Polskie Radio
Section05

Dwójka

Słuchowisko "Kanał". "To dzieło pokazuje ludzką stronę powstania"

"Kanał" to zbiór opowiadań o Powstaniu Warszawskim autorstwa Jerzego Stefana Stawińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich scenarzystów. Radiowej adaptacji tych opowiadań podjął się Michał Zdunik, tworząc słuchowisko o tym samym tytule. Premiera – nieprzypadkowo – 2 października, w 80. rocznicę tych wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Szymankiewicz Michał Zdunik Jerzy Stefan Stawiński KULTURA pr poleca

"Z klasyką przez Polskę". Agata Szymczewska, Wojciech Szymczewski i koncert z niespodzianką

W kolejnej odsłonie koncertów z cyklu "Z klasyką przez Polskę" - znakomita skrzypaczka Agata Szymczewska. Towarzyszyć jej będzie pianista i kameralista, a prywatnie brat, Wojciech Szymczewski. Już w najbliższą sobotę, 5 października o godzinie 17.00, wystąpią Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana. W programie m.in. dzieła Wieniawskiego, Beethovena oraz muzyczne niespodzianki.
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając Agata Szymczewska KULTURA MUZYKA Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

"Ocalone". Agnieszka Przepiórska: Irenka mówi do nas w imieniu wszystkich ofiar z Zieleniaka

- Miałyśmy konsultantkę Wiolę Rebecką, która zajmuje się traumą wojenną, miałyśmy również konsultantkę z Ochoty, Joannę Rolińską, a także Sylwię Chutnik, która zajmowała się już wcześniej Zieleniakiem i razem z Elżbietą Podleśną i Agatą Diduszko doprowadziła do odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Otoczyłam się osobami, które miały już dużą wiedzę i które podarowały nam różne relacje, do których nie mieliśmy dostępu - mówiła w Dwójce aktorka Agnieszka Przepiórska o monodramie "Ocalone".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie monodram Agnieszka Przepiórska KULTURA TEATR Maja Kleczewska Jan Kanty Zienko

Nowy rektor Warszawskiej Akademii Teatralnej. Wojciecha Malajkata zastąpi Wiesław Czołpiński

Nowy rok akademicki to nie tylko nowe perspektywy przed studentami, ale również zmiany na uczelniach. Od rozpoczynającego się roku akademickiego w Warszawskiej Akademii Teatralnej stanowisko rektora objął prof. Wiesław Czołpiński. Zastąpił tym samym prof. Wojciecha Malajkata, który piastował ten urząd przez ostatnie 8 lat.
Zobacz więcej na temat:  studia Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wojciech Malajkat Wiesław Czołpiński edukacja TEATR

"Cudze chwalicie, swego nie znacie"? 1 października Dniem Polskiej Muzyki

Jak rodzima twórczość wpływa na kulturę i gospodarkę? Dzień Polskiej Muzyki to okazja do promocji krajowych wykonawców oraz zwiększenia świadomości na temat polskiego dorobku. Muzyka stanowi niezbędny element dziedzin sztuki i sektorów kreatywnych. W świętowanie włączyły się sektory: filmu, gier wideo, książki, a w tym roku także sztuk wizualnych.
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowy Dzień Muzyki muzyka polska MUZYKA Stowarzyszenie Autorów ZAiKS Miłosz Bembinow

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu - bogactwo zbiorów i unikatowa siedziba

- Nasze muzeum w zasadzie specjalizuje się w porcelanie śląskiej, ale mamy również zbiory europejskie. Tylko dlatego, żeby pokazać porcelanę śląską na tle wytwórczości europejskiej i w ten sposób ją porównać, zestawić i przekonać się, że wcale nie odbiegała od tych najlepszych wzorów - mówił w Dwójce Tomasz Nochowicz z Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.
Zobacz więcej na temat:  porcelana Wałbrzych muzeum Monika Zając KULTURA Dolny Śląsk

Noblistka bez tajemnic. Dzieła amerykańskiej artystki inspirowane poezją Szymborskiej

Fascynacje literackie amerykańskiej artystki wizualnej Alexandry Grant można oglądać pod nazwą "Słowo. Obraz. Przestrzeń". Wystawa prezentowana jest w Muzeum Literatury w Warszawie. Najważniejszą częścią ekspozycji są dzieła inspirowane poezją Wisławy Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA Wisława Szymborska malarstwo sztuki wizualne KULTURA Muzeum Literatury Warszawa wystawa alexandra grant

Aktywiści w Puszczy Białowieskiej. "Przyjeżdżali tam z potrzeby serca"

"Szkodniki. O ludziach, drzewach i maszynach w Puszczy Białowieskiej" to książka, która porusza temat ochrony Puszczy Białowiejskiej, ale i spojrzenie na jej naturalność. Autorka książki - Dorota Borodaj - opowiedziała w Dwójce, jak wyglądał ten spór i z czego wynikają niektóre różnice w spojrzeniu na puszczę.
Zobacz więcej na temat:  Puszcza Białowieska ekologia Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dorota Borodaj KSIĄŻKA KULTURA

Co skrywa Biały Dom? Tajemnice siedziby prezydentów USA

Jak się żyje w Białym Domu? Co znajduje się w części prywatnej? Co kryją jego podziemia? Jak wyglądała masońska ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod Biały Dom? Tajemnice siedziby prezydentów USA w książce "Zakamarki Białego Domu" zdradza Marek Wałkuski, amerykański korespondent Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Marek Wałkuski Waszyngton Biały Dom Jakub Kukla KSIĄŻKA literatura USA Stany Zjednoczone Ameryka prezydent

Wystawa "Józef Chełmoński" w MNW już otwarta. "Nie moglibyśmy być szczęśliwsi"

- Otworzyliśmy wystawę w piątek, o 10 rano powitały nas tłumy. Byłem też w muzeum w sobotę, spotkałem mnóstwo ludzi. Nie moglibyśmy być szczęśliwsi po tym weekendzie - mówił w Dwójce Wojciech Głowacki, współkurator wystawy "Józef Chełmoński" w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Józef Chełmoński Muzeum Narodowe w Warszawie Monika Zając SZTUKA KULTURA malarstwo

Za nami 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Liczne seanse, spotkania z twórcami, imprezy towarzyszące – to wszystko miało miejsce na przestrzeni minionego tygodnia w Gdyni. W sobotę zakończył się tam 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Zwieńczeniem tych kilku festiwalowych dni była, jak co roku, gala wręczenia nagród.
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2024 KULTURA kino film polski Magnus van Horn Marcin Koszałka Agnieszka Holland Wojciech Marczewski Kamila Tarabura