Polskie Radio
Section05

Gruzja

Gruzja po przyjęciu ustawy o zagranicznych agentach. "Tbilisi jest po drodze z Budapesztem"

W Gruzji nie ustają protesty przeciwko ustawie o przejrzystości obcych wpływów, tzw. ustawą o agentach zagranicznych. - Największy problem polega na tym, że w Gruzji nie ukrywa się, przeciwko komu jest ona skierowana. Ma uciszyć wszelkich krytyków władzy przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi - mówiła w Polskim Radiu 24 dziennikarka Agnieszka Filipiak, która zajmuje się Kaukazem Południowym. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja

POLSKIE RADIO 24 Gruzja zamknie sobie drogę do UE? Kontrowersje wokół ustawy

- Ponieważ sytuacja w Gruzji jest w tej chwili wybuchowa, postanowiliśmy przekazać gruzińskim władzom bardzo precyzyjną wiadomość, że swoimi działaniami mogą bardzo poważnie narazić na szwank, a w zasadzie zablokować rozmowy Gruzji o członkostwie w Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 senator Bogdan Klich (Koalicja Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna 2024 Unia Europejska Bogdan Klich Małgorzata Żochowska

Masowe protesty w Gruzji. Czy ustawa o "zagranicznych agentach" wejdzie w życie?

W Gruzji od połowy kwietnia trwają masowe protesty. Sobotni "Marsz Europejski" trwał wiele godzin i zgromadził łącznie ponad 300 tysięcy osób, a w poniedziałek (13 maja) od rana tłum otacza budynek parlamentu w centrum Tbilisi. Część demonstrantów spędziła w tym miejscu całą noc. Ma to związek z projektem ustawy ograniczającej działalność organizacji pozarządowych i mediów.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Micheil Saakaszwili protest

Wciąż o krok od Zachodu. W Gruzji znów wrze

W Gruzji od ponad miesiąca trwają przeciwko forsowanej przez rząd ustawie o zagranicznych agentach. Protestujące środowiska twierdzą, że ustawa przypomina rozwiązanie rosyjskie, przyjęte w 2012 roku. Cyklicznie wychodzący mieszkańcy Gruzji na ulice m.in. Tbilisi protestują pokojowo, nosząc na sztandarach hasła takie jak "Nie musimy wracać do ZSRR". Tylko w sobotę wieczorem, pomimo deszczu, na ulice stolicy wyszło ponad 50 tysięcy osób, sprzeciwiających się legislacji przypominającej tą moskiewską. Chronimy naszą europejską przyszłości i naszą wolność - mówiła AFP jedna z uczestniczek. Pytanie tylko jaka jest i ma być ta "europejska przyszłość i wolność" Gruzji. Ta - choć wciąż wydaje się, że jest na wyciągnięcie ręki - tak naprawdę jest dalej, niż nam wszystkim się wydaje. Przecież każdy z nas, może bez problemu wymienić kilka gruzińskich, proeuropejskich zwrotów polityki, które zakończyły się w ostatnich dwóch dekadach niepowodzeniem. O genezie protestów i właśnie o tym dlaczego Gruzji wciąż, mimo wielkich chęci różnych środowisk, nie udało się dołączyć do zachodniego świat
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kuźniar Trójka

NASZ WYWIAD Gruzja na rozdrożu? "Opcja proeuropejska może wygrać wybory"

W Tbilisi trwają demonstracje przeciwko tzw. rosyjskiemu prawu o zagranicznych agentach. Ekspertów niepokoi także inna kontrowersyjna ustawa - o strefach offshore. - Proeuropejska opozycja w Gruzji mogłaby wygrać wybory, pod warunkiem, że się zjednoczy. Będzie to jednak bardzo trudne, gdyż Gruzini są tak podzieleni, że gdy popierają jedną z partii - innych nienawidzą - mówi portalowi polskieradio24.pl Kakha Gogolaszwili, ekspert Rondel Foundation, b. szef departamentu ds. UE w gruzińskim MSZ. Dodał, że kontrowersyjne decyzje Gruzińskiego Marzenia dodają impetu partiom opozycyjnym.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT protest policja Europa NASZ WYWIAD Rosja

NASZ WYWIAD Protesty "do wyborów". "Młodzi nie oddadzą Gruzji Rosji"

- Protesty mają miejsce każdego dnia, odkąd w parlamencie procedowana jest ustawa o zagranicznych agentach. To już około 20 dni. Są jeszcze silniejsze niż w zeszłym roku. Na ulicach są w dużej mierze ludzie młodzi, często pokolenie Z. Protestują pokojowo - przekazał portalowi polskieradio24.pl Kakha Gogolaszwili, szef ośrodka europejskiego w Rondeli Foundation, b. szef departamentu ds. UE w gruzińskim MSZ i b. wiceszef misji Gruzji w Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT protest policja Europa NASZ WYWIAD Rosja