Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Argerich, Pogorelić, Zimerman. Kogo zapamiętaliśmy z Konkursów Chopinowskich?

W tym roku, w Warszawie, odbędzie się XIX Międzynarodowy Konkurs Chopinowski. Każda edycja przynosi ze sobą wyraziste, nie tylko pod względem muzycznym, osobowości. W dniu 60. rocznicy zwycięstwa Marthy Argerich przypomnieliśmy historie szczególnie zapamiętanych uczestników. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka klasyczna Konkurs Chopinowski 2025 Zobacz także Martha Argerich Maurizio Pollini konkurs chopinowski Fryderyk Chopin

Państwowe Muzeum Etnograficzne zaprasza na wyjątkową wystawę. Jaką Afrykę pokazują "Afrotopie"?

Do połowy września w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie można oglądać wystawę „Afrotopie”, poświęconą współczesnemu obrazowi Afryki. Kontynent ten wciąż bywa przedstawiany w mediach i sztuce w sposób uproszczony – jako egzotyczne miejsce pełne kontrastów, oderwane od swojej rzeczywistości.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Afryka wystawa etnografia antropologia

Jedyne takie w Polsce Liceum Wojskowe. Czym się różni od innych szkół?

Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne im. Polskich Kryptologów to nowatorski i bezprecedensowy w skali kraju projekt. - Wyróżnia nas bliska współpraca z Wojskową Akademią Techniczną i wysoki poziom nauczania przedmiotów ścisłych. Nacisk kładziemy na informatykę, matematykę i fizykę, a od przyszłego roku również geografię - zwraca uwagę wicedyrektor, Marzena Szpatuśko. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Zobacz także wojsko Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne im. Polskich Kryptologów

Ikona piękna i wojny. Mity Heleny trojańskiej w starożytnej Grecji

Postać Heleny trojańskiej wpisuje się w wielowątkowe filozoficzne i literackie tradycje greckie kreowane przez ówczesnych mężczyzn. Analiza tekstów Homera, Herodota czy Eurypidesa pokazuje wizerunki kobiet i ich rolę w starożytnym świecie. - Helena jako boska i przepiękna istota była odzwierciedleniem jednego ze stereotypów mizoginistycznych. To znaczy zdrady i oszustwa - analizuje filolog klasyczny, prof. Jadwiga Czerwińska. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Helena Trojańska wojna trojańska Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

COVID-19. W jakim stopniu pandemia stała się tematem literackim?

Pięć lat temu, 11 marca 2020 roku, Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię COVID-19. Już kilka miesięcy później pojawiły się pierwsze książki nawiązujące do tej dramatycznej sytuacji. - Książek beletrystycznych, w których pandemia pojawia się jako główny temat lub jako mocne tło, jest jednak stosunkowo niewiele - zauważa Magda Mikołajczuk. 
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 Zobacz także KULTURA pandemia literatura

Drugi sezon "Zatoki szpiegów". Sonia Mietielica: Eva jest pewna siebie, przebojowa, lubi sięgać po swoje

Popularny serial TVP "Zatoka szpiegów" powrócił z drugim sezonem. Część zdjęć do szpiegowskiej produkcji z Bartoszem Gelnerem w roli głównej powstała w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, okolicach Pucka i Półwyspu Helskiego. Już w pierwszym odcinku tego sezonu główny bohater poznaje na swojej drodze nową, intrygującą kobietę - mistrzynię w pływaniu - Evę Stromberg, w której rolę wciela się Sonia Mietielica. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska telewizja publiczna serial

Radio Wolna Europa. Czy mamy do czynienia z reliktem zimnej wojny? Andrzej Mietkowski gościem audycji Marka Stremeckiego

Radio Wolna Europa to najczęściej słuchana w PRL zagraniczna stacja, symbol oporu i niegasnącego ducha Polaków. Rozgłośnia wciąż istnieje i wbrew słowom Elona Muska stanowi niezwykle skuteczny instrument amerykańskiej "soft power". - To radio bardzo potrzebne - nie ma wątpliwości dyrektor Archiwum Polskiego Radia, Andrzej Mietkowski. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mietkowski Marek Stremecki Zobacz także Radio Wolna Europa komunizm

Portale społecznościowe uzależniają coraz młodsze dzieci. Celowo? Szokujący raport

Aż 1,4 miliona polskich dzieci poniżej 13. roku życia korzysta z serwisów społecznościowych. Robią to, mimo że nie powinny móc się nawet zarejestrować. - Platformy nie stosują szczególnych polityk ochrony dzieci, ponieważ według regulaminów tych dzieci tam nie ma - mówi w Jedynce Konrad Ciesiołkiewicz, współautor raportu Internet Dzieci. Dlaczego portale decydują się na takie praktyki?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Michał Strzałkowski social media bezpieczeństwo w intenecie Konrad Ciesiołkiewicz dziecko pedofilia

Skąd bierze się popularność myśli konserwatywnej wśród młodych ludzi? Rozmowa z Przemysławem Witkowskim i Pawłem Mościckim

Czym jest "nowy" konserwatyzm oraz jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy polską a amerykańską sceną polityczną? W kolejnym odcinku podcastu "Nowy wspaniały świat" Karolina Korwin-Piotrowska rozmawia z historykiem Przemysławem Witkowskim (Instytut Narutowicza) i profesorem Pawłem Mościckim (Instytut Badań Literackich PAN). 
Zobacz więcej na temat:  konserwatyzm polityka społeczeństwo USA Karolina Korwin-Piotrowska Przemysław Witkowski Zobacz także

Bartłomiej Szopiński i Boogie Boys zwycięzcami plebiscytu Blues Top 2024. "Jestem zaszczycony"

W plebiscycie Blues Top 2024 kwartalnika Twój Blues zwycięzcą w kategorii "Zespół roku" została formacja Boogie Boys, a tytuł "Pianisty roku" po raz kolejny trafił do Bartłomieja Szopińskiego. - Jestem zaszczycony. Kiedy dostaje się takie wyróżnienie, to jest jakieś docenienie pracy; w tym wypadku nie tylko moje, ale także zespołu - powiedział Bartłomiej Szopiński w "Muzycznej Jedynce".
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa blues album Boogie Boys Bartłomiej Szopiński

Marta Ścisłowicz z filmu "Przepiękne!" w Jedynce. Na czym polegają kobiece problemy w relacjach z facetami?

Marta Ścisłowicz wciela się w jedną z głównych ról w filmie "Przepiękne!". - Baśkę poznajemy, kiedy jest po kolejnej jednonocnej przygodzie. To jest dla niej proste. Kiedy jednak zaczyna chodzić o coś więcej i zaczyna się angażować, to nie wie, co ma zrobić - mówi w Jedynce o swojej bohaterce. Na czym dokładnie polega problem Basi z mężczyznami?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Zobacz także Martyna Podolska Kobiety marta ścisłowicz

Czy mężczyznom wypada płakać? "Tłamszenie emocji nie wyjdzie nam na zdrowie"

Od najmłodszych lat uczeni jesteśmy, że mężczyzna powinien być silny i dominujący, a już na pewno nie może okazywać uczuć oraz emocji. I choć żyjemy w czasach, w których dużo mówi się o obalaniu podobnych stereotypów, to nierzadko nosimy je w sobie od pokoleń. - Uczymy się tego od naszych ojców, dziadków czy pradziadków - zwraca uwagę terapeuta i psychotraumatolog Sebastian Antonowicz.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka psychologia emocje stereotypy Zobacz także