Polskie Radio
Section05

historia warszawy

I Konkurs Chopinowski. Skromny debiut wyjątkowego święta muzyki klasycznej

- Konkurs można było usłyszeć przez skomplikowane aparaty, a akurat mój ojciec taki aparat w Poznaniu kupił, nazywał się Superheterodyna. Był na akumulatorach automobilowych, bo oczywiście nie było u nas elektryczności w Rękawczynie. No i słuchało się przez słuchawki Blaupunkt - wspominał krytyk muzyczny Jerzy Waldorff na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski fortepian konkurs chopinowski Fryderyk Chopin II Rzeczpospolita

Upamiętnienie pracowników rozgłośni Polskiego Radia

We wtorek 7 września o godz. 11.00 w siedzibie Polskiego Radia nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci pracowników rozgłośni Polskiego Radia w Warszawie oraz otwarcie wystawy przedstawiającej najważniejsze dla tej instytucji osoby, miejsca i wydarzenia z września 1939 roku. Tablicę odsłoniła prezes PR Agnieszka Kamińska, zaś wystawę otworzyła dyrektor Archiwum PR Elżbieta Berus-Tomaszewska.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio historia Polski historia radiofonii II wojna światowa Agnieszka Kamińska Krzysztof Czabański Trójka Mateusz Drozda W POLSKIM RADIU

Archiwum IPN próbuje ustalić tożsamość rodziny z fotografii Henryka Śmigacza

Archiwum IPN zwróciło się z apelem o pomoc w rozpoznaniu rodziców z nowo narodzonym dzieckiem, którzy widnieją na pochodzącej prawdopodobnie z 1944 roku fotografii. Zdjęcie pochodzi z kolekcji fotoreportera Henryka Śmigacza, który dokumentował między innymi Powstanie Warszawskie.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Powstanie Warszawskie zdjęcia archiwum Instytut Pamięci Narodowej ciekawostki odkrycia i ciekawostki

Dr hab. Żurawski vel Grajewski o zasadności Powstania Warszawskiego: trzeba pamiętać o kontekście

- Trzeba pamiętać o kontekście i informacjach, które wówczas były dostępne. Informacje i wydarzenia, które towarzyszyły wybuchowi powstania, były kontekstem klęski, która towarzyszyła armii niemieckiej na Białorusi - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog i historyk stosunków międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa historia Polski Niemcy HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24

"Czy Warszawa jest…?". No właśnie, jaka?

- Czy Warszawa jest? To zależy od punktu widzenia i od tego czy ktoś czuje się stuprocentowym warszawiakiem od pokoleń zamieszkałym, czy czuje się przybyszem, który patrzy okiem świeżym i potrafi o niej powiedzieć rzeczy, których nie powiedzą mieszkańcy. Bo, gdy się dobrze zna, to się zarazem zna zbyt słabo - mówił w Dwójce prof. Błażej Brzostek, historyk, badacz historii społecznej i dziejów miast, autor cyklu podcastów "Czy Warszawa jest…?", udostępnianych na stronie Muzeum Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Jakub Kukla Dwójka

Stanisław Mielech - grał w Wiśle, Cracovii i wymyślił Legię!

Od 58 lat możemy mówić o nim już jak o legendzie polskiej piłki nożnej - Stanisław Mielech zmarł 17 listopada 1962 roku w Warszawie. Dla polskiej piłki u jej początków był postacią magiczną... prawoskrzydłowy napastnik, kolejno grał w walczących ze sobą klubach, został też współzałożycielem jednego z nich, pomysłodawcą nazwy, reprezentantem Polski, dziennikarzem, komentatorem i działaczem Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Zobacz więcej na temat:  Legia Warszawa Cracovia Legiony Józef Piłsudski I wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne

Teatr TV o Polskim Radiu we wrześniu '39 – przed mikrofonem do końca

"Halo, halo, tu mówi Warszawa" to spektakl o bohaterskiej obronie Warszawy we wrześniu 1939 roku z perspektywy Polskiego Radia. Jego premiera w reżyserii Ewy Małecki odbyła się w Teatrze Telewizji w poniedziałek, 5 września. Teraz dostępny jest w Internecie.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Warszawa Niemcy Polskie Radio Stefan Starzyński historia Polski społeczeństwo KULTURA TEATR Teatr Telewizji Piotr Łodej Trójka

76. rocznica Powstania Warszawskiego: podsumowanie obchodów

W piątek, w 76. rocznicę upadku Powstania Warszawskiego uczczono powstańców i cywilnych mieszkańców stolicy. Na Kopcu Powstania Warszawskiego zgaszono ogień, który płonął przez 63 dni, od 1 sierpnia. Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, podsumowuje tegoroczne obchody.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski Warszawa pandemia koronawirus pomoc ochrona Piotr Majewski Piotr Łodej Trójka społeczeństwo historia Polski