Wojciech Henryk Sienkiewicz

Pomnik Grunwaldzki w Krakowie. Symbol zwycięstwa dla pokrzepienia serc

W 1910 roku w Krakowie miały miejsce uroczystości z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem. Z tej okazji 15 lipca na Placu Matejki odsłonięto - ufundowany przez Ignacego Paderewskiego - konny pomnik króla Władysława Jagiełły. Monument miał umocnić w Polakach uczucia patriotyczne.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Rosja Prusy Austria pomniki Ignacy Jan Paderewski zabytki Kraków HISTORIA

Bitwa pod Grunwaldem w "Krzyżakach" Aleksandra Forda. Prawda i mity [POSŁUCHAJ PODCASTU]

Współcześnie w powszechnej świadomości funkcjonuje wiele mitów związanych z bitwą pod Grunwaldem, której 614. rocznica mija 15 lipca 2024 roku. Są one związane są między innymi z przedstawieniem bitwy, a także realiów średniowiecza w filmie Aleksandra Forda "Krzyżacy". Obraz był pierwszą polską powojenną superprodukcją. Widziała go wówczas większość Polek i Polaków.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA średniowiecze Krzyżacy

TYLKO U NAS Rycerze zjeżdżają pod Grunwald. To będzie wielkie widowisko

Uzbrojeni w miecze, włócznie, łuki, tarcze, ubrani w zbroje, konno, na wozach i pieszo jak co roku w połowie lipca o godz. 15.00 w największym skwarze, zgodnie z historyczną tradycją zmierzą się ze sobą stronnicy Korony Królestwa Polskiego i Zakonu Krzyżackiego. Upamiętnienie bitwy pod Grunwaldem z 1410 roku jest jedną z ważniejszych imprez tego typu w Europie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo turystyka historia Polski

Mikołaj Trąba. Pierwszy Prymas Polski i doradca króla Władysława Jagiełły

"Zawrotna kariera Mikołaja była wynikiem nie tylko jego osobistych walorów, ale miała również ścisły związek z polityką. Rozumieli się z królem, ufali sobie i nawzajem się popierali" - pisze historyk prof. Stefan Maria Kuczyński w "Polskim Słowniku Biograficznym". 601 lat temu zmarł Prymas Polski Mikołaj Trąba, jeden z najważniejszych Polaków XV wieku.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Jagiełło chrześcijaństwo prymas Polski średniowiecze Sandomierz Kościół katolicki papież Krzyżacy Jan Długosz