Polskie Radio
Section05

chrześcijaństwo

Święconka. Tysiące lat tradycji w jednym koszyku

W niewielu miejscach na świecie zachował się zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, ale takiej święconki, jaką robią Polacy, nie ma nigdzie. Elementy tej tradycji poświadczone są już w średniowiecznych źródłach, a jej korzenie sięgają jeszcze dalej w przeszłość.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc święta tradycja HISTORIA historia Polski katolicyzm judaizm Żydzi Jezus Chrystus religia jedzenie jajko chleb wypieki Kościół

Inny mesjasz w Nowym Testamencie. Kim był Barabasz?

Cztery Ewangelie różnią się w opisach ostatnich godzin życia Jezusa, ale wśród wątków, które powtarzają się w każdej z nich, znajduje się historia prawa łaski Piłata i postawienia przed ludem wyboru między Nazarejczykiem i Barabaszem. Choć postać ta brała udział w wydarzeniach, które stały się kamieniem węgielnym nowej wiary, nie wiemy o niej wiele. Nawet tego, czy rzeczywiście istniała.
Zobacz więcej na temat:  ewangelia Biblia Jerozolimia Wielkanoc HISTORIA religia Kościół katolicki Jezus Chrystus

Droga Krzyżowa bez papieża. Nagła zmiana

Papież Franciszek wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie przybył do rzymskiego Koloseum, by przewodniczyć Drodze Krzyżowej w Wielki Piątek. Papież pozostał w Watykanie - podała telewizja RAI tuż przed transmisją nabożeństwa. Watykan tłumaczy zmianę troską o "zachowanie zdrowia" Franciszka. Jeszcze wczesnym wieczorem Watykan potwierdził, że papież będzie przewodniczyć Via Crucis.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielki Piątek droga krzyżowa papież papież Franciszek Watykan Rzym aktualności katolickie

Ks. Kobyliński o Świętach na Zachodzie: czas ferii

- W świecie zachodnim mamy społeczeństwo postchrześcijańskie - dla większości mieszkańców Święta Wielkanocne to czas ferii, urlopów, różnego rodzaju eksperymentów kulinarnych czy wypoczynku - mówił w Programie 1 Polskiego Radia ks. prof. Andrzej Kobyliński, etyk i filozof z UKSW. Dodał, że w związku z wysypem chorób nowotworowych czy wojną w Ukrainie doświadczamy małości naszego życia, jednakże należy poszukiwać nadziei. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wielki Piątek Wielki Post Wielkanoc religia Kościół Kościół katolicki Wielki Tydzień Grzegorz Osiecki Jezus Chrystus

Cierpienie Matki przy umierającym Synu. Różne oblicza "Stabat Mater"

Utwór ten był inspiracją dla setek kompozytorów i poetów. Niemalże każda epoka, od średniowiecza po współczesność, odczytywała to dzieło na swój wyjątkowy sposób. "Stabat Mater" bowiem – opowieść o Maryi stojącej pod krzyżem – posiada w sobie wymiar i głęboko chrześcijański, i zarazem bardzo uniwersalny, ogólnoludzki.
Zobacz więcej na temat:  Jezus Chrystus poezja średniowiecze ewangelia literatura II wojna światowa

Święta w cieniu wojny. Duchowny o Wielkanocy w Ukrainie

- Pieczemy paschy, przygotowujemy pisanki. To wszystko, co dzieje się na zewnątrz, nie zaburza nam przeżycia Wielkanocy, ona ma trochę inny charakter - powiedział Polskiemu Radiu ks. Waldemar Pawelec, przełożony kijowskiej wspólnoty pallotynów, mieszkający na co dzień w Kijowie. - Czas wojny wyzwolił w ludziach ogromną życzliwość, umiemy się dzielić tym, co mamy - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina katolicyzm Wielkanoc wojna 2024

"Gorzkie żale". Polskie arcydzieło o męce Boga-człowieka

- Czasami mówi się o nich, że jest to "wyśpiewana Męka Pańska". Jednocześnie tekst ten wiąże się bardzo ściśle z polską duszą - opowiadał w radiowej audycji o "Gorzkich żalach" ks. Piotr Rutkowski. To powstałe w 1707 roku pasyjne nabożeństwo, popularne do dziś, stanowi piękny, muzyczno-literacki przykład próby zobrazowania niewyrażalnego: cierpienia wcielonego Boga.
Zobacz więcej na temat:  Jezus Chrystus barok ewangelia śpiew Warszawa poezja

"Ten obraz śmierci jest wstrząsający". Malarskie przedstawienia pasji

- Pasja Chrystusa to niezwykle ważny temat w świecie obrazów chrześcijaństwa zachodniego - podkreślała w jednej z audycji Zofia Herman, historyk sztuki. Jak wielcy malarze pokazywali na przestrzeni wieków te kluczowe dla chrześcijaństwa sceny? Zapraszamy na szczególną, opartą o radiowe opowieści, wędrówkę po kilku stacjach Męki Pańskiej.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Wielkanoc Wielki Post religia HISTORIA

Hanna Malewska. Opowieści o Grekach, budowaniu katedry i końcu świata

– Nie interesowała ją historia kronikarska w stylu Kraszewskiego. Była również antysienkiewiczowska – opowiadał w Polskim Radiu literaturoznawca Jan Pieszczachowicz o twórczości Hanny Malewskiej. 27 marca wspominamy 41. rocznicę śmierci tej cenionej pisarki, uczestniczki Powstania Warszawskiego, wieloletniej redaktorki miesięcznika "Znak".
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Warszawa Kraków Powstanie Warszawskie Kościół katolicki