Polskie Radio
Section05

Boże Narodzenie

Słuchowisko "Dziadek do orzechów" na platformie podcastowej Polskiego Radia

Historia drewnianego dziadka do orzechów, który walczył z Mysim Królem, należy do tych opowieści, które od lat potrafią zawładnąć dziecięcą wyobraźnią. Do motywów tej historii sięgali też liczni dorośli twórcy, kompozytorzy czy reżyserzy filmowi i teatralni. Tę ponadczasową baśń na motywach opowieści E.T.A  Hoffmana, można wysłuchać w formie słuchowiska na platformie podcasty.polskieradio.pl w zakładce Polskiego Radia Dzieciom "RADIO BAJKI". Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko dla dzieci dzieci radio dla dzieci

Na Syberii Polacy uczestniczyli w Pasterce. "Świętujemy Boże Narodzenie tak, jak nas uczyły babcie"

We wsi Wierszyna na Syberii słychać polskie kolędy. Mieszkający tam Polacy obchodzą święta Bożego Narodzenia zgodnie z naszą tradycją. W nocy w miejscowym kościele pod wezwaniem świętego biskupa Stanisława proboszcz ksiądz Karol Lipiński odprawił Pasterkę. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Syberia POLSKA HISTORIA tradycja

Delegat KEP do spraw Polonii: Święta wykorzystajmy na owocne powroty, okazję do wygaszenia konfliktów

Na okres świąt Bożego Narodzenia do kraju wracają Polacy z różnych stron świata. Ci, którzy będą świętować za granicą, chcą spędzić ten wyjątkowy czas w towarzystwie rodaków. "Święta wykorzystajmy na owocne powroty, spotkania, okazję do wygaszenia konfliktów" - mówi Delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, biskup Piotr Turzyński.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Polonia Polacy za granicą

Alfabet Bożego Narodzenia: od aniołów, przez kolędy, aż po życzenia świąteczne

Polskie świętowanie Bożego Narodzenia łączy wiele elementów tradycji ogólnoeuropejskich ze zwyczajami i symbolami typowo rodzimymi, znanymi przede wszystkim w naszym kraju. Opłatek, dodatkowe nakrycie przy stole, kolędnicy, szopka czy kutia. Jakie są źródła i znaczenia tych i innych spraw, które składają się na tę wyjątkową, bożonarodzeniową rzeczywistość? Przedstawiamy bożonarodzeniowy alfabet! 
Zobacz więcej na temat:  tradycja zwyczaje Wigilia kutia Trzech Króli Betlejem choinka Trójka

Dziś Święta Bożego Narodzenia. "Bóg objawił się jako małe i bezbronne dziecko"

Dziś przypada uroczystość Narodzenia Pańskiego, powszechnie nazywana świętami Bożego Narodzenia. Poprzedza je Wigilia 24 grudnia. W tradycji chrześcijańskiej jest to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, człowieka i Boga. Noc, w którą Jezus przyszedł na świat, uznaje się za wyjątkową, ponieważ Bóg objawił się jako małe i bezbronne dziecko, a w jego majestat uwierzyli prości ludzie - pasterze czuwający przy stadach. W Polsce święta Bożego Narodzenia mają szczególnie rodzinny charakter, także dla osób niewierzących. Są to również dwa dni wolne od pracy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aktualności katolickie społeczeństwo życzenia chrześcijaństwo Jezus Chrystus

Od aniołów, przez kolędy, po życzenia świąteczne. Alfabet Bożego Narodzenia

Polskie świętowanie Bożego Narodzenia łączy wiele elementów tradycji ogólnoeuropejskich ze zwyczajami i symbolami typowo rodzimymi, znanymi przede wszystkim w naszym kraju. Opłatek, dodatkowe nakrycie przy stole, kolędnicy, szopka czy kutia. Jakie są źródła i znaczenia tych i innych spraw, które składają się na tę wyjątkową, bożonarodzeniową rzeczywistość?  
Zobacz więcej na temat:  tradycja zwyczaje Wigilia kutia Trzech Króli Betlejem choinka msn21-historia HISTORIA

Pasterka w bazylice św. Piotra. Papież Franciszek: nasze serce jest w Betlejem

- Nasze serce jest dzisiejszego wieczoru w Betlejem - powiedział papież Franciszek podczas pasterki w Wigilię w bazylice św. Piotra. Dodał, że "Książę pokoju jest nadal odrzucany przez logikę wojny, z hukiem broni, która także dziś nie pozwala mu znaleźć miejsca na świecie".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan papież Franciszek Kościół katolicki wiara chrześcijaństwo katolicyzm Święta Bożego Narodzenia tradycja Jezus Chrystus