Polskie Radio
Section05

internet

DSA, czyli konstytucja internetu. Jakie zmiany wprowadza nowe prawo?

Akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA) ma sprawić, by użytkownicy internetu w Unii Europejskiej byli lepiej chronieni przed nielegalnymi treściami, a ich prawa były ściślej przestrzegane w sieci. Parlamentarzyści z Brukseli twierdzą, że nowe przepisy nałożone na dostawców treści oznaczają koniec "dzikiego zachodu" w sieci. Co więcej, użytkownicy internetu będą mogli w łatwiejszy sposób zgłaszać nielegalne treści.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej Izabela Kostyszyn bezpieczeństwo w sieci sieć Unia Europejska prawo ue

Bezpieczeństwo w sieci. Polska pracuje nad unijnym zapisem

Unijny akt o usługach cyfrowych obowiązuje już w Unii Europejskiej. W Ministerstwie Cyfryzacji odbyły się konsultacje dotyczące ogólnych założeń, na których ma być oparta polska ustawa wdrażająca regulację. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w internecie, a także doprecyzować kwestie dotyczące moderowania treści.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA bezpieczeństwo danych algorytmy media społecznościowe

Przemoc w internecie. Jak ustrzec przed nią dzieci? Specjalistka wyjaśnia

Przemoc w internecie jest zjawiskiem coraz powszechniejszym i niemal każdy z nas jej doświadczył. Spotykają się z nią także nasze dzieci. Jak z nią walczyć? Jak ją rozpoznać? W Polskim Radiu 24 sprawę próbowała wyjaśnić Martyna Różycka, kierowniczka Działu Reagowania na Nielegalne Treści w Internecie Dyżurnet.pl w NASK, choć jak sama przyznała, sprawa jest bardziej skomplikowana, niż by można pomyśleć.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo technologia dzieci bezpieczeństwo w sieci przemoc Polskie Radio 24

PR24 Wybory przez Internet. "Musimy budować odporność cyfrową państwa"

- Nie powinniśmy obawiać się wprowadzenia nowych rozwiązań lub czekać latami na ich zastosowanie. Technologicznie nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy mogli brać udział w wyborach przez Internet. Czas podjąć pierwsze próby - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu dr Tomasz Izydorczyk.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA cyfryzacja wybory w Polsce

ANALIZA Kompetencje przyszłości. Sprawdź, jakie zawody i umiejętności będą liczyć się na rynku pracy

Jakie umiejętności w kolejnych latach na rynku pracy będą cenione, a jakie zawody staną się zagrożone? Zarówno specjaliści, jak i sama Sztuczna Inteligencja są zgodni - to właśnie technologia i innowacje są kluczowym czynnikiem, który zdefiniuje przyszły rynek pracy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT praca rynek pracy sztuczna inteligencja technologia blockchain GOSPODARKA

"Inteligentny" sprzęt AGD może pozbawić cię oszczędności życia. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci!

Od jakiegoś czasu montowane są w naszym kraju nowoczesne liczniki prądu podłączone do internetu. Umożliwiają one m.in. zdalne sprawdzanie poziomu zużycia prądu oraz automatyczne informowanie dostawcy o awariach. Jednak Polacy są wobec nich bardzo nieufni, obawiając się m.in. o swoją prywatność. Jednocześnie nie mamy świadomości, jakim wielkim zagrożeniem dla nas i naszego bezpieczeństwa mogą być "inteligentne" urządzenia AGD podłączone do internetu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA internet rzeczy cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo smartfony smart home sieć Kuba Witkowski Radosław Nałęcz Trójka

Przeładowanie informacyjne zatruwa i uzależnia coraz więcej ludzi. Jak temu przeciwdziałać?

Pół wieku temu jednym z symboli postępu cywilizacyjnego były dymiące kominy fabryk, wskazujące na industrializację kraju. Teraz już wiemy, że tworzone przez nie zanieczyszczenia i smog są dla ludzi śmiertelnie niebezpieczne, i walczymy z nimi. 20 lat temu kolejnym symbolem postępu stał się powszechny dostęp do informacji. Teraz zaczynamy rozumieć, że ich nadmiar jest równie groźny.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo informacja zagrożenie psychologia media społecznościowe komórka Witold Lazar Trójka uzależnienia badania

NASZ WYWIAD Bezpieczeństwo w sieci. Ekspert wskazuje, na jakie sztuczki przestępców należy uważać

- Przestępcy niekiedy nie korzystają z wyszukanych środków technicznych. Zdarza się, że używają jedynie siły perswazji. Znam liczne przypadki, w których ludzie w wyniku rozmowy ze złodziejem przesyłali mu saldo rachunku bankowego - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Adam Haertle, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, twórca i redaktor naczelny serwisu ZaufanaTrzeciaStrona.pl
Zobacz więcej na temat:  POLSKA cyberbezpieczeństwo cyberprzestępczość bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo w internecie telekomunikacja hakerzy przestępczość cert polska it społeczeństwo komputery telefon phishing

Zdobyto dane tajnych rosyjskich zakładów wojskowych. Białoruscy cyberpartyzanci przekazali je Ukrainie

Białoruska grupa Cyberpartyzanci przekazała w swoich mediach społecznościowych, że uzyskała dostęp do tajnych danych rosyjskiego przedsiębiorstwa: Specjalnego Centrum Technologii, produkującego m.in. drony Orłan, i przekazała je Ukrainie. Niektóre dokumenty opublikowano w sieci.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2024 wojna na Ukrainie wojsko ŚWIAT Europa Ukraina Białoruś Rosja hakerzy