Polskie Radio
Section05

filozofia

"Polityka pozbawiona aspektu duchowego pada ofiarą nieumiarkowania". Znana filozof o roli chrześcijaństwa

- Właściwym obiektem współczesnej niechęci nie jest chrześcijaństwo jako takie, a raczej jego wymiar instytucjonalno-polityczny - mówi prof. Chantal Delsol, wybitna filozof, pisarka i profesor filozofii politycznej, członkini Akademii Francuskiej.
Zobacz więcej na temat:  wiara Kościół społeczeństwo polityka chrześcijaństwo modernizm katolicyzm aborcja Europa HISTORIA ŚWIAT

Piotr Stankiewicz: stoicyzm chce nauczyć jak żyć dobrze, mądrze i szczęśliwie

- W stoicyzmie fascynujące jest to, że tutaj się wszystko łączy - z jednej strony jest teoria i przemyślenia intelektualne, z drugiej strony jest to praktyka robienia konkretnych rzeczy, a z trzeciej strony jest ta wielka tradycja stoicka, które daje ramy funkcjonowania - opowiadał w radiowej Dwójce Piotr Stankiewicz, autor "Sztuki życia według stoików".
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Dwójka

"Diagnozy" Gustave'a Thibona. XX wiek na lekarskiej kozetce

– Gustave Thibon chwyta ducha czasu, rozumie człowieka lepiej i rozumie, że całe zło, które się pojawiło, ma źródło nie tyle w samych książkach, ile w nieuporządkowanych duszach tych, którzy je pisali – powiedział Mateusz Matyszkowicz. "Trójkowy chuligan literacki" tym razem zrecenzował dla nas książkę francuskiego filozofa pt. "Diagnozy. Esej o fizjologii społecznej".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Mateusz Matyszkowicz Trójka

Ksiądz profesor Józef Tischner we wspomnieniach mieszkańców Starego Sącza

Ksiądz prof. Józef Tischner kończyłby dziewięćdziesiąt lat. Wybitny teolog chętnie wracał w rodzinne strony, czyli do Starego Sącza. Głosił tam kazania w klasztorze klarysek i rozmawiał z ludźmi. W Muzeum Regionalnym w Starym Sączu znaleźć można ekspozycję poświęconą jego pamięci. Jak wspominają go mieszkańcy? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo wspomnienie Józef Tischner religia Kościół Stary Sącz

200. rocznica śmierci Josepha Maistre'a. "W czasie rewolucji francuskiej przeszedł dużą przemianę"

- Joseph de Maistre w czasie rewolucji francuskiej przeżył dużą zmianę ideową. Stał się bardzo gorliwym katolikiem. Stał się ideowym przeciwnikiem rewolucji. Kilka lat po jej wybuchu wydał dzieło "Rozważania na temat Francji", w których fundamentalnie krytykował założenia suwerenności ludu - powiedział o postaci francuskiego myśliciela dr Łukasz Maślanka, romanista i autor książki o tej postaci.
Zobacz więcej na temat:  Rewolucja Francuska terroryzm lewica konserwatyzm Francja HISTORIA ludzie Polskie Radio 24

"Widziałem przyszłość" – Rok Stanisława Lema. Wydarzenia obchodzone są na całym świecie

Trwa Rok Stanisława Lema. Wydarzenia zwieńczone hasłem "Widziałem przyszłość" mają upamiętniać dorobek pisarza. Organizatorzy ogłosili szczegółowy plan obchodów. W programie znalazły się dziesiątki wydarzeń i projektów artystycznych. Akcentów związanych z wybitnym futurologiem nie zabraknie także za granicą. 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Łodej Paweł Turski Stanisław Lem Rok Lema Kraków literatura pisarz futuryzm

Mikroświaty Lema. Najcenniejsze aspekty twórczości

"Jestem rozpalony ideą poznania. Przejawia się to u mnie jako fascynacja granicami możliwości ludzkiego rozumu poznającego. Cała moja literatura jest o tym. Cokolwiek by stanowiło fabułę i motyw przewodni, to jest tylko warstwą powierzchniową. W środku zawsze jest ciekawość spraw oderwanych od codzienności" - mówił Stanisław Lem w swojej autocharakterystyce. Jakie aspekty jego twórczości są najcenniejsze? 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Stanisław Lem literatura polska KULTURA Rok Lema