Polskie Radio
Section05

kabaret

TYLKO U NAS Gołas i Młynarski mieli jej dość. Kulisy powstania pieśni "W Polskę idziemy"

- Szalenie sobie cenię tę piosenkę, którą napisał Wojtek Młynarski. Ona do tej pory ma duże wzięcie, że tak powiem. Jak mnie zobaczą ludzie na ulicy, to mówią: "Oho, w Polskę idziemy, panie Wiesiu?" - mówił Wiesław Gołas w Polskim Radiu. 4 października wspominamy 94. rocznicę urodzin tego legendarnego aktora.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA MUZYKA Wojciech Młynarski Kabaret Starszych Panów Jerzy Wasowski

Teatry rewiowe i kabarety. Jak wyglądało życie gwiazd i co działo się za kulisami?

Teatry rewiowe i kabarety na stałe wpisały się w mapę międzywojennej Polski. Życie dziewcząt, które chciały być gwiazdami nie było jednak usłane różami. Jak przebiegały ich kariery? Co działo się za kulisami? Kim byli właściciele, czemu teatry miały nieustające kłopoty finansowe? O tym wszystkim w audycji "Odrodzona-nieznana" rozmawiali goście Grzegorza Kalinowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski historia Polski

Zenon Wiktorczyk. Niezapomniany głos Polskiego Radia

17 lipca 1918 roku urodził się Zenon Wiktorczyk. Przede wszystkim był człowiekiem związanym z radiem – bardzo popularną audycję "Podwieczorek przy mikrofonie" prowadził przez ponad trzydzieści lat. Mało kto jednak pamięta, że dziennikarz udzielał się także w kabarecie "Szpak", a nawet zagrał w komedii "Miś" Stanisława Barei. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio radio II wojna światowa Powstanie Warszawskie TEATR Miś dziennikarze HISTORIA

"Wesoła Lwowska Fala". Od Szczepka i Tońka do fatalnego wywiadu z holenderską krową

– W każdą niedzielę o godzinie dziewiątej wieczorem głośniki całej Polski nastawione były na jedną tylko falę. Nie pamiętam, na jakiej była długości, ale wiem, że była wesoła, bo była lwowska – wspominał Alfred Schütz, kierownik muzyczny "Wesołej Lwowskiej Fali". Pięcioletnie pasmo sukcesów audycji przerwał dopiero krowi ryk, który zabrzmiał zupełnie nie w porę.
Zobacz więcej na temat:  Lwów historia Polski Kresy Polskie Radio historia radiofonii humor Kazimierz Wajda Henryk Vogelfanger Włada Majewska Wiktor Budzyński Alfred Schütz

Wiesław Michnikowski. Legenda "Kabaretu Starszych Panów"

- Najbardziej ceniłem teatr. Radio lubiłem z dwóch powodów: po pierwsze nie trzeba było uczyć się tekstu na pamięć. A po drugie, dlatego że nie było mnie widać. Na trzecim miejscu w mym sercu jest kabaret - powiedział Wiesław Michnikowski w wywiadzie dla Polskiego Radia z 2008 roku. Dziś mija 102. rocznica urodzin artysty.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Michnikowski Kabaret Starszych Panów Jeremi Przybora Jerzy Wasowski