Polskie Radio
Section05

Bruno Schulz

Śmierć Brunona Schulza. "Przyszedł po chleb. Zginął od strzałów w tył głowy"

– Od ulicy Mickiewicza nadszedł Karl Günther, zbliżył się do Schulza. Ten biegać nie umiał, no i myślał, że Niemiec nie będzie do niego strzelał – opowiadał w Polskim Radiu o ostatnich chwilach życia znakomitego pisarza Alfred Schreyer. 19 listopada mija 82. rocznica śmierci Brunona Schulza.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Drohobycz Niemcy wspomnienie zabójstwo nazizm Holokaust Żydzi III Rzesza HISTORIA

Bruno Schulz we wspomnieniach. "Był człowiekiem, którego się nie widzi"

– Był cichy, przesadnie skromny. Kiedy szedł korytarzem, to gdzieś pod ścianami. I skarżył się na pracę w szkole – opowiadał Alfred Schreyer o swoim nauczycielu Brunonie Schulzu. W radiowych archiwach zachowały się cztery opowieści tych, którzy zetknęli się z autorem "Sklepów cynamonowych", nieśmiałym mistrzem literackiego słowa.
Zobacz więcej na temat:  Drohobycz wspomnienie Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa fotografia literatura

Bruno Schulz. Pisarz, malarz, geniusz z "republiki marzeń"

Był jednym z najwybitniejszych pisarzy w historii Polski, lecz do dziś stawia opór czytelnikom i znawcom literatury. Prawie nie ruszał się z rodzinnego Drohobycza – w którym urodził się 12 lipca 1892 roku – a jest dziś sławny na całym świecie. 
Zobacz więcej na temat:  rocznica historia Polski HISTORIA Drohobycz Holokaust Niemcy Lwów Wiedeń Zofia Nałkowska Witold Gombrowicz KSIĄŻKA książki literatura malarstwo

Nie żyje prof. Jerzy Jarzębski. Posłuchaj, co mówił o Lemie, Schulzu, Gombrowiczu

Prof. Jerzy Jarzębski, zmarły 25 lutego br. w wieku 76 lat, należał do najświetniejszych znawców współczesnej literatury polskiej. W radiowych archiwach zachowały się nagrania, w których mówił o ważnych dla siebie twórcach. – Gombrowicz trafiał w bardzo wiele istotnych spraw, które nas dotyczą – podkreślał prof. Jarzębski w jednej z audycji, dowodząc, jak bardzo literatura była dla niego sprawą żywą, aktualną i nieprzemijającą.  
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jarzębski Witold Gombrowicz Stanisław Lem literatura wspomnienie

"Sanatorium pod klepsydrą" Wojciecha Hasa. Psychodeliczna opowieść o czasie i przemijaniu

- Nie ulega wątpliwości, że Has, jak to się mówi, nacisnął mocniej pedał przy produkcji tego filmu i pozwolił swojej wyobraźni, wrażliwości plastycznej oraz poetyckiej ujawnić się z większą siłą i w większym wymiarze - stwierdził w 1973 roku krytyk filmowy Stanisław Grzelecki na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski historia PRL FILM KULTURA kino reżyser

"Jak odkrywałem Schulza". Audycja dokumentalna Adama Bogoryja-Zakrzewskiego [POSŁUCHAJ]

Właśnie trwa Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera i z tej okazji warto pokazać sylwetkę polskiego prozaika żydowskiego pochodzenia. W specjalnej audycji dokumentalnej przygotowanej przez Adama Bogoryja-Zakrzewskiego opowiadamy o jednym z najoryginalniejszych w okresie międzywojnia i XIX wieku polskich pisarzy - Brunonie Schulzu. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski pisarze i poeci historia Polski reportaż w Jedynce pr poleca

Порнографічна утопія Бруно Шульца

Бруно Шульц — вчитель і письменник, геній, художник, єврей-бунтівник, мазохіст, фетишист. У своїх малюнках постійно повертався до теми... чоловічого приниження. Візуальне мистецтво та мистецтво слова, непроста релігійність та заплутана сексуальність — все це до 23 квітня можна побачити в приміщеннях варшавського Музею Літератури на виставці «Бруно Шульц. Залізний капітал духу». Про Шульца-художника та ідею виставку розповідає її куратор, науковий співробітник Музею Літератури Ян Овчарек.
Zobacz więcej na temat:  візуальне мистецтво література культура виставка Drohobycz мистецтво

Jerzy Pomianowski: znajomość z Schulzem wzięła się ze snobizmu uczniowskiego

W tym roku mija 80. rocznica śmierci Brunona Schulza. Z tej okazji na antenie Programu 2 Polskiego Radia, przez cały tydzień, emitowaliśmy gawędy poświęcone twórcy "Sklepów cynamonowych". - Moja pierwsza znajomość z Schulzem wzięła się ze zwykłego snobizmu uczniowskiego, polegającego na tym, ażeby wykazać się znajomością lektur nieobowiązkowych - wspominał w nagraniu z roku 2002 prozaik i eseista, Jerzy Pomianowski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Jerzy Pomianowski