Polskie Radio
Section05

HISTORIA

RONA - Rosjanie w niemieckich mundurach tłumią Powstanie Warszawskie

RONA, czyli brygada rosyjskich kolaborantów na niemieckim żołdzie, to, podobnie jak pułk SS Oskara Dirlewangera złożony w większości z kryminalistów, jednostka, która w czasie tłumienia Powstania Warszawskiego wsławiła się największą brutalnością. Rosjanie spod znaku swastyki od narażania życia w walce preferowali gwałty, morderstwa i grabieże.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Powstanie Warszawskie II wojna światowa zbrodnie wojenne Bronisław Kamiński Rosja ZSRR III Rzesza

Obcokrajowcy w powstaniu warszawskim. Od nigeryjskiego jazzmana po niemieckich dezerterów

- Warszawa była owładnięta ideą wolnościową. Ten ogromny entuzjazm, którym żyła polska stolica i którego doświadczali warszawiacy przez pierwsze dni powstania, udzielał się wszystkim, którzy byli wtedy w Warszawie - tłumaczył w audycji Polskiego Radia przyczyny udziału obcokrajowców w powstaniu warszawskim historyk prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Powstanie Warszawskie 1944 Warszawa II wojna światowa

Pluj-zupa, mąka z trawy i fałszywy królik, czyli co się jadło w czasie powstania warszawskiego

Choć przed 1 sierpnia robiono zapasy żywności, nikt nie był przygotowany na to, że powstanie będzie trwać aż 63 dni. Zaspokojenie głodu było z czasem coraz większym wyzwaniem. W końcu zaczęto jeść to, czego w innych okolicznościach nikt nie wziąłby do ust.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie historia Polski kulinaria jedzenie kuchnia II wojna światowa 1944 gotowanie zupy zapasy okupacja niemiecka

Wilhelm Orlik-Rückemann - jeden z pierwszych polskich pancerniaków, ostatni dowódca KOP

– To w gruncie rzeczy jeden z największych bohaterów wojny 1939 roku. Bohater, który musiał pozostać w cieniu w PRL, a z różnych powodów – głównie zawiści swoich kolegów – pozostał w cieniu również na emigracji – oceniał generała prof. Paweł Wieczorkiewicz w Polskim Radiu. Dziś wspominamy 130. rocznicę urodzin gen. Wilhelma Orlika-Rückemanna. 
Zobacz więcej na temat:  Wilhelm Orlik-Ruckemann wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka II Rzeczpospolita Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa 17 września 1939 Kresy

Pola Negri. "Była Polką, zawsze Polką i wszędzie Polką"

– Uważała się za Polkę, i to Polkę-patriotkę, choć była pół-Słowaczką. Jej ojciec był słowackim Cyganem. Stąd jej kruczoczarne włosy – mówił w Polskim Radiu Andrzej Krakowski, autor książki "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood". Dziś 37. rocznica śmierci Barbary Apolonii Chałupiec, znanej na całym świecie jako Pola Negri.
Zobacz więcej na temat:  Pola Negri aktorzy aktorstwo gwiazdy Hollywood Los Angeles Warszawa Berlin Sosnowiec Lipno Kalifornia Charlie Chaplin valentino emigracja balet historia Polski film polski FILM kino kino nieme Polacy w Hollywood

Papier, trumna, magnetofon. Pisarze o powstaniu warszawskim

Poezje i prozy na temat powstania warszawskiego zaczęły powstawać jeszcze w czasie walk w okupowanej stolicy, potem w obozach jenieckich, wreszcie w wyzwolonej Polsce i w cieniu komunistycznej cenzury. Autorzy utrwalali swoje dzieła na tym, co mieli pod ręką.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie literatura poezja pisarz pisarze i poeci II wojna światowa historia Polski Tadeusz Gajcy Jan Dobraczyński Andrzej Bobkowski Kazimierz Brandys Jarosław Marek Rymkiewicz Melchior Wańkowicz Czesław Miłosz Anna Świrszczyńska Miron Białoszewski Aleksander Ścibor-Rylski Andrzej Wajda Aleksander Kamiński Roman Bratny

Od "Zakazanych piosenek", przez "Kanał", po "Miasto 44". Powstanie Warszawskie w filmie

Dziesiąta muza jest nierozerwalnie połączona z Powstaniem Warszawskim. Już w trakcie zrywu jego przebieg śledziło oko kamery. Temat heroizmu i tragedii walczącej stolicy daje pole do licznych interpretacji, nic dziwnego, że do dzisiaj inspiruje scenarzystów i reżyserów.
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski Powstanie Warszawskie Andrzej Wajda Jan Komasa Janusz Morgenstern Krzysztof Kamil Baczyński Danuta Szaflarska Andrzej Munk

Deotyma. Czarodziejka-poetka w Pałacu Saskim, gwiazda dawnej Warszawy

"Po długich poszukiwaniach rodzice moi osiedli w Pałacu Saskim, który nęcił swoją świeżością", pisała w swoim pamiętniku Jadwiga Łuszczewska, XIX-wieczna pisarka znana jako Deotyma. Swoją karierę, początkowo fenomenalnej improwizatorki, zaczynała właśnie w Pałacu Saskim – to tu ściągli, nie tylko z Warszawy, ci, którzy chcieli posłuchać "młodej wieszczki".
Zobacz więcej na temat:  romantyzm Pałac Saski Warszawa literatura poezja Jadwiga Łuszczewska

20 lat Muzeum Powstania Warszawskiego. Odwiedziło je 10 milionów ludzi

20 lat temu, 31 lipca 2004 roku, uderzeniem w dzwon "Monter" ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński, symbolicznie otworzył Muzeum Powstania Warszawskiego. Dziś placówka jest jedną z najchętniej odwiedzanych w Polsce, organizuje liczne wydarzenia kulturalne, akcje społeczne, a także w kompleksowy sposób opowiada o historii Powstania Warszawskiego oraz II wojny światowej. 
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski

Powstanie Warszawskie. Posłuchaj wspomnień gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego o okolicznościach wybuchu zrywu

– Pamiętam, było to w sobotę albo niedzielę 30 lipca. Przebywałem wraz z całym sztabem w lokalu konspiracyjnym przy ulicy Pańskiej 6. To tam właśnie zapadła decyzja o wybuchu powstania – wspominał gen. Tadeusz Bór-Komorowski w rozmowie z Janem Nowakiem-Jeziorańskim, ówczesnym dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Armia Krajowa okupacja niemiecka II wojna światowa Warszawa

Janusz Kusociński. Symbol sukcesów sportowych Polski

– Dwudziestoczterokrotny rekordzista Polski, dwukrotny rekordzista świata, a to tylko część imponującej statystyki "Kusego", który do tej pory jest symbolem sukcesów sportowych Polski międzywojennej, symbolem obywatela, sportowca, a w potrzebie, również dzielnego żołnierza i konspiratora – mówił historyk dr Janusz Osica.
Zobacz więcej na temat:  Halina Konopacka II wojna światowa SPORT pkol/pierwsze medale historia Polski olimpiada igrzyska olimpijskie Paryż 2024