Polskie Radio
Section05

jedynka hp

"Efekt Matyldy". Czy stereotypy utrudniają kobietom karierę naukową?

Dlaczego w obecnych czasach jest tak niewiele geniuszek? Osiągnięcia kobiet w dziedzinie nauki były pomijane, uważano, że sukcesy na tym polu to domena mężczyzn. Jakie tezy na temat ryzyka edukowania się przez kobiety wygłaszali naukowcy w XIX wieku? Czy stereotypy nadal utrudniają kobietom karierę?
Zobacz więcej na temat:  NAUKA Kobiety odkrycia i ciekawostki stereotypy społeczeństwo Sława Bieńczycka Zobacz także

"Książki bez granic". Czym jest projekt Fundacji Powszechnego Czytania?

"Książki bez granic" to projekt Fundacji Powszechnego Czytania przeznaczony dla osób wykluczonych z kultury książki (autyzm, wiek, dysleksja). - Te książki są bardzo różnorodne, ale bardzo zależało nam na podkreśleniu waloru wspólnoty. Dla nas wszystkich czytanie jest niesamowicie ważne - przyznaje Katarzyna Konopka.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo niepełnosprawność autyzm Anna Stempniak Zobacz także KULTURA

Ten film opowiada szczerze o mężczyznach. "Misie" - komedia romantyczna z Krzysztofem Zalewskim w roli głównej

Do kin wchodzi polska komedia romantyczna w reżyserii Mariusza Malca "Misie", która bierze na warsztat mężczyzn niegotowych na "coś poważnego", którzy lubią życie "bez zobowiązań". W roli głównej zobaczymy znakomitego muzyka - Krzysztofa Zalewskiego. 
Zobacz więcej na temat:  film polski Mariusz Malec reżyser kino Martyna Podolska Krzysztof Zalewski Allan Starski Zobacz także

Pałac Prezydencki w Warszawie. Jakie tajemnice skrywa?

Pałac Prezydencki to prawdopodobnie najbardziej hermetyczne środowisko w Polsce. Nie ma tu ludzi przypadkowych i niesprawdzonych. Tajemnice tego miejsca zgłębiła i opisała dziennikarka, Dominika Długosz. - Zamknięcie tego miejsca na świat zewnętrzny sprawia, że prędzej czy później każdy prezydent zaczyna odczuwać pewną polityczną niemoc - uważa Dominika Długosz. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Zobacz także Martyna Podolska Dominika Długosz Pałac Prezydencki

Będą ostrzejsze kary dla piratów drogowych. Co się zmieni?

Walka z piratami drogowymi wchodzi w nową fazę. Kończą się międzyresortowe i społeczne konsultacje dotyczące zaostrzenia kar dla kierowców łamiących przepisy. Jedną z propozycji resortu infrastruktury jest odebranie prawa jazdy tym, którzy przekroczą prędkość o co najmniej 50 km/h na drodze jednojezdniowej poza terenem zabudowanym.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo na drodze kierowcy mandat policja prawo jazdy Zobacz także

Prof. Klemens Szaniawski. Wybitny filozof i intelektualista XX wieku

Prof. Klemens Szaniawski był wybitnym znawcą filozofii współczesnej, propagatorem modeli matematycznych w naukach społecznych oraz aktywnym działaczem opozycji. Jako uczestnik otwarcia obrad Okrągłego Stołu w 1989 roku zapisał się w historii Polski. – To postać, do której nauczyciele odwołują się na zajęciach z logiki i epistemologii – podkreśla prof. Paweł Łuków z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także NAUKA filozofia Klemens Szaniawski Katarzyna Jankowska

Jak wyglądają meteoryty? Ekspert od astronomii wyjaśnia na co trzeba zwrócić uwagę

W gminie Drelów wciąż odnajdywane są meteoryty, które spadły na miejscowe pola w ubiegłym miesiącu. - Niektórzy obawiają się, że mogą być gorące. Tak absolutnie nie jest - uspokaja Karol Wójcicki, popularyzator astronomii z portalu "Z głową w gwiazdach". Jak odróżnić kosmiczny kamień od zwykłego? Czy meteoryty mogą stanowić zagrożenie? Co warto o nich wiedzieć?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Polskie Radio Zobacz także Drelów meteoryt Karol Wójcicki

"Traktujmy zdrowie jako największy kapitał". Jakie wyzwania stoją przed naukowcami w sferze zdrowia?

Zwiększenie nakładów na profilaktykę zdrowia, zmiany w finansowaniu szpitali czy budowa systemu opieki nad osobami starszymi - to część rekomendacji kongresu "Zdrowie Polaków". - O zdrowiu publicznym i o bezpieczeństwie zdrowotnym musimy mówić w szerszym kontekście, nie tylko w kontekście województwa czy miasta, regionu czy tylko kraju - mówi na antenie Jedynki prof. Henryk Skarżyński, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, przewodniczący rady programowej kongresu "Zdrowie Polaków".
Zobacz więcej na temat:  medycyna zdrowie edukacja Roman Czejarek Henryk Skarżyński Polskie Radio Zobacz także

Coraz mniej jajek na polskim rynku. Przed Wielkanocą będzie drożej w sklepach

Polacy muszą zapomnieć o tanich jajkach przed Wielkanocą – wszystko wskazuje, że w sklepach zabraknie promocji. – Patrząc na zmiany cen na poziomie hurtowym, możemy spodziewać się dalszych wzrostów – mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mariusz Dziwulski, analityk PKO BP. Jeszcze większe problemy z dostępnością jajek odczuwają USA i Niemcy.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Michał Strzałkowski Izabela Kostyszyn ceny Jaja w kuchni jajko żywność

Czy potrafimy zawalczyć o lepsze wynagrodzenie? Mężczyźni radzą sobie z tym lepiej

Są osoby, które negocjują wszystko i targują się z każdym. Są też takie, które wstydzą się negocjować albo uważają, że nie wypada tego robić. A jak to jest z negocjowaniem podwyżki? Czy potrafimy zawalczyć o siebie, czyli o lepsze wynagrodzenie? Jak się do tego przygotować i zwiększyć swoje zarobki?
Zobacz więcej na temat:  wynagrodzenia pracownik pracodawcy społeczeństwo kobieta mężczyzna statystyka infografika Sława Bieńczycka Zobacz także

Anna Rusowicz powalczy o Fryderyki 2025. Mówi wprost, że jest z innej bajki niż konkurentki

Anna Rusowicz otrzymała nominację do Fryderyków 2025 w kategorii Album Roku Pop. - Już sama nominacja jest dla mnie nagrodą za ten wysiłek i za to, że jestem tu, gdzie jestem - komentuje. Konkurentki do nagrody nazywa w wywiadzie dla Jedynki… rusałkami, a o sobie mówi, że jest z zupełnie innej bajki. Czy sięgnie po nagrodę?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Fryderyki 2025 Anna Rusowicz Ula Kaczyńska

Czy rodzice powinni ingerować w to, jak dziecko się ubiera?

Moda to sposób na wyrażenie siebie, szczególnie dla młodych ludzi. Dla wielu nastolatków strój i wygląd to nie tylko codzienny wybór, ale manifestacja ich tożsamości, niezależności, czasami też efekt buntu i chęć zwrócenia na siebie uwagi. Jak rodzice mogą wspierać dziecko w poszukiwaniu własnego stylu – i czy w ogóle powinni to robić?
Zobacz więcej na temat:  moda szkoła dzieci rodzice psychologia Sława Bieńczycka nastolatki Zobacz także

"Pogo" w Teatrze Telewizji. Jak naprawdę wygląda praca ratowników medycznych?

"Pogo" to monodram w wykonaniu Marcina Hycnara na podstawie reporterskiej książki lekarza, który jako szef zespołu ratowniczego, przepracował kilka lat w warszawskim pogotowiu ratunkowym. Przedstawienie zostało wyemitowane w poniedziałkowy wieczór, w ramach Teatru Telewizji. - Książkę przeczytałem w jedno popołudnie - przyznaje gość audycji "Folder ulubione". 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska KULTURA Marcin Hycnar Teatr Telewizji aktorstwo pogotowie ratunkowe