Polskie Radio
Section05

historia Polski

Katyń. Historia zbrodni i milczenia. Audycja specjalna

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 osób. Wśród nich byli prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz wicemarszałkowie sejmu i senatu i 18 parlamentarzystów. Wszyscy lecieli na uroczyste obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Zbrodni, którą władze radzieckie, a potem także władze PRL długo próbowały ukrywać.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Katyń Smoleńsk Janusz Odziemkowski Trójka

"Polacy powinni poznać ten materiał". Sellin o filmie podsumowującym prace podkomisji smoleńskiej

– Im więcej jawności i transparentności w pokazywaniu tych prac i ich rezultatów, tym lepiej – podkreślił w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, odnosząc się do planowanej emisji filmowego sprawozdania podkomisji ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Sellin Beata Michniewicz Trójka Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego polityka katastrofa smoleńska

Polscy dyplomaci ratujący Żydów. Odbyła się debata nt. Grupy Ładosia

Grupa Ładosia była wspólnym polsko-żydowskim przedsięwzięciem - podkreślali zgodnie uczestnicy dyskusji zorganizowanej przez Żydowski Instytut Historyczny. W debacie online poświęconej grupie ratującej Żydów przed Zagładą wzięli udział ambasador RP w Turcji Jakub Kumoch i Jacek Papis, reżyser filmu "Polmission. Tajemnice paszportów".
Zobacz więcej na temat:  Żydzi II wojna światowa Niemcy Holokaust Europa ŚWIAT

Reparacje od Niemiec za zniszczenia wojenne. Müller: ten temat jest podnoszony w rozmowach dwustronnych

- Temat reparacji za zniszczenia wojenne jest podnoszony w dwustronnych relacjach polsko-niemieckich. Trzeba znaleźć taki czas i formułę, która okaże się poza sferą werbalną również skuteczna w sensie materialnym - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka dyplomacja Polityka zagraniczna Polski relacje polsko-niemieckie stosunki polsko-niemieckie reparacje wojenne Niemcy II wojna światowa

Reparacje wojenne od Niemiec. Sellin: ta sprawa będzie musiała stanąć na agendzie politycznej

- Polska była najdłużej okupowana, zniszczona, proporcjonalnie do liczby ludności straciliśmy najwięcej ludzi ze wszystkich okupowanych przez Niemcy krajów Europy. Sprawa reparacji wojennych prędzej czy później będzie musiała stanąć na agendzie politycznej - uważa wiceminister kultury Jarosław Sellin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa HISTORIA reparacje wojenne odszkodowanie Niemcy

"Pierwszy organ prasowy Solidarności". Rozpłochowski o "Tygodniku Solidarność"

- Oczywiście, to było na skalę ogólnokrajową bardzo ważne wydarzenie, oficjalnie jednakże to przez cenzurę "Tygodnik Solidarność" mógł być wydawany, w związku z tym, wiele materiałów nie mogło się w tym tygodniku ukazać, mimo, że był to pierwszy niekomunistyczny organ prasowy Solidarności - ocenił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, były opozycjonista czasów PRL pytany o rocznicę powstania "Tygodnika Solidarność". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Andrzej Michałowski i Jan Rulewski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Płużański opozycja demokratyczna historia PRL

"Byliśmy wrogami systemu, i tak nas traktowano". Krzysztof Wyszkowski o powstaniu "Tygodnika Solidarność"

- Od pierwszego numeru Tygodnika był ogromne problemy z cenzurą, która nie zgadzała się właściwie na wszystko. Takie rzeczy jak Katyń były zakazane, to było coś niesamowitego - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski, działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, b. sekretarz redakcji "Tygodnika Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak Krzysztof Świątek Solidarność

Śladami polskich kalwarii. "Miały pomóc w duchowym przeżyciu"

Kalwarie, których nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "calvaria" (czaszka), to zespoły kościołów lub kaplic symbolizujących stacje Męki Pańskiej według Drogi Krzyżowej. Miejsca te zakładane są na wzgórzach, by przypominać swoim wyglądem Jerozolimę. W Polsce istnieje kilkadziesiąt kalwarii. W audycji "Jedyne takie miejsce" odwiedziliśmy niektóre z nich.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Piotr Słowiński Kalwaria Zebrzydowska Kościół wiara

Dom Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym. "Jesteśmy miejscem dla wybrańców"

- Myślę, że dobrą barierą eliminującą tzw. przypadkowych turystów jest fakt, że z rynku w Kazimierzu Dolnym do nas jest ok. kilometra drogą pod górę. Ci, którzy pragną szybkiej rozrywki, rezygnują, więc jesteśmy takim domem dla wybrańców - powiedziała o Domu Kuncewiczów jego kierowniczka, Monika Januszek-Surdacka.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Dolny literatura muzeum KULTURA Polskie Radio 24 POLSKA

"To hańba". Były więzień zabrał głos ws. artykułu "New Yorkera" o Holokauście

- Ja, Edward Mosberg, proszę pismo "The New Yorker": w przyszłości dokładnie sprawdzajcie fakty historyczne przed publikacją takiego kłamstwa jak ten artykuł o rzekomym atakowaniu historyków badających polską rolę w Holokauście czy o polskich nazistach - mówił w TVP Info więzień niemieckich obozów koncentracyjnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Holokaust II wojna światowa dziennikarstwo społeczeństwo