Polskie Radio
Section05

folklor

Czytamy "Nad Niemnem" nad Niemnem

Ta społeczno-obyczajowa powieść pozytywistyczna Elizy Orzeszkowej z 1888 roku, przedstawiająca panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, nawiązując również do czasów powstania styczniowego - to temat kolejnego ogólnopolskiego i nie tylko Narodowego Czytania. Jak realia powieści odbierają Polacy mieszkający na Wileńszczyźnie i w dorzeczu Niemna dzisiaj? Czy chętnie sięgają po tę lekturę? Co z niej wyczytują?
Zobacz więcej na temat:  Kresy world music Aleksandra Tykarska Mariana Kril

Na straganie w dzień targowy!

Uderzający intensywnym zapachem przypraw czy zachęcający słodyczą kolorowych owoców? A może taki, na którym sprzedaje się domowe ptactwo? Taki z antykami, nazywany „pchlim targiem” czy ten, na którym kupimy „mydło i powidło”? Bazar, targ, rynek – to miejsce nie jedno ma imię. Każde jest inne, każde ma swój wyjątkowy koloryt. Zapraszamy Was na wycieczkę na targowiska!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk kultura ludowa Piotr Dorosz Hanna Szczęśniak Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Kapela Jana Szelążka z Nieszawy

„Nieszawa. Malownicze miasteczko kujawskie, które, jak powiadają, nogi w Wiśle moczy…” czyta Henryk Adamczak na początku audycji na temat rodziny Szelążków i kujawskiej kapeli Jana Szelążka. W piątkowych Źródłach - Kapela Jana Szelążka z Nieszawy w nagraniach archiwalnych Anny Jachniny i rozmowa z Dominiką Szelążek, spadkobierczynią tradycji tej muzykanckiej rodziny z Kujaw.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Justyna Piernik Kujawy Nowa Tradycja