Polskie Radio
Section05

dźwięki

Jak kiedyś montowało się dźwięki?

W sobotę 21 maja odbył się Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, gdzie wśród namiotów i innych ciekawych miejsc było Archiwum Polskiego Radia, czyli biblioteka starych dźwięków radiowych. Kiedyś montaż dźwięków wyglądał zupełnie inaczej niż w obecnej erze komputerów. Potrzebna była taśma, a dokładniej – jej kawałki, które układały się w całość. 
Zobacz więcej na temat:  Jak zostać reporterem radio dla dzieci

Dźwiękoradary – sposób na zbyt głośne pojazdy

W karaniu kierowców za zbyt szybką jazdę pomagają fotoradary. Amerykanie proponują rozwiązanie, które pozwoli także na wyłapywanie tych, którzy jeżdżą zdecydowanie zbyt głośno. Kalifornijska policja wyposażyła się w dźwiękoradary!
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 hałas tuning policja ŚWIAT USA STYL ŻYCIA

Co słychać w Łodzi, Tampere i Manchesterze?

Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego zbadają krajobraz dźwiękowy trzech miast: polskiej Łodzi, fińskiego Tampere i angielskiego Manchesteru. Sprawdzą, co w tych miastach słychać, co dźwięczy i jak to wpływa na mieszkańców. Padną też pytania o prawo do ciszy, o prawo do emitowania dźwięku i o to, jak brzmienie miasta odzwierciedla priorytety polityczne, społeczne i ekonomiczne.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Łódź Tampere Manchester NAUKA badania Witold Lazar Trójka

Fascynująca przygoda z dźwiękami

Od zarania dziejów muzyka nie tylko kształtuje relacje międzyludzkie, ale jest zarazem formą komunikacji, tworzy tożsamość grupową, pozwala wyrażać emocje, ułatwia uczenie się języków obcych, fizyki i matematyki. Tworzenie muzyki to marzenie wielu osób, choć tylko niewielu je spełnia. Teraz jednak stało się to dziecinnie proste dzięki nowej ekspozycji w Centrum Nauki Kopernik, która właśnie została otwarta.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp STYL ŻYCIA NAUKA zabawa Centrum Nauki Kopernik Witold Lazar Trójka

Jak być reporterem w wietrzny dzień?

Wiatr może być bardzo istotnym elementem materiału reporterskiego, ale w niektórych sytuacjach jest reporterowi zupełnie niepotrzebny. Jeśli nie chcemy, żeby wiatr wiał nam w mikrofon uniemożliwiając przy tym nagranie emisyjnego dźwięku, odwróćmy się wraz z urządzeniem od wiatru. Jeszcze lepszym sposobem na nagrywanie dźwięku w trudnych, wietrznych warunkach jest schowanie mikrofonu głęboko pod kurtką.
Zobacz więcej na temat:  Jak zostać reporterem radio dla dzieci piosenki dla dzieci radio bez reklam

Earworm, czyli melodia, której nie potrafimy zapomnieć

Każdy z nas ma przynajmniej jedną melodię, która nieustannie powraca do nas w myślach – czasem jest to utwór, który szczerze lubimy, a czasem taki, którego wręcz pragniemy pozbyć się z naszej głowy. Takie dźwięki mają nawet swoją nazwę: "earworm". Jakiego rodzaju melodie zajmują nasz umysł? Co wpływa na to, że tak dobrze je zapamiętujemy?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Monika Suszek STYL ŻYCIA piosenka mózg słuch umysł psychologia muzyka filmowa