Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Czy UB zabiło prymasa Augusta Hlonda?

– Pytanie dotyczące tego, co było podłożem śmierci kard. Hlonda pozostaje otwarte i nie potrafimy na nie z całą pewnością odpowiedzieć – powiedział dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. 22 października minęła 70. rocznica śmierci kard. Augusta Hlonda. Jednak coraz częściej pojawiają się wątpliwości, czy jego śmierć była spowodowana jedynie przyczynami naturalnymi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 August Hlond historia Polski katolicyzm prymas Polski fakty opinie ciekawostki ludzie PRL komunizm

Polska odzyskała zrabowane starożytne naczynie

Do Muzeum Narodowego w Warszawie wróciło greckie naczynie z IV wieku przed naszą erą, zrabowane w czasie drugiej wojny światowej. Minister kultury i dziedzictwa narodowego powiedział podczas uroczystości przekazania naczynia, że jest to pierwszy zabytek archeologiczny, odzyskany w ramach akcji poszukiwania dzieł sztuki, zrabowanych w czasie wojny.
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki społeczeństwo Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego POLSKA KULTURA SZTUKA

Prok. Andrzej Witkowski: wyśmiewano mnie za ustalenia ws. śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

- Dowody, które jednoznacznie wskazują na inny przebieg zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki pojawiły się już w 2002 roku - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prokurator Andrzej Witkowski, który w swojej karierze dwukrotnie badał sprawę morderstwa kapelana "Solidarności".  W obu przypadkach, w latach 1990-1991 i 2000-2004, był odsuwany od śledztwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Popiełuszko PRL służba bezpieczeństwa zabójstwo Tadeusz Płużański komunizm

Ambicje kolonialne II RP [INFOGRAFIKA]

Polaków pozbawionych swojego państwa ominął trwający przez cały XIX wiek wyścig o kolonie. Nie oznacza to jednak, że nie marzyli o własnych posiadłościach zamorskich. Odzyskanie niepodległości rozbudziło te nadzieje. Cała para poszła w gwizdek - na drodze kolonialnych starań stanął brak pieniędzy, dyplomatyczny opór i wybuch II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne kolonie infografika historia

Wywózki. Deportacje. Życie na "nieludzkiej ziemi"

Zesłania i wywózki w głąb Rosji to część polskiego losu głęboko wpisana w naszą historię i kulturę. Jak zauważa prowadzący audycję Piotr Legutko niewiele jest polskich rodzin, gdzie nie ma jakiejś cząstki tej historii: okruchów pamiątek, śladów po kimś, kto doświadczył takiego losu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Andrzej Mietkowski Piotr Legutko Władysław Anders II wojna światowa ZSRR historia Polski deportacje deportacja