Polskie Radio
Section05

chemia

Nowe perowskity o lepszych właściwościach fotowoltaicznych

- Ogniwa oparte na perowskitach charakteryzują się łatwością ich wytwarzania. Sam materiał jest stosunkowo tani. Popularne panele słoneczne, które możemy zobaczyć na dachach budynków, oparte są na krzemie. Ich wytwarzanie jest trudniejsze, a koszt jest większy. Dlatego zakłada się, że w niedalekiej przyszłości ogniwa perowskitowe zastąpią te krzemowe - powiedział w audycji "Eureka" prof. Janusz Lewiński, który otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2024 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach za opracowanie mechanochemicznych metod syntezy perowskitów poprawiających ich właściwości fotowoltaiczne.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski fotowoltaika NAUKA nowe technologie

Nellie Bly - kobieta, która podbiła świat dziennikarstwa

Dokładnie tego dnia - 14 listopada, 135 lat temu, pewna uparta i utalentowana Amerykanka postanowiła pobić rekord fikcyjnego bohatera powieści Juliusza Verne’a "W 80 dni dookoła świata". Anna Kowalczyk wraz z - i tu niespodzianka i magia radia - Melchiorem Wańkowiczem, opowie dziś jej herstorię. Okaże się, że nie zawsze warto wierzyć na słowo nawet wybitnym reportażystom. Fact checking gawędy Melchiora Wańkowicza przeprowadziła Anna Kowalczyk, która opowieść o zapomnianych bohaterkach historii ma dla Państwa co tydzień o tej samej porze.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Maria Skłodowska-Curie NAUKA fizyka Anna Kowalczyk Kobiety medycyna

Proszki, ubrania, plastikowe naczynia. Jak wyeliminować szkodliwą chemię z naszego życia?

Aż 84 proc. Polek i Polaków obawia się szkodliwego wpływu chemikaliów na zdrowie. - Musimy mieć świadomość, że istnieje olbrzymia chemizacja naszego życia codziennego. Nie ma możliwości, żebyśmy całkowicie wyeliminowali z niego chemię - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr nauk chemicznych Jolanta Flejszar-Olszewska. W jaki sposób można unikać agresywnych preparatów?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Jolanta Flejszar-Olszewska

Polsko-Francuska Nagroda Naukowa 2024 dla prof. Daniela Gryki

Laureatami prestiżowej Polsko-Francuskiej Nagrody Naukowej im. Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre'a Curie, przyznawanej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej oraz Francuską Akademię Nauk za wybitne osiągnięcia naukowe będące efektem polsko-francuskiej współpracy badawczej, zostali prof. Daniel Gryko z Instytutu Chemii Organicznej PAN i prof. Denis Jacquemin z Uniwersytetu w Nantes.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski NAUKA Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Polska Akademia Nauk

TYLKO U NAS Bez tej wiedzy nie ma nowych leków. Nagroda Nobla za klucze do "narzędzi życia"

Chodzi o leczenie nowotworów, biosensory, produkcję nowych leków. Nagrodę Nobla z chemii przyznano za metody badania struktur białkowych z wykorzystaniem AI. - Bez wiedzy o strukturach białka trudno opracowywać nowe lekarstwa, bo lek to zwykle cząsteczka dopasowująca się do białka - mówi portalowi polskieradio24.pl dr Maria Górna z Wydziału Chemii UW. Mimo postępu, wiele białek budujących nasze ciała pozostaje zagadką.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA nagroda Nobla POLSKA NAUKA

Blaski i cienie Nagrody Nobla. Badacze i badaczki, którzy nie doczekali się wyróżnienia

Te nagrody tworzą aurę prestiżu dla osób, które nimi są zaszczycane. Rozpoczyna się Tydzień Noblowski - do kolejnego poniedziałku zaprezentowane zostaną najwybitniejsze osiągnięcia w dziedzinie: medycyny, fizyki, chemii, literatury, działań na rzecz pokoju na świecie oraz ekonomii.
Zobacz więcej na temat:  nagroda Nobla Katarzyna Kobylecka Alfred Nobel wyróżniony fizyka medycyna literatura

MEN szykuje rewolucję? Nauczyciele boją się straty pracy

Reforma edukacji przygotowywana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wywołuje nowe dyskusje - tym razem wśród nauczycieli. Obawiają się oni, że wprowadzenie przyrody zamiast chemii, biologii, geografii, a nawet fizyki, będzie powodem utraty pracy przez część z nich. Byłby to efekt odwrotny, od celu i argumentacji resortu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szkoła edukacja społeczeństwo nauczyciel praca przyroda biologia fizyka geografia Związek Nauczycielstwa Polskiego