Polskie Radio
Section05

historia Polski

Czerwiec 1976. "Władza PRL była przygotowana na inny scenariusz strajków"

Podczas protestów w fabryce traktorów w Ursusie robotnicy rozkręcili szyny i w powstałą wyrwę zepchnęli lokomotywę, blokując w ten sposób ruch pociągów. Protestowali przeciwko podwyżkom cen ogłoszonym przez władze PRL. Jeszcze tego samego dnia strajki wybuchły w wielu innych miastach, a fala protestów objęła blisko 80 tysięcy osób.
Zobacz więcej na temat:  strajki Radom Czerwiec 1976 Dorota Truszczak Instytut Pamięci Narodowej IPN

Rosyjska Duma przyjęła kontrowersyjną ustawę wybielającą rolę ZSRR w II wojnie światowej

Rosyjska Duma Państwowa przyjęła przepisy zakazujące porównywania ról, jakie w II wojnie światowej odegrały: Związek Radziecki i hitlerowskie Niemcy. Według rosyjskich historyków niezależnych - dokument wpisuje się w politykę Kremla, której celem jest tuszowanie stalinowskich zbrodni. Ustawę musi jeszcze przyjąć senat i podpisać prezydent.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Rosja sowieckie obozy pracy

"17 września 1939 to dzień jedności dwóch totalitaryzmów". IPN o białoruskim dniu jedności narodowej

17 września 1939 był i pozostanie symbolem zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina przeciw wolnym narodom Europy - oświadczył IPN, który odniósł się we wtorek do ogłoszenia przez władze Białorusi nowego święta w rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa agresja sowiecka Związek Sowiecki Białoruś Aleksander Łukaszenka

Od branki do dyktatury, czyli Aleksander Wielopolski i Romuald Traugutt

Margrabia Aleksander Wielopolski powstanie listopadowe 1830 roku wspierał, ale powstaniu styczniowemu 1863 roku - już jako rzecznik współpracy z Rosją - chciał zapobiec, organizując brankę. Romuald Traugutt, były oficer armii carskiej, uważał, że o przywrócenie autonomii Królestwa Polskiego trzeba walczyć metodami pokojowymi, a nie z bronią w ręku. Jednak kiedy powstanie styczniowe chyliło się ku upadkowi, zmienił zdanie i został dyktatorem zrywu, aby, jako ostatni jego przywódca, ratować je jesienią 1863 roku.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak

"Trwa poszukiwanie mojej partyjnej podległości". Dr Karol Nawrocki o swojej kandydaturze na prezesa IPN

- Nigdy nie byłem członkiem żadnej partii politycznej i także nie jestem członkiem partii politycznej. W związku z tym medialni przeciwnicy mojej kandydatury wchodzą na wyższy stopień poszukiwań politycznej czy partyjnej podległości - mówił w Polskim Radiu 24 dr Karol Nawrocki, wiceprezes IPN, szef Muzeum II Wojny Światowej i kandydat na prezesa IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA IPN Instytut Pamięci Narodowej HISTORIA Jerzy Jachowicz Henryk Domański społeczeństwo

Dr Karol Nawrocki: historia wymaga porozumienia ponad podziałami politycznymi

Sejm zaakceptował kandydaturę dr. Karola Nawrockiego na szefa Instytutu Pamięci Narodowej. Teraz decyzję w tej sprawie podejmie Senat. - Liczę, że senatorowie będą gotowi do konstruktywnej dyskusji. Jeżeli zaproszą mnie do takiej, to oczywiście będę ich przekonywał, aby oddali na mnie swoje głosy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum II Wojny Światowej IPN Instytut Pamięci Narodowej Małgorzata Raczyńska-Weinsberg POLSKA społeczeństwo

"Są fundamentem wolnej Polski". Medale dla zasłużonych działaczy opozycji antykomunistycznej

Medale "Pro Bono Poloniae" oraz "Pro Patria" wręczył byłym opozycjonistom okresu PRL Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. - Ci, którzy walczyli o wolną Polskę w latach 70. i 80. cierpieli ogromne prześladowania ze stromy komunistów. Są fundamentem wolnej Polski - podkreślił szef UdSKiOR.
Zobacz więcej na temat:  pamięć społeczeństwo PRL opozycja demokratyczna kombatanci POLSKA

W Paryżu otwarto wystawę o ofiarach stalinowskich zbrodni. "Wydarzenia te nie są w ogóle znane"

W Paryżu w centrum Aleksandra Sołżenicyna otwarto wystawę obrazów zatytułowaną "Ostatnie spojrzenia. Komunizm od kul” przedstawiającą portrety ofiar stalinowskich zbrodni, w tym Polaków. Autorką wystawy jest francuska artystka Madeleine Melot. Jej obrazy powstały na podstawie prac polskiego fotografa Tomasza Kiznego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Paryż wystawa komunizm zdjęcia