Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Profesor Dorota Folga-Januszewska: rola sztuki na przestrzeni lat ulegała przemianom

Jak zmieniał się odbiór sztuki przez ostatnie dekady i stulecia? Jak pojmowana jest obecnie? Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" była profesor Dorota Folga-Januszewska, historyk sztuki, muzeolog, wicedyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Dorota Folga-Januszewska Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie muzeum historia sztuki malarstwo

Twierdza warowna i legenda o Żółtej Damie. "Lato z Radiem" na zamku w Liwie

"Lato z Radiem" odwiedziło mazowiecki Liw - ośrodek krajoznawczy i letniskowy, miejsce obrad sejmików ziemskich ziemi liwskiej od XVI wieku do pierwszej połowy XVIII wieku. Tamtejszy zamek był jedną z sześciu murowanych twierdz wzniesionych przez księcia mazowieckiego Janusza I Starszego. 
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Patryk Michalski Lato z Radiem 2024 mazowieckie Roman Czejarek turystyka podróże Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie zamek w Liwie Liw Bona Sforza

Największe w historii antyrządowe manifestacje w Izraelu. Ekspertka: agenda protestów jest specyficzna

750 tys. osób wyszło w sobotę na ulice Izraela, by zaprotestować przeciwko rządowi Benjamina Netanjahu, żądając jak najszybszego zawieszenia broni z Hamasem, które doprowadziłoby do uwolnienia więzionych w Strefie Gazy zakładników. Izrael zamknął w niedzielę wszystkie lądowe przejścia graniczne z Jordanią.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Izrael Benjamin Netanjahu Strefa Gazy konflikty międzynarodowe Hamas Michał Strzałkowski

Zełenski apeluje o możliwość działania na terenie Rosji. Ekspert: ważna jest ekonomia sił

Zniesienia "czerwonych linii" w pomocy dla swojego kraju chce prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski pierwszy raz pojawił się na spotkaniu grupy kontaktowej w niemieckim Ramstein, gdzie regularnie obradują szefowie obrony krajów wspierających Ukrainę. Wołodymyr Zełenski powiedział o ponad tysiącu kilometrów kwadratowych zajętych w rosyjskim obwodzie kurskim i o unieszkodliwieniu sześciu tysięcy żołnierzy przeciwnika.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata wojna na Ukrainie Ukraina NATO Wołodymyr Zełenski USA wojsko Magdalena Skajewska

Jeziora, Lubuskie Lato Filmowe i Zamek Joannitów. "Lato z Radiem" w Łagowie

Na zaproszenie naszej słuchaczki odwiedziliśmy Łagów - perłę Ziemi Lubuskiej. Wspólnie z naszą reporterką, Małgorzatą Abgarowicz zachwycaliśmy się przyrodą, poznaliśmy również historię obecności Joannitów na tym terenie. "Lato z Radiem" nie zatrzymuje się w swojej wędrówce przez Polskę. 
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem lubuskie Patryk Michalski Lato z Radiem 2024 Małgorzata Abgarowicz

Nie chłopka, ale czerkieska księżniczka. Jakie sekrety skrywa życiorys matki Leonarda da Vinci?

Matka Leonarda da Vinci nie była, jak sądzono, włoską chłopką, lecz czerkieską księżniczką z Kaukazu, porwaną i sprzedaną później jako niewolnica. Takiego odkrycia dokonał włoski badacz, prof. Carlo Vecce. Niedawno ukazała się jego książka zatytułowana "Uśmiech Cateriny. Historia matki Leonarda da Vinci". 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Leonardo da Vinci malarstwo Uśmiech Cateriny. Historia matki Leonarda da Vinci literatura prof. Carlo Vecce

Rosyjska dezinformacja w USA. Ekspert: będzie coraz trudniej

Czy Stany Zjednoczone są przygotowane na rosyjskie ingerencje w wybory prezydenckie? - Obawiam się, że wkraczamy w czasy, w których bardzo trudno odróżnić prawdę od fałszu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Tomasz Płudowski z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski Stany Zjednoczone wybory prezydenckie w USA Tomasz Płudowski Rosja dezinformacja Łukasz Kobeszko Urszula Żuławska

"Na targu niewolników III Rzeszy". Jak wyglądała sytuacja Polaków na robotach w Niemczech?

"Na targu niewolników III Rzeszy" Anny Augustyniak to oparta na doświadczeniach rodziny autorki opowieść o wywożeniu Polaków na roboty do Niemiec. O wyjątkowości tej historii stanowi fakt, że jedna z głównych bohaterek jest osobą głuchą, co dodatkowo utrudnia jej funkcjonowanie jako robotnicy przymusowej. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Anna Augustyniak II wojna światowa Na targu niewolników III Rzeszy

Wielkie święto przyrody. Pierwsze Mistrzostwa Polski w Naśladowaniu Ptaków

Pierwsze w historii Mistrzostwa Polski w Naśladowaniu Ptaków odbędą się połowie września w Warszawie. Jak zapowiadają organizatorzy: "chcemy, żeby było to święto polskiej przyrody i wszystkich jej miłośniczek i miłośników! Parafrazując Juliana Tuwima - tego wieczora będziemy wspólnie ćwierkać, świstać, kwilić, pitpilitać i pimpilić... ". 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Lato z Radiem Lato z Radiem 2024 ptaki zwierzęta dźwięki natura

Kampania prezydencka w USA. Dr Marek Szopski: Trump nie przypuszczał, że Biden zrezygnuje

Czy Donald Trump ma pomysł na kampanię przeciwko Kamali Harris? - Trump i jego ekipa kompletnie się pogubili - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Marek Szopski z Uniwersytetu Warszawskiego. Kandydatka demokratów utrzymuje w sondażach niewielką przewagę nad byłym prezydentem USA.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski Stany Zjednoczone wybory prezydenckie w USA Kamala Harris Donald Trump Joe Biden Marek Szopski Jarosław Jarząbek Mariusz Borkowski

"Wojna legend, czyli zaduma nad życiem Anny Walentynowicz" - archiwalny reportaż Janiny Jankowskiej i Magdy Skawińskiej

Janina Jankowska i Magda Skawińska zawarły w reportażu "Wojna legend, czyli zaduma nad życiem Anny Walentynowicz" atmosferę, jaka towarzyszyła strajkom w Stoczni Gdańskiej i Trójmieście w 1980 roku. Na tym tle ukazują postać jednej z najważniejszych działaczek - Anny Walentynowicz.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Janina Jankowska Magda Skawińska Anna Walentynowicz porozumienia sierpniowe Stocznia Gdańska strajki sierpniowe 1980