Polskie Radio
Section05
historia Polski

"Represjonowani za to, że trwali przy polskości". Specjalna inicjatywa IPN

- Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku to pigułka losu Polaków, tych najbardziej poszkodowanych po roku 1918, 1920 i 1921 po ukształtowaniu granic państwa polskiego - powiedział dyrektor oddziału IPN w Gdańsku Mirosław Golon. Zainicjował tym samym inicjatywę Instytutu mającą na celu przypomnienie historii Polaków w Wolnym Mieście Gdańsk.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej IPN Gdańsk historia Polski pamięć społeczeństwo POLSKA

Muzeum Dzieci Polskich. Dr Ireneusz Maj wskazał plan działania instytucji

- Naszym celem jest, by Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu w Łodzi, powstało przy ulicy Przemysłowej jak najszybciej - powiedział jego dyrektor dr Ireneusz Maj. Niemiecki obóz działał w tym miejscu latach 1942-1945. Według szacunków, przeszło przez niego ponad trzy tysiące dzieci, a kilkaset zmarło.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA łódzkie Łódź II wojna światowa muzeum społeczeństwo KULTURA dzieci Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego historia Polski

Projekt "Warstwy pamięci". Reduta Dobrego Imienia chce przywrócić przekaz polskiego kodu kulturowego

- W dobie smartfonów, internetu - oraz wszystkiego, co się z tym wiąże - trudno jest przebić się z kulturowym przekazem i dotrzeć do młodych ludzi z informacjami historycznymi - mówi o projekcie edukacyjnym "Warstwy pamięci" prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Maciej Świrski Reduta Dobrego Imienia pamięć historia Polski II wojna światowa

"Manifestacja patriotyzmu polskiego". Prof. Żaryn o pogrzebie Romana Dmowskiego

83 lata temu zmarł Roman Dmowski, jeden z ojców niepodległości Polski i współzałożyciel Narodowej Demokracji. Podczas uroczystości pogrzebowych żegnały go setki tysięcy Polaków. - Ta wielka manifestacja patriotyzmu polskiego okazała się ważna w drodze do niezwykłej mobilizacji, która nastąpiła 1 września 1939 roku i w późniejszych latach, gdy istniało Polskie Państwo Podziemne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Jan Żaryn II wojna światowa Stronnictwo Narodowe Roman Dmowski

Teksty Tadeusza Borowskiego za darmo dla wszystkich. Kto jeszcze znalazł się w domenie publicznej?

Z początkiem 2022 roku do zasobu dzieł, z których można swobodnie korzystać, przechodzą prace twórców zmarłych w 1951 roku. Należą do nich Tadeusz Borowski, Hermann Broch, André Gide, Andriej Płatonow, Ludwig Wittgenstein, Józef Hecht i Artur Szyk. Lista nazwisk jest bardzo długa.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Borowski Arnold Schonberg literatura muzyka współczesna malarstwo grafika historia Polski HISTORIA KULTURA

Trzeba było działać, walczyć. Reportaż [POSŁUCHAJ]

"Zagazowali" kwasem masłowym m.in. Teatr Syrena w Warszawie, którego aktorzy nie przyłączyli do bojkotu instytucji reżimowych podczas stanu wojennego. Środki wybuchowe wrzucili do Kolegium ds. Wykroczeń, a pojemniki z kwasem masłowym - do mieszkań kolaborantów i funkcjonariuszy SB. To tylko niektóre z akcji radykalnych Grup Oporu "Solidarni". Podczas stanu wojennego należało do nich ok. 300 osób z Warszawy i okolic.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski stan wojenny Solidarność reportaż Trójka

Rocznica śmierci Romana Dmowskiego. Jan Żaryn: oddał życie Polsce

- Roman Dmowski świadomie nie założył rodziny, nigdy w życiu od nikogo niczego nie chciał. Ponadto całą swoją energię i niezwykłe talenty oraz błyskotliwość oddał na rzecz odzyskiwania przez Polskę niepodległości i to w dodatku z niezwykłymi sukcesami - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jan Żaryn Roman Dmowski historia Polski Antoni Opaliński

Abp Ignacy Tokarczuk, "biskup niezłomny" i "podpora dla opozycjonistów" w PRL

- Posługa duszpasterska arcybiskupa Ignacego Tokarczuka była niezwykle ważna dla Kościoła katolickiego w Polsce i jego kondycji w momencie, gdy upadał komunizm  - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Mariusz Krzysztofiński, historyk, IPN w Rzeszowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA komunizm PRL historia Polski historia PRL społeczeństwo Solidarność kościół w prl aktualności katolickie Kościół katolicki

IPN rozpoczął wydawanie nowej serii komiksów dla dzieci i młodzieży

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął wydawanie nowej serii komiksów dla dzieci i młodzieży poświęconej najnowszej historii Polski. "Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic" - ta 12 odcinkowa seria opowiada o rodzeństwie, które wśród tysięcy szpargałów, pozostawionych na strychu przez dziadka, odnajduje tropy wielu niezwykłych historii, które są dla nich wstępem do prawdziwej podróży w czasie.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej komiks historia Polski