Polskie Radio
Section05

komunizm

"Bohater niemal antyczny". Prezes Polskiej Fundacji Narodowej o Witoldzie Pileckim

- Opowieść o polskiej historii przez pryzmat tragedii jednostki, Witolda Pileckiego, który sprzeciwił się dwóm totalitaryzmom - tak o powstającym filmie "Raport Pileckiego" mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Witold Pilecki Auschwitz nazizm ludobójstwo Józef Cyrankiewicz Polska Fundacja Narodowa FILM historia Polski

Tajemnicze okoliczności śmierci Emila Barchańskiego. Czy ktoś zabił młodego opozycjonistę?

- Nie wiemy, kto konkretnie zamordował Emila Barchańskiego, bo wiele na to wskazuje, chociaż dowodowo nie da się tego dowieść, gdyż do końca nie potrafimy ustalić, co działo się w ostatnich godzinach życia chłopca - powiedział dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej i Małopolskiej Uczelni Państwowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski PRL Tadeusz Płużański Patryk Pleskot opozycja demokratyczna

"Odwołania do Solidarności były dla władz najbardziej bolesne". Historyk o wizycie Jana Pawła II w Gdańsku w 1987 roku

- Westerplatte jest bardzo ważnym symbolem, ale wydaje mi się, że jeszcze ważniejszym jest wolność, której domagał się Jan Paweł II podczas kolejnych homilii - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Rafał Łatka, historyk i politolog (Instytut Pamięci Narodowej), który mówił o rocznicy wizyty Jana Pawła II w Gdańsku w 1987 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jan Paweł II katolicyzm chrześcijaństwo Westerplatte

"Wykradł sowieckie plany i przekazał je Amerykanom". Filip Frąckowiak o działalności gen. Ryszarda Kuklińskiego

- Mając wiedzę o strategii sowieckiej, o wysłaniu polskiego wojska do atakowania wojsk Zachodu, trzeba było przekonać Amerykanów, że jeżeli zmienią swoją doktrynę, to uda się zdławić w zarodku plany agresji sowieckiej. Zrobił to. To największy sukces Ryszarda Kuklińskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci Generała Kuklińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jan Paweł II Ryszard Kukliński PRL Ludowe Wojsko Polskie (LWP) zimna wojna USA

Opozycjonista z PRL: wszelkie działania przestępcze komunistów nie mogą ulegać przedawnieniu

- Poprawka ustawy o IPN odnośnie przedawnienia się zbrodni komunistycznych powinna zawierać taką zmianę, by wszelkie działania przestępcze komunistów, czyli także nie zabójstwa, nigdy nie ulegały przedawnieniu - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, opozycjonista z czasów PRL. Gośćmi audycji byli również inni opozycjoniści z tego okresu, Wojciech Borowik oraz Andrzej Michałowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA IPN PRL zbrodnie sowieckie historia Polski Andrzej Rozpłochowski Tadeusz Płużański

"Błąd legislatorów sprzed 20 lat". Sellin o przedawnianiu się zbrodni komunistycznych

– Trudno wyobrazić sobie jakieś elementarne poczucie sprawiedliwości, kiedy widzimy, że zbrodnie z czasów II wojny światowej są ścigane do dziś, a zbrodnie komunistyczne były przedawniane – mówił wiceminister kultury Jarosław Sellin w Programie 3 Polskiego Radia. W "Śniadaniu w Trójce" o nowelizacji ustawy o IPN dyskutowali również Paweł Sałek z KPRP, Krzysztof Gawkowski z Lewicy, Andrzej Halicki z PO i Marek Sawicki z PSL.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Polskie Radio Beata Michniewicz Paweł Sałek Jarosław Sellin Krzysztof Gawkowski Andrzej Halicki Marek Sawicki polityka POLSKA IPN PRL historia PRL zbrodnie sowieckie

Powązki, "Toledo", cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej. Nowe miejsca poszukiwań IPN

Powązki Wojskowe, dawne więzienie "Toledo" na warszawskiej Pradze i cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej to miejsca, w których prace prowadzić będzie Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Ze względu na pandemię koronawirusa rozpoczęcie prac przesunięto na początek lata.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej IPN ekshumacja Ekshumacje na Powązkach Krzysztof Szwagrzyk historia Polski PRL UB pamięć POLSKA

Chiny: sinizacja Kościoła postępuje. Głoszenie idei patriotycznych warunkiem otwarcia świątyń

Jednym z wymogów ponownego otwarcia kościołów w Chinach po okresie pandemii jest obowiązek głoszenia idei "patriotyzmu" - informuje National Catholic Register. Gazeta powołuje się na kilka źródeł. Eksperci wskazują, że jest to kolejny przejaw narzuconego przez komunistów procesu sinizacji.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Kościół aktualności katolickie społeczeństwo religia ŚWIAT

31 lat temu odbyły się częściowo wolne wybory, zakończone zwycięstwem "Solidarności"

31 lat temu, 4 czerwca 1989 r., na mocy porozumień między władzami PRL a częścią opozycji odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Zwycięstwo "Solidarności" otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz wpłynęło na proces upadku komunizmu w Europie Środkowej.
Zobacz więcej na temat:  wybory parlamentarne opozycja opozycja demokratyczna Solidarność Solidarność Walcząca Lech Wałęsa PZPR