Polskie Radio
Section05

Kresy

Ślady języka polskiego na Bukowinie

O języku polskim, o tym, jak on się zmieniał na Bukowinie Północnej opowie językoznawca, dr Jarosław Redkwa z Uniwersytetu im. Jurija Fedkowycza w Czerniowcach. Badacz dokonuje analizy rozwoju języka polskiego na Bukowinie Północnej od trzeciej ćwierci XVIII w. do czasów współczesnych na szerokim tle historycznym. W szczególności podkreślono działalność polskich towarzystw i polskiej gazety „Dziennik Kijowski” w drugiej połowie XIX – na początku XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Mariana Kril

Leopold Buczkowski. Pisarz, dla którego powieść była dywersją w kulturze

- Buczkowski w swojej twórczości pokazywał literaturę wyzwoloną, która nie da się podzielić na wiersz, powieść, opowiadanie, nowelę, dramat. On te wszystkie granice zacierał. Żywioły epicki, liryczny i dramatyczny stanowiły u niego całość - tak o wyjątkowym twórcy mówił w audycji Polskiego Radia pisarz Wiesław Myśliwski. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski literatura II wojna światowa PRL

Muzyka i tańce ludów wędrujących. Druga odsłona koncertu z cyklu "Jedwabnym Szlakiem"

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zaprasza na drugą odsłonę wydarzenia "Jedwabnym Szlakiem" pt. "Muzyka wędrowna". - Tak jak kiedyś na historycznym Jedwabnym Szlaku ludzie wymieniali się towarami, różnymi dobrami, tak my chcemy wymieniać się z naszymi słuchaczami bogactwem odmiennych kultur, brzmień, muzyki - mówi w radiowej Jedynce Zofia Trystuła, multiinstrumentalistka. 
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska filharmonia muzyka etniczna Tatarzy Romowie

Białoruś: młodzi patrioci na zniszczonym cmentarzu AK w Surkontach

W Dzień Wszystkich Świętych młodzi sympatycy portalu "Wirtualna Białoruś" z Grodzieńszczyzny upamiętnili poległych żołnierzy Armii Krajowej, odwiedzając cmentarz w Surkontach, zniszczony wcześniej przez reżim Łukaszenki. W atmosferze skupienia zapalili znicze, zawiesili biało-czerwone wstążki i odmówili modlitwę nad grobami tych, którzy zginęli w bitwie z NKWD – nazywanej "Kresowymi Termopilami".
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Wszystkich Świętych historia Polski II wojna światowa NKWD

Śladami naszych przodków. Specjalne wydanie audycji "Jedyne takie miejsce"

A gdyby tak otworzyć szuflady pamięci, odwiedzić miejsca pochodzenia naszych przodków i odnaleźć żyjących krewnych? Niejednokrotnie zastanawiamy się, jak żyli i gdzie mieszkali nasi przodkowie? W celu poszukiwania i odkrywania korzeni - w radiowej Jedynce wybraliśmy się do Ośrodka Karta i jego przepastnego archiwum. Co odziedziczyliśmy po naszych pradziadkach i prababciach? 
Zobacz więcej na temat:  genealogia wspomnienie społeczeństwo archiwum Sława Bieńczycka muzeum Auschwitz

Epifanie z Pogranicza. Nowa książka Roberta Gmiterka

Robert Gmiterek, pisarz, fotograf, kronikarz pogranicza przedstawia kolejne polifoniczne narracje o pograniczu polsko-ukraińskim. O zbiorze nowel pt. „Epifania pana Eliasza. Inne historie Pogranicza” porozmawiamy z autorem. Ponadto w audycji „Na pograniczach” odwiedzamy wileńską Rossę, zdajemy relację z debaty „Zagrożenie nie minęło”, zapraszamy na festiwal „Oj wiosna Ty wiosna”. 
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Mariana Kril Ukraina Polesie Litwa

Jak wyglądała Polska po odzyskaniu niepodległości? Wyniki spisu powszechnego z 1921 roku

- Polskie władze skupiły się na odbudowie państwa, w związku z tym potrzebowały informacji o tym, jakie to państwo jest i jaki jest jego stan ludności - mówił w audycji "Niezła historia" historyk prof. Tomasz Gajownik. 103 lata temu, 30 września 1921 roku, przeprowadzony został pierwszy spis powszechny w odrodzonym państwie polskim.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II RP II Rzeczpospolita społeczeństwo