Polskie Radio
Section05

kobieta

Czym jest dobrostan? Jak odczuwają go Polki i Polacy?

Żyjemy w czasach, które wywołują w nas poczucie lęku i niepokoju, powodują utratę poczucia bezpieczeństwa. Mierzymy się z kryzysami - klimatycznym, geopolitycznym, gospodarczym, dotyka nas też kryzys relacji i zaufania. Mimo to chętniej mówimy o dobrostanie, staramy się o niego dbać. W Czwórce zdradzamy, czym jest dobrostan i czy dany jest nam raz na zawsze. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Katarzyna Dydo dobrostan psychologia Joanna Gutral STYL ŻYCIA zdrowie psychiczne

Dziewczyny mogą odnosić sukcesy. Jak możemy je w tym wspierać?

- Często dziewczynki mają dosyć sprzeczny komunikat na temat tego, co znaczy być kobietą. Z jednej strony słyszą, że mają odnosić sukces, robić karierę, iść na studia. Z drugiej natomiast, że mają dbać o wszystkich; czasem nawet, że uratować planetę. To nie jest zły przekaz, tylko bardzo obciążający - opowiada Sylwia Szwed, wiceprezeska Fundacji Kosmos dla Dziewczynek. Organizacja stara się walczyć z tym podejściem. Zachęcać młode dziewczyny do bycia pewnymi siebie, asertywności i wkraczania w obszary, które mogą być uznawane za męskie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Katarzyna Dydo feminizm wychowanie dziewczyny dojrzewanie

Stereotypy sprawiają, że lekarze lekceważą cierpienie kobiet

Powszechnie uważa się, że kobiety lepiej znoszą ból i są na niego bardziej odporne. Jednak naukowcy wykazali, że rzeczywistość jest całkowicie odwrotna: kobiety są bardziej wrażliwe na ból. Jednak z uwagi na wspomniane stereotypy, przez personel medyczny są traktowane mniej poważnie. W efekcie lekarze rzadziej przepisują im środki przeciwbólowe. A to może pociągnąć za sobą daleko idące konsekwencje.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie medycyna badanie lekarz mężczyzna stereotypy terapia Aleksandra Dobieszewska Radosław Nałęcz Trójka

Numer 1 w regionie. Polki uwielbiają AI

Kobiety nie boją się nowych technologii i chcą się dowiadywać o nich jak najwięcej. Według najnowszego raportu z badań organizacji Women Go Tech, prym w tej dziedzinie w Europie Środkowo-Wschodniej wiodą Polki. Aż 87 procent młodych i pracujących kobiet w naszym kraju korzysta z AI i chce poszerzać wiedzę z nią związaną.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sztuczna inteligencja NAUKA praca nowe technologie technologie technologie it społeczeństwo

W kontrowersyjnie kobiecym różowym kolorze, czyli sztuka Marii Pinińskiej-Bereś

Maria Pinińska-Bereś uznawana jest za jedną z wyjątkowych postaci polskiej sztuki XX w. Jej twórczość eksplorowała sferę kobiecości i kobiecego erotyzmu, ich społeczno-polityczne uwikłania, a także relacje ze światem natury. Wielka, monograficzna wystawa tej znakomitej artystki została przygotowana w Pawilonie Czterech Kopuł we wrocławskim Muzeum Narodowym. Pokazany został szeroki wybór prac powstałych od lat 50. do końca minionego stulecia, w tym najważniejsze rzeźby i performance.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA rzeźba performance Maria Pnińska-Bereś SZTUKA feminizm przyroda natura erotyka Agnieszka Obszańska Trójka Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Kalina Kalwasińska o fundacji Girls Future Ready. "Wiele się można nauczyć"

- Kiedy chcesz czegoś znacznie większego i masz bardzo wysokie ambicje, możesz się czasem czuć osamotniona. Że nie ma kogoś, kto cię w tym wspiera czy ma podobne cele, które przez niektórych są uważane za zbyt wysokie i zbyt trudne do osiągnięcia - mówi Kalina Kalwasińska. - Dlatego bardzo ważne jest to, żeby właśnie takimi osobami się otaczać i się wzajemnie inspirować, motywować i wspierać tę motywację.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Zinkiewicz rozwój osobisty dziewczyny edukacja

Francja, skandale i wrażliwość. Colette, czyli książki "czyste nieczyste"

– Jest to po prostu przepiękna literatura opowiadająca o najbardziej intymnych, zmysłowych przeżyciach – mówiła w Polskim Radiu tłumaczka Katarzyna Bartkiewicz o jednej z książek Sidonie-Gabrielle Colette. Dziś mija 70. rocznica śmierci tej francuskiej pisarki, słynnej zarówno dzięki swojej twórczości, jak i skandalizującej biografii.
Zobacz więcej na temat:  Francja literatura feminizm wspomnienie powieść

Powstanie warszawskie 1944. "Sanitariuszki i łączniczki miały swoje imiona, nazwiska i stopnie wojskowe"

- Gdybyśmy wśród warszawiaków zrobili sondę, kto kojarzy chociaż jedną powstankę, to wszyscy powiedzą, że były jakieś łączniczki i sanitariuszki. A gdzie jest jej imię i pamięć, która należy się każdemu człowiekowi? - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maria Paszyńska, autorka książki "Dziewczyny ze Słowaka". Jak ważna była rola kobiet podczas powstania warszawskiego?
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Powstanie Warszawskie Anna Stempniak Maria Paszyńska