Polskie Radio
Section05
Jakub Jamrozek

Twórcy serwisu bitwa1920.gov.pl: chcemy pokazać historię przystępnie

- Historię można opowiadać na dwa sposoby: tworzyć opasłe tomy, przez które nie każdy jest w stanie przebrnąć, albo "sprzedawać" ją za pomocą multimediów, elementów interaktywnych i mikrogier, które można znaleźć właśnie w naszym serwisie. A to wszystko po to, żeby osobom niezbyt zainteresowanym historią jednak ten niezwykły moment w naszych dziejach przybliżyć - mówił w Dwójce Bartłomiej Makowski, współtwórca serwisu bitwa1920.gov.pl.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska niepodległość 1920 wojna polsko-bolszewicka Dwójka Jakub Jamrozek

Wiedza, technologia i pasja w służbie zabytkom

"Zawód konserwatora-restauratora dzieł sztuki to jeden z najbardziej wyjątkowych zawodów świata. Łączy pasję, umiejętności i wiedzę z różnych dyscyplin". W Światowym Dniu Konserwatora Zabytków (11.08) prof. dr hab. Monika Jadzińska, dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w warszawskiej ASP, opowiadała w Dwójce o wyzwaniach i możliwościach, jakie w XXI wieku stoją przed konserwatorami zabytków.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka zabytki Jakub Jamrozek

Anna Ciborowska: chcę wydobyć Marię Szymanowską z niebytu

- Im dłużej gram, zwłaszcza jej preludia, tym bardziej odkrywam, jak wiele ze struktur, które ona u siebie wprowadziła, zapowiada pewne struktury u Chopina i to nie tylko w sensie stylistycznym, ale również w sensie pianistycznym. Maria Szymanowska jest naprawdę niedocenioną kompozytorką - mówiła w Dwójce pianistka Anna Ciborowska. 
Zobacz więcej na temat:  kino Jakub Jamrozek fortepian Maria Szymanowska Dwójka KULTURA muzyka klasyczna

Mikołaj Bońkowski: to nie jest zwykła inscenizacja, to operowe efekciarstwo

- To robi wrażenie. Abstrahując już od poziomu muzycznego, efekty wizualne w tej inscenizacji to coś niesamowitego. Video mapping, kaskaderzy, ognie, zjeżdżający na linach ludzie, walka na ścianie. Po prostu ogromne przedsięwzięcie - mówił w Dwójce Mikołaj Bońkowski, śpiewak operowy młodego pokolenia, który znalazł się w obsadzie plenerowej inscenizacji "Turandota" Giacomo Pucciniego w Operze w Steinbruch.
Zobacz więcej na temat:  opera Jakub Jamrozek Giacomo Puccini Dwójka KULTURA

Maciej Barczewski: historia o Tadeuszu Pietrzykowskim ma niebywały potencjał filmowy

- Pierwszy raz o tzw. więźniu 77 przeczytałem u Tadeusza Borowskiego. W jednym ze swoich opowiadań wspomniał o człowieku, który "boksował Niemców, jak chciał, biorąc na ringu odwet za to, co inni dostali na polu". Wydało mi się to intrygujące. Okazało się, że to Tadeusz Pietrzykowski, a jego historia jak dotąd nie została opowiedziana na srebrnym ekranie - mówił w Dwójce Maciej Barczewski, reżyser i autor scenariusza do filmu "Mistrz".
Zobacz więcej na temat:  kino Dwójka Jakub Jamrozek KULTURA film polski

Ewa Bem: muzyka jest dla mnie kołem ratunkowym

- Nigdy nie dbałam o obecność na scenie, o dobre recenzje, zawsze fundamentem była muzyka i pragnienie tworzenia jej, kreatywność, jakaś siła wewnętrzna. Wróciłam, kocham was i podziwiam, że pamiętacie o mnie. Będę śpiewała, ale w żadnym kieracie, tylko tak jak serce i dusza pozwoli - mówiła na antenie wokalistka Ewa Bem, która pojawiła się na scenie po kilkuletniej przerwie.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Bem Jakub Jamrozek Dwójka KULTURA

"Królewskie Arkady Sztuki". Festiwal u podnóża Zamku Królewskiego

- Zdajemy sobie sprawę, że dostęp do kultury nie jest wcale tak powszechny. Braliśmy pod uwagę przede wszystkim ludzi znajdujących się na dwóch biegunach, czyli starszych i młodych. Stąd różnorodny repertuar, bo poza muzyką klasyczną mamy również koncert jazzowy, spektakle plenerowe i zajęcia dla dzieci. Myślę, że bez względu na to, kto wpadnie do Ogrodów Zamkowych, każdy znajdzie coś dla siebie - mówił Tomasz Taraszkiewicz, dyrektor festiwalu Królewskie Arkady Sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Dwójka Jakub Jamrozek KULTURA

Cezary Zych: wykonawcy muzyki dawnej są jak pisarze fantasy

- Klasztor w Paradyżu to miejsce niezwykłe i bardzo tajemnicze, przez wiele lat zamknięte, od II wojny światowej mieściło się tu seminarium duchowne. W roku 2002 udało nam się przekonać ówczesnego biskupa, żeby otworzył go dla publiczności, byśmy mogli tutaj realizować nie tylko nagrania, ale żeby też można było stworzyć jakieś wydarzenie muzyczne. Tak powstał festiwal "Muzyka w Raju" - opowiadał w Dwójce Cezary Zych, dyrektor artystyczny wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna Jakub Jamrozek Dwójka MUZYKA

Festiwal "Dwa Brzegi". "To wydarzenie nastawione na spotkanie widzów i twórców"

- Ten festiwal można nazwać intymnym. Ale bardziej jest to festiwal, gdzie szeregowi obywatele spotykają twórców kina, którzy są na wyciągnięcie ręki, są obecni na spotkaniach, ale też przechadzają się ulicami Kazimierza. To jest nie tylko uczestniczenie w projekcjach, ale też kontakt na żywo z drugim człowiekiem - mówiła w Dwójce Dominika Żukowska z działu programowego Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Kazimierz Dolny kino Jakub Jamrozek KULTURA

Sojusz klasyki i nowoczesności - Festiwal Nova Muzyka i Architektura w Toruniu

- W niedzielę organizujemy koncert pod nazwą "Byłaś serca biciem", który będzie połączeniem najpopularniejszej muzyki polskiej lat 60., 70. i 80. z brzmieniem symfonicznym. Posłuchamy między innymi utworów Andrzeja Zauchy, Tadeusza Nalepy, Czesława Niemena czy Czerwonych Gitar. Bardzo lubimy takie połączenia - mówiła w Dwójce Karolina Smolarek-Szynal, rzecznik organizatora festiwalu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.
Zobacz więcej na temat:  muzyka nowa Toruń Jakub Jamrozek muzyka dawna lata 60 lata 70 lata 80 filharmonia Dwójka

Jan Ołdakowski: my Polacy jesteśmy wspólnotą, która ma wiele szacunku dla siebie

- Zachęcamy wszystkich, żeby ten powstańczy dzień, tę niedzielę, spędzić z nami i żeby pamiętać o godzinie "W". To jest najważniejszy moment. Mam wrażenie, że Warszawa i inne miasta w Polsce, gdzie słychać syreny, pokazują wtedy swoją wyjątkowość - mówił w Dwójce Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski Jakub Jamrozek Dwójka

Nastoletnia miłość. Różowe okulary kontra złamane serce?

Jako młodzi ludzie patrzymy na świat przez różowe okulary, albo wręcz przeciwnie - wyłącznie w czarnych barwach. - Miłość to tylko chemia w mózgu. Najczęściej trwa około dwa lata, a potem ludzie zostają z pytaniem: co dalej? - mówiły w rozmowie z Czwórką psycholog Aleksandra Żyłkowska-Wójcik oraz psychoterapeuta Magdalena Sękowska.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka psychologia miłość emocje Jakub Jamrozek