Polskie Radio
Section05

kolonie

Ambicje kolonialne II RP [INFOGRAFIKA]

Polaków pozbawionych swojego państwa ominął trwający przez cały XIX wiek wyścig o kolonie. Nie oznacza to jednak, że nie marzyli o własnych posiadłościach zamorskich. Odzyskanie niepodległości rozbudziło te nadzieje. Cała para poszła w gwizdek - na drodze kolonialnych starań stanął brak pieniędzy, dyplomatyczny opór i wybuch II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne infografika historia

Połowa polskich dzieci nie pojedzie na wakacje

Ministerstwo Edukacji Narodowej podsumowało pierwszy miesiąc wakacji. Na zorganizowany wypoczynek zarówno w kraju, jak i za granicę wyjedzie lub już wyjechało w sumie prawie 1,2 mln uczniów. Jednak spora część dzieci pozostała w swoich domach o czym dyskutowali w audycji "Sami o sobie” w Polskim Radiu 24 Marek Figiela (Biuro Rzecznika Praw Dziecka), Przemysław Proszowski (KG ZHP), Jolanta Szklarska (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci) oraz Stefan Sawicki (Strefa Młodzieży Uniwersytet SWPS).
Zobacz więcej na temat:  wypoczynek wakacje na wsi wakacje w mieście Paweł Wojewódka Rzecznik Praw Dziecka

"Dekolonizacja nie była dobrym zakończeniem kolonializmu"

W czasie 52 lat niepodległości Zimbabwe – początkowo Rodezji – na czele państwa przez 37 lat, najpierw jako premier, później prezydent, stał odsunięty w ostatnich dniach od władzy Robert Mugabe. W audycji W Gruncie Rzeczy o sytuacji w Afryce, w kontekście procesu dekolonizacji, mówili Konrad Kołodziejski z Sieci i Hubert Kozieł z Rzeczpospolitej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zimbabwe Afryka Robert Mugabe

Pierwsze w XX wieku ludobójstwo. Namibia pozywa Niemcy

Namibia żąda 30 miliardów euro odszkodowania za masakrę, której dopuściły się Niemcy na ludach Herero i Nama na początku XX. wieku. Zginęło ponad 85 tys. członków obu plemion, których odcięto od dostępu do źródeł wody pitnej. Namibia była wtedy niemiecką kolonią w Afryce Południowo-Zachodniej. Niemiecko-namibijskie rozmowy na ten temat toczą się od trzech lat. Teraz Namibia przygotowuje pozew do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. O ludobójstwie w Namibii mówili w Polskim Radiu 24 dr hab. Michał Leśniewski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz historyczka Iza Mrzygłód z Kultury Liberalnej.
Zobacz więcej na temat:  Namibia Niemcy ludobójstwo Afryka Południowa Afryka Wschodnia