Polskie Radio
Section05
dwójka poleca

"Carmen" w Operze Bałtyckiej. Tragiczna miłość w czasach wojny

- Kontekst wojny domowej, okrucieństwa, które się z tym wiążą, a przy okazji malarstwa z tamtego okresu, myślę choćby o "Guernice" Picassa... wydaje mi się, że to będzie dobre otoczenie do tego, żeby pokazać losy tragicznej miłości - mówił w Dwójce Paweł Szkotak, reżyser opery "Carmen". Premiera 7 czerwca w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Szkotak Carmen Opera Bałtycka w Gdańsku opera Hiszpania

"Paweł Łukaszewski. The Adoration". Bartosz Michałowski: to kompozytor, który doskonale rozumie chór

- Paweł Łukaszewski sam był artystą Chóru Filharmonii Narodowej, więc wiedział, dla kogo pisze. Mówię to w kontekście dwóch utworów, które znalazły się na tej płycie i były pisane właśnie z myślą o naszym chórze - mówił w Dwójce o albumie "Paweł Łukaszewski. The Adoration" chórmistrz Bartosz Michałowski. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka muzyka współczesna Paweł Łukaszewski kompozytor album Jakub Kukla Bartosz Michałowski Chór Filharmonii Narodowej KULTURA MUZYKA

Książka "1989. Pozytywny mit". "Lech Wałęsa poprosił nas o mądrzejsze pytania"

"1989. Pozytywny mit" - to tytuł książki, która próbuje odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących czasu przemian ustrojowych w Polsce. W "Poranku Dwójki" o tamtym okresie, spotkaniach z bohaterami i przygotowaniach do napisania książki opowiedział Mirosław Wlekły, współautor tej pozycji.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka 1989 przemiany Solidarność Mirosław Wlekły Lech Wałęsa Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Dr Robert Kostro: odbieramy rzeczywistość za pomocą symboli

- Słowa "mit" czasami używa się w znaczeniu czegoś nieprawdziwego. Chodzi tu jednak o coś innego. O to, że przyjmujemy jakieś zdarzenia jako dobre albo złe, a czasem ambiwalentne, i z nich konstruujemy opowieść, która jest ważna dla naszej tożsamości - mówił w Dwójce dr Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, przed konferencją "Mity założycielskie III Rzeczypospolitej. Przełom 1989 roku z perspektywy 35 lat".
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski Robert Kostro Paweł Siwek konferencja 1989 wybory Dwójka

Boris Kudliczka: w czasie studiów nie byłem wielkim fanem opery

- W młodości spotykałem się z operą, która była konserwatywna, naiwna w interpretacji. W ogóle mnie do niej nie ciągnęło. W 1995 roku na zaproszenie Andrzeja Kreutz-Majewskiego zostałem jego asystentem w Teatrze Wielkim w Warszawie. Tam poznałem się z Mariuszem Trelińskim. Zaczęliśmy współpracować i po pewnym czasie narodził się pomysł, by stworzyć razem operę - mówił w Dwójce Boris Kudliczka, scenograf operowy i teatralny.
Zobacz więcej na temat:  scenografia Monika Pilch opera Boris Kudiczka KULTURA Dwójka Mariusz Treliński Teatr Wielki - Opera Narodowa Waldemar Dąbrowski

Juliusz Mieroszewski - pióro epoki i bohater premierowego słuchowiska

- Do 1939 roku mamy młodego, znanego, ale może nie jakoś szeroko rozpoznawalnego publicystę, żyjącego na przyzwoitym poziomie i dobrze się odnajdującego w polskiej rzeczywistości. Tak naprawdę dla mnie osobiście Mieroszewski pojawia się jako postać i figura dopiero po okresie II wojny światowej, gdy jego myśl się krystalizuje - mówił w Dwójce Ernest Wyciszkiewicz z Centrum im. Juliusza Mieroszewskiego. Patron instytucji będzie bohaterem słuchowiska "Serce", którego premiera w niedzielę (2.06) na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Juliusz Mieroszewski dziennikarze wspomnienie Wacław Holewiński Rafał Habielski Centrum im. Juliusza Mieroszewskiego Ernest Wyciszkiewicz KULTURA Jerzy Giedroyc słuchowisko

"Pianokrąg". Bartłomiej Wąsik: podczas tych koncertów kumulują się dobre emocje

Pałac w warszawskiej Królikarni i Park Rzeźby to miejsca, które latem zamieniają się w sale koncertowe. Wszystko dzięki cyklowi letnich koncertów "Pianokrąg". Ich autor Bartłomiej Wąsik opowiedział w "Poranku Dwójki", co oznacza hasło tegorocznej edycji koncertów oraz czego dzięki nim się nauczył.
Zobacz więcej na temat:  Bartek Wąsik koncerty Marcin Pesta Królikarnia Dwójka KULTURA MUZYKA

EBU Audio Storytelling Festival. "Zdecydowanie dominowały reportaże i podcasty"

- Widać, że twórcy zastanawiają się, jak zaciekawić słuchaczy, ale już niekoniecznie dźwiękiem, który nie zawsze jest najwyższej jakości. Tu widać zmianę, że trzeba mieć jakiś oryginalny pomysł na swoje dzieło i tak to ładnie opakować, żeby smakowało jak najlepszy cukierek - mówił w Dwójce Antoni Rokicki ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, który brał udział w EBU Audio Storytelling Festival w Rzymie.
Zobacz więcej na temat:  EBU Studio Reportażu i Dokumentu Antoni Rokicki Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka reportaż Rzym EBU Audio Storytelling Festival KULTURA

Trio NAP w "Jazz.PL". Lena Góra: kompozycje Ahmada trafiają prosto w serce

- Na koncercie zagramy jedną klasyczną perską kompozycję, ale w większości będzie to muzyka Ahmada. Jego utwory są błyskotliwe i zarazem przystępne. Ahmad jest bardzo uznanym na Bliskim Wschodzie wykonawcą, ale też pedagogiem. Ma bardzo rzetelną wiedzę i potrafi się nią bawić - mówiła w Dwójce Lena Nowak, klarnecistka tria NAP, którego koncert wyemitujemy w najbliższej audycji z cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Nowa Tradycja Jazz folk world music Wojciech Pulcyn Magdalena Tejchma Roch Siciński Lena Nowak klarnet KULTURA MUZYKA

"5000 wieczorów w Operze". Jacek Marczyński: to nie są tylko wspomnienia z odległej przeszłości

- Ta książka nie dotyczy tylko Metropolitan Opera. Ona pokazuje zasady działania teatru operowego, które wprowadził Rudolf Bing. Był pod tym względem dyrektorem, który dokonał istotnej przemiany MET. Unowocześnił ją w sensie menadżerskim - mówił w Dwójce Jacek Marczyński, autor wstępu do nowego wydania słynnej książki pt. "5000 wieczorów w Operze".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka książki metropolitan opera Monika Zając KULTURA opera Teatr Studio Jacek Marczyński Roman Osadnik Rudolf Bing