Polskie Radio
Section05

emigracja zarobkowa

Miłość na emigracji. „Chodziliśmy na randki i rozmawialiśmy o przeprowadzce do Polski”

Spotkania dwojga pisanych sobie ludzi bywają spontaniczne, niespodziewane choć czasem wyczekiwane przez długie lata. Pielęgnowane jak najpiękniejsze wspomnienia czy nadzieje. Co ciekawe, emigracyjne historie małżeńskie choć zaczynają się poza granicami Polski, bardzo często stanowią pierwszy krok do wspólnego powrotu do Polski.
Zobacz więcej na temat:  emigracja miłość Walentynki małżeństwo rodzina rodzina na swoim dzieci Polonia Małgorzata Frydrych

Tom McGrath: dzieci urodzone na emigracji wskazują dwie lub trzy ojczyzny

Coraz częściej spotykamy się z sytuacją, że rodzice pochodzą z różnych narodowości i kultur, przykładowo ojciec jest Brytyjczykiem a matka pochodzi z Indii, ale mieszkają w Polsce i dziecko urodziło się w Warszawie. Takie dziecko na pytanie skąd pochodzi podaje trzy różne kraje. Ono nie identyfikuje się tak naprawdę z żadnym z tych miejsc, tylko ze środowiskiem rodzinnym i rówieśniczym, w którym funkcjonuje – mówi Tom McGrath, Irlandczyk mieszkający w Polsce, dyrektor międzynarodowej szkoły podstawowej w Warszawie, nauczyciel, ojciec.
Zobacz więcej na temat:  emigracja edukacja wychowanie szkoła dzieci dwujęzyczność dzieci dwujęzyczność Małgorzata Frydrych

Lidia Nowak: Polska po trzydziestu latach na emigracji jest zupełnie inna

Trzydzieści lat temu wygrałam w loterii Zieloną Kartę. Wyjechaliśmy do Stanów Zjednoczonych z dwiema małymi córkami. Czas płynął, chcieliśmy, żeby skończyły szkołę, później poszły na studia i właściwie już nie myśleliśmy o powrocie do Polski. Przełomem była pandemia. Zostaliśmy odcięci od świata, od rodziny, od bliskich. I te lata nieobecności w Polsce oraz ta samotność przeważyły. Podjedliśmy decyzję o powrocie do kraju – wspomina Lidia Nowak.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Polonia w USA wiza amerykańska rodzina rodzina na swoim Chicago Floryda Kraków Kielce Małgorzata Frydrych

Piotr Czyżewski: za granicą wyzbyłem się kompleksu, że jestem z gorszej części Europy

Emigracja wyleczyła mnie z tej pedagogiki wstydu, którą serwowały i serwują nam pewne środowiska w Polsce, że pochodzimy z gorszej części Europy, z gorszego kraju, z gorszego narodu. Zobaczyłem jacy tam ludzie żyją. Niczego nam nie brakuje – mówi Piotr Czyżewski, Polak, który wraz z rodziną wrócił z Irlandii.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Irlandia tradycja rodzina wychowanie rodzina na swoim Małgorzata Frydrych

„Dzieci trzeciej kultury”. Rodzicielstwo na emigracji

Helena urodziła się dwanaście lat temu w Londynie. Później mieszkała jeszcze w Waszyngtonie i Nowym Jorku. Młodsza córka, pięcioletnia, również urodziła się w Londynie. Nasze życie określały cztero- lub sześcioletnie kontrakty zawodowe. Takie życie sobie wybraliśmy. Nasze dzieci innego życia nie znają. Nigdy na stałe nie mieszkały w Polsce. Nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę jak wybór życia na emigracji kształtuje pojawiające się po drodze dzieci – przyznaje Magdalena Zawadewicz.
Zobacz więcej na temat:  emigracja dzieci rodzina rodzina na swoim wychowanie szkoła Londyn Nowy Jork Warszawa praca w życiu praca mobilna praca za granicą praca dzieciństwo rodzicielstwo Małgorzata Frydrych

Agrozagadka. Ekologia, stary dom i kury, czyli życie po powrocie z Dublina

Monika i Maciej Lipińscy marzyli, by po powrocie z emigracji kupić dom z ziemią, który gwarantowałby im przestrzeń i samowystarczalność. „Chcieliśmy założyć rodzinę ale nie w biegu, na walizkach, tylko u siebie. Ten dom wypatrzyliśmy i kupiliśmy nieco w ciemno, dwa lata przed powrotem – wspominają.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Dublin Irlandia Mazury Warmia rolnictwo turystyka natura jezioro Małgorzata Frydrych

"W Wiśle stworzyliśmy nasz dom". Boże Narodzenie po powrocie z emigracji

Wspomnienia świąt, które spędziliśmy na emigracji, wypełnia obraz przepełnionych lotnisk i ludzi śpieszących się do bliskich w Polsce. Nam było trudno odnaleźć się w tym tłumie z trojgiem dzieci. Zostawaliśmy. Dziś nadrabiamy ten czas, świętując wspólnie z rodziną bliższą i dalszą, w domu, który stworzyliśmy w Polsce po powrocie z emigracji – przyznają Justyna i Paweł Wisełkowie, twórcy pensjonatu Jodła w Wiśle.
Zobacz więcej na temat:  emigracja rodzina na swoim rodzina Boże Narodzenie Wigilia Kościół katolicki tradycja Wisła Małgorzata Frydrych

„Święta tylko z rodziną”. Zbigniew Starowicz o pięknej i trudnej Afryce

Ciekawość świata zaprowadziła mnie do Afryki. I choć Kongo urzekło mnie swoją kulturą i pięknem, po dwóch latach wiem, że dla rodzinnej osoby tak długi czas rozłąki z bliskimi, to udręka. Wspólnie spędzony czas, zwłaszcza czas świąteczny, jest nie do zastąpienia – przyznaje Zbigniew Starowicz po powrocie z Konga.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Afryka Kongo rynek pracy Boże Narodzenie Wigilia Małgorzata Frydrych

Joanna Szymańska uhonorowana tytułem Osobowość Polonijna Roku 2022

Joanna Szymańska działa na rzecz Polonii mieszkającej w Niemczech. Stawia na przedstawicielstwo w miejscach, gdzie zapadają decyzje dotyczące migrantów. To z Jej inicjatywy i dzięki jej zaangażowaniu powstała jedna lista i wszystkie kobiety, które się na niej znalazły wygrały i weszły w struktury Rad Integracyjnych w Nadrenii Westfalii w wyborach 2020. Laureatka tegorocznej nagrody Osobowość Polonijna Roku.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Polonia Niemcy pomoc UE pomoc społeczna pomoc Europa wybory w Niemczech osobowości Małgorzata Frydrych

Bartosz Lisowski z Liverpoolu z tytułem Osobowość Polonijna Roku 2022

Gdy rok temu okazało się, że w 450-tysięcznym Liverpoolu, w którym mieszka 20 tysięcy Polaków, nie ma nikogo, kto prowadziłby systemowe wsparcie dla potrzebujących rodaków Bartosz Lisowski wyszukuje mieszkających w mieście najbardziej przedsiębiorczych Polaków i wraz z nimi zakłada stowarzyszenie Polskie Merseyside. Od pierwszego dnia zaczyna ono organizować profesjonalne i darmowe wsparcie prawników i księgowych dla potrzebujących. Doraźna akcja przeradza się w stałe dyżury, a inicjatywa zaczyna się błyskawicznie rozwijać. Po roku działa już jako pełnowymiarowy projekt.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Wielka Brytania Liverpool Polonia pomoc SPORT osobowości Małgorzata Frydrych

Spotkanie z Sabiną Poulsen z Wysp Owczych. „Trzeba dzielić się dobrą energią”

Wspiera Polaków przyjeżdżających do pracy na Wyspy Owcze w codziennych sprawach. „Tłumaczę dokumenty, chodzę z Polakami do urzędu czy do lekarza. Najtrudniejsze są wizyty w szpitalu. Najsmutniejsze, gdy jestem wzywana przez policję do aresztu. Ale jadę, bo tylko tłumacząc na oba języki, mogę realnie pomóc w wyjaśnieniu lub rozwiązaniu zaistniałej sytuacji” - mówi Sabina Poulsen, Polka mieszkająca na Wyspach Owczych, laureatka tegorocznej edycji Konkursu Osobowość Polonijna Roku.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Polonia Wyspy Owcze Wigilia Boże Narodzenie tłumacz Małgorzata Frydrych

Osobowość Polonijna Roku 2022. Polacy docenieni za działalność na emigracji

Zaczęło się od projektu „Spotkania Polonijne” zainicjowanego przez Urszulę Gołdę i Bożenę Krasoń, którego ideą jest tworzenie przestrzeni do integracji i współpracy Polaków mieszkających na całym świecie oraz promowania polskości za granicą. „Spotkania z fantastycznymi ludzi zainspirowały nas do zorganizowania wyjątkowego konkursu Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej, dzięki któremu działalność Polaków za granicą może zostać wyróżnia i nagrodzona” - zaznacza Urszula Gołda.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Polonia pomoc Włochy Wyspy Owcze Wielka Brytania Szkocja Niemcy osobowości Małgorzata Frydrych

„Dwie godziny dla rodziny”. Globalny biznes korzysta z polskich innowacji społecznych

Czy można z Polski eksportować globalnie innowację społeczną? Kampania z Polski „Dwie Godziny dla Rodziny/Człowieka” (#2h4family/4human) udowadnia, że to możliwe. W akcję zaangażowały się już firmy z 59 krajów. To oznacza, że pierwsza polska kampania wellbeing adresowana do pracodawców jest już celebrowana w co trzecim państwie na świecie.
Zobacz więcej na temat:  emigracja rodzina rodzina na swoim dzieci wychowanie ekonomia społeczna Ekonomia dla dzieci biznes biznes za granicą wsparcie procesów biznesowych Małgorzata Frydrych

Escribo Elmiry Skarłosz. Dobrze napisana historia o powrocie do Polski

Tak jak znaczenie ma to czym i na czym piszemy lub malujemy, tak równie wielkie znaczenie ma miejsce, w którym żyjemy. Zapewnia o tym Elmira Skarłosz, osoba, która w jednym i w drugim może pochwalić się ogromnym doświadczeniem. Po 10 latach emigracji, porzuciła Szkocję i wróciła w rodzinne strony, by wraz z mężem zbudować w Polsce jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w branży papierniczej i piśmienniczej.
Zobacz więcej na temat:  emigracja rodzina na swoim Szkocja Wielka Brytania Katowice małopolskie papier praca praca na własny rachunek Małgorzata Frydrych