Polskie Radio
Section05

kobieta

Trudne życie chłopek i ziemianek. Czy sytuacja współczesnych kobiet jest lepsza?

Jak wyglądało życie naszych babć? Co panie z dworów łączyło z chłopkami? Jak wiele współczesne kobiety mają wspólnego z tamtymi kobietami i jakiego rodzaju ograniczenia - kulturowe, społeczne, obyczajowe, ekonomiczne - dotyczą ich nadal? W kolejnym odcinku "Historii żywej" rozmawialiśmy o tym, jak zmieniały się na przestrzeni wieków sytuacja i prawa kobiet. 
Zobacz więcej na temat:  literatura historia Polski Magda Mikołajczuk emancypantki Chłopki. Opowieść o naszych babkach Joanna Kuciel-Frydryszak Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami Marta Strzelecka

Anna Wróbel: główne bohaterki mojej książki to muzyka i kobiety

- Moją ulubioną postacią z tej książki jest Natalia Janota. Była osobą bardzo zdolną i zwariowaną, o ból głowy przyprawiała Clarę Schumann, u której się uczyła. Była znakomitą pianistką, córką kompozytora Juliusza Janoty. Jako jedna z pierwszych kobiet zdobyła Gerlach, najwyższy szczyt Tatr - mówiła w Dwójce Anna Wróbel, autorka książki "Kobiety w muzyce polskiej".
Zobacz więcej na temat:  herstoria kompozytor muzyka klasyczna historia muzyki Monika Zając Dwójka MUZYKA Maria Szymanowska Anna Wróbel

Wpływ plastiku i toksyn na zdrowie matek i dzieci

Gościem Polskiego Radia 24 była dr Sylwia Słomska z II Kliniki Ginekologii i Położnictwa Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Klinika bierze udział w grancie Komisji Europejskiej, którego celem jest zbadanie wpływu substancji endokrynnie czynnych. Chodzi o tzw. substancje egzogenne, czyli pochodzące "z zewnątrz", które oddziałują na układ hormonalny człowieka.
Zobacz więcej na temat:  ciąża zdrowie plastik dzieci Małgorzata Telmińska

Czarzasty krytykuje Hołownię. "Szymonie, przyznaj się"

- Jeżeli chodzi o Trzecią Drogę i szukanie trzeciej drogi w sprawie praw kobiet - do niczego to nie doprowadzi. Przełożyliście procedowanie ustaw na kwiecień, potem pewnie przełożycie na lipiec... - mówił w niedzielę Włodzimierz Czarzasty. Zwrócił się też bezpośrednio do Szymona Hołowni, apelując, aby ten przyznał się, że w przypadku wygrania wyborów prezydenckich nie podpisze ustawy aborcyjnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Szymon Hołownia Trzecia Droga Polska 2050 Włodzimierz Czarzasty lewica aborcja Marszałek Sejmu

Syndrom oszustki - na czym to polega?

Niepewność, strach, poczucie winy, wątpienie w swoje możliwości i wiedzę - z tymi problemami mierzą się kobiety na całym świecie, szczególnie w sferze zawodowej. Syndrom oszustki sprawia, że czujemy się niekompetentne, niewystarczające, ciągle się wstydzimy i umniejszamy swoje dokonania. Opisuje go Małgorzata Mielcarek, w książce "Jesteś oszustką. Syndrom, który Cię niszczy". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jakub Jamrozek społeczeństwo mężczyzna psychologia praca kariera Małgorzata Mielcarek

Szczepienia piętą Achillesa w medycynie?

Polska należy do krajów o najniższym poziomie szczepień przeciw COVID-19 w Europie (dane z raportu: GOSPOSTRATEG II -/0007/2020-00). Z innymi szczepieniami jest podobnie. Eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy ubolewają nad tym, że w tym sezonie poziom wyszczepialności zamknie się na poziomie 5,7 proc. i będzie o blisko jedną piątą niższy niż w sezonie 2021/2022. 
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski szczepienia szczepionka medycyna COVID-19