Polskie Radio
Section05
historia Polski

Polscy wynalazcy, odkrywcy i naukowcy w dobie zaborów. Jak zmieniali świat?

"Wiek pary i elektryczności" oraz "wiek odkryć i wynalazków" - tak często nazywamy XIX stulecie, na które przypadł szczyt rewolucji przemysłowej i technicznej, zapoczątkowanej w Europie w drugiej połowie poprzedniego wieku. Ujawniła ona potęgę ludzkiego umysłu i przyniosła zmiany cywilizacyjne, które wpłynęły na dzieje i obecny status nie tylko państw europejskich. W jaki sposób zmieniali świat mieszkający na ziemiach polskich odkrywcy, wynalazcy i naukowcy z dziada pradziada identyfikujący się z polskością, ale i tacy, którzy z pochodzenia Polakami nie byli, a wybierali jednak polskość?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Andrzej Nowak

Rosja blokuje remont cmentarza w Katyniu i budowę pomnika katastrofy smoleńskiej. Gliński: stosują metodę "spychologii"

Wicepremier Piotr Gliński powiedział, że Federacja Rosyjska blokuje remont cmentarza w Katyniu oraz budowę pomnika w miejscu katastrofy smoleńskiej. Jak wskazał, Moskwa w tej kwestii od kilku lat stosuje metody "spychologii, nieodpowiadania na pisma czy przerzucania się odpowiedzialnością".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego historia Polski symbole IPN pomniki Armia Czerwona zbrodnia katyńska Katyń Rosja dekomunizacja katastrofa smoleńska

Apel ministra kultury do prezydenta Olsztyna. "Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej należy usunąć"

O usunięcie pomnika wdzięczności Armii Czerwonej zaapelował do prezydenta Olsztyna wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Przypomniał ścieżkę prawną, która w sposób szybki i sprawny umożliwi relokację pomnika. Jednocześnie zapewnił, że ministerstwo pokryje wszelkie koszty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo pomniki Armia Czerwona zbrodnie wojenne komunizm IPN Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reżim historia Polski symbole dekomunizacja Instytut Pamięci Narodowej

13 edycja konkursu "Książka Historyczna Roku"

Telewizja Polska, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury ogłaszają trzynastą edycję Konkursu "Książka Historyczna Roku" o Nagrody im. Oskara Haleckiego. Ideą konkursu jest popularyzowanie dziejów Polski oraz promowanie czytelnictwa książek historycznych.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU IPN Książka Historyczna Roku KSIĄŻKA telewizja publiczna Polskie Radio Narodowe Centrum Kultury Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego literatura historia Polski

Czy dowiemy się, jak wyglądali rycerze spod Grunwaldu?

Naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego katalogują ludzkie szczątki i przeprowadzają badania DNA. To pierwszy, kluczowy etap, który pozwoli na dalsze analizy blisko 40 tys. kości i ich fragmentów, odnalezionych w latach 60. i 80. XX wieku na polu bitwy pod Grunwaldem. Celem jest odtworzenie wyglądu tych, którzy tam polegli.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA historia Polski bitwa pod grunwaldem archeologia medycyna Witold Lazar Trójka

Szef IPN: trzeba zakończyć dekomunizację w Polsce. W całym kraju znikają symbole Armii Czerwonej

IPN z pełną determinacją będzie realizował ustawę z 2016 roku, wolę polskiego parlamentu, którą była dekomunizacja przestrzeni publicznej. Należy zakończyć proces dekomunizacji w RP - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki na konferencji w Siedlcu poprzedzającej demontaż pomnika czerwonoarmisty.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski agresja sowiecka Rosja II wojna światowa IPN

Szef IPN: trzeba zakończyć dekomunizację w Polsce. W całym kraju znikają symbole Armii Czerwonej

IPN z pełną determinacją będzie realizował ustawę z 2016 r., wolę polskiego parlamentu, którą była dekomunizacja przestrzeni publicznej. Należy zakończyć proces dekomunizacji w RP - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki na konferencji w Siedlcu poprzedzającej demontaż pomnika czerwonoarmisty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Rosja IPN dekomunizacja Karol Nawrocki Armia Czerwona pomniki reżim historia Polski Instytut Pamięci Narodowej komunizm

Pomniki Sowietów legły w gruzach. Prezes IPN: to względy przyzwoitości historycznej

Przeprowadzono demontaże monumentów upamiętniających żołnierzy Armii Czerwonej w Garncarsku w województwie dolnośląskim, Międzybłociach w województwie wielkopolskim oraz - z udziałem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - w Siedlcu w województwie wielkopolskim. - Nie możemy w XXI wieku nauczać kolejnych pokoleń Polaków o tym, że zbrodniarze, którzy mordowali i gwałcili, zasługują na szacunek, to psuje świat - mówi Polskiemu Radiu szef IPN dr Karol Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Karol Nawrocki IPN Armia Czerwona Związek Radziecki HISTORIA komunizm Rosja dekomunizacja

TYLKO U NAS "Zgodna z sowiecką ideologią". Prezes IPN o rosyjskiej prowokacji w Katyniu

Rosjanie zagrozili w minionym tygodniu zniszczeniem cmentarza polskich oficerów w Katyniu, jeśli w Polsce likwidowane będą sowieckie pomniki. - Zniszczenie polskiego cmentarza w Katyniu będzie zwykłym barbarzyństwem - nie pierwszym, ale kolejnym - ocenił w rozmowie z Polskim Radiem prezes IPN dr Karol Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Karol Nawrocki IPN Armia Czerwona Związek Radziecki zbrodnia katyńska Katyń

Wiesław Chrzanowski. "Wiedział, że z komunistami nie ma o czym rozmawiać"

Wiesław Chrzanowski przetrwał okupację niemiecką, represje stalinowskie i przechował wszystko to, co było najcenniejsze w przedwojennej Polsce, aby przenieść to do Polski demokratycznej. - Wiedział, że z komunistami nie ma o czym rozmawiać, ponieważ byli oni wrogami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Chrzanowski Dorota Truszczak historia Polski Jan Żaryn