Polskie Radio
Section05
król

Królowe epoki przepychu i upadku. Silne kobiety na polskim tronie w XVII wieku

Potężne i ambitne Francuzki na polskim tronie: Ludwika Maria Gonzaga, żona Władysława IV i Jana Kazimierza, oraz wielka miłość Jana III Sobieskiego, Maria Kazimiera d’Arquien, zwana Marysieńką, aktywnością i dyplomacją uwieczniły swoje panowanie w historii Polski i Francji.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST historia Polski Francja Maria Kazimiera d'Arquien Maria Kazimiera d`Arquien Jan III Sobieski Jan Zamoyski królowie Polski Szwecja

Johnny Depp powraca do aktorstwa i… reżyserowania

Niedawno sieć obiegło zdjęcie promujące dramat kostiumowy "Jeanne du Barry", w którym Johnny Depp wciela się w króla Francji Ludwika XV. 59-letni aktor, o którym ostatnio częściej było słychać w kontekście procesu o zniesławienie wytoczonego byłej żonie, z hukiem powrócił nie tylko do aktorstwa, ale i do reżyserowania. Filmowa biografia malarza i rzeźbiarza Amadeo Modiglianiego, na podstawie scenariusza Jerzego i Mary Kromolowskich, będzie pierwszym filmem w reżyserii Deppa od 25 lat.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Łukasz Adamski kino Francja Hollywood aktor reżyser Amadeo Modigliani Al Pacino KULTURA

Izydor Kopernicki - lekarz, pierwszy profesor antropologii na ziemiach polskich

Rozsławił źródła lecznicze w Rabce. Podczas powstania styczniowego 1863 roku, jako lekarz wojskowy, pielęgnował rannych w Kaliskiem, był też komisarzem powstańczym w Galicji. Po upadku zrywu wyjechał do Paryża, a następnie do Bukaresztu i tam założył muzeum anatomiczne. Bohaterem audycji "Eureka" był Izydor Kopernicki, lekarz i pierwszy polski profesor antropologii. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak królowie Polski Wawel antropologia medycyna historia Polski Oskar Kolberg

Co ma wspólnego Darłowo ze skandynawskim królem?

Kino Bajka w Darłowie to główne miejsce pokazów filmowych oraz wydarzeń towarzyszących 22. Festiwalu Filmów Skandynawskich, który trwa w tym roku od 13 do 17 lipca. Darłowo nie jest miejscem przypadkowym – to tu wieki temu urodził się król Danii, Szwecji i Norwegii Eryk Pomorski, który splótł średniowieczną historię Polski ze Skandynawią i którego losy uczestnicy Festiwalu będą mogli śledzić podczas seansu filmu Charlotte Sieling "Margrete: Queen of the North" (ang. "Małgorzata: królowa Północy").
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński kino Darłowo festiwal filmowy Skandynawia Szwecja Dania historia Polski Norwegia KULTURA zamek FILM

Sukces polskich egiptologów w Sakkara

Polscy badacze odkryli kolejny grób w Sakkara w Egipcie. Nasza koncesja znajduje się po zachodniej stronie najstarszej piramidy świata faraona Dżesera z XXVII wieku p.n.e. Prace rozpoczął tam w 1996 roku prof. Karol Myśliwiec, a obecnie kontynuuje jego uczeń - prof. Kamil Kuraszkiewicz. To właśnie ekipa pod jego kierunkiem odkryła fasadę kaplicy grobowej urzędnika o imieniu Mehczeczu, który był odpowiedzialny za tajne dokumenty jednego z pierwszych faraonów szóstej dynastii.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia Egipt

"Całe moje życie, długie czy krótkie, poświęcę imperium". Elżbieta II kończy 96 lat

21 kwietnia królowa świętuje tylko urodziny prywatne. Jako władczyni przysługują jej ponadto urodziny oficjalne, które, zgodnie z wielowiekową tradycją brytyjskiej monarchii, przypadają zawsze w jedną z czerwcowych sobót. Jednak gdy Elizabeth Alexandra Mary Windsor przyszła na świat w 1926 roku, nikt nie spodziewał się ani tego, że kiedyś będzie królową, ani tego, że tak szybko zasiądzie na tronie.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta II HISTORIA książę William Wielka Brytania książę Filip historia Europy Anglia królestwo

Michał Korybut Wiśniowiecki. Czy rzeczywiście nie nadawał się na władcę?

Michał Korybut Wiśniowiecki, pierwszy spadkobierca Wazów na tronie, został zapamiętany przez potomnych jako jeden z najgorszych władców w dziejach i jako osoba, która - zdaniem wybitnego historyka Władysława Konopczyńskiego - władała biegle ośmioma językami, ale w żadnym z nich nie miała nic ciekawego do powiedzenia.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski wystawa władcy Polski Michał Korybut Wiśniowiecki Katarzyna Jankowska

Śledztwo "Pandora Papers": jordański król kupił wille o wartości ponad 100 milionów dolarów

Król Jordanii bez rozgłosu zgromadził nieruchomości warte ponad 100 milionów dolarów. Tak wynika z ujawnionych wyników dziennikarskiego śledztwa pod nazwą "Pandora Papers", w którym kilkuset dziennikarzy z całego świata przeanalizowało miliony dokumentów majątkowych, związanych z politykami i prominentnymi osobami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Środkowy Wschód pieniądze Jordania dziennikarstwo media Wojciech Cegielski

"Nasz naród wykazał się ogromną solidarnością". Król Belgii podczas święta narodowego mówił o walce z powodzią

W Belgii dziś święto narodowe. 21 lipca 1831 roku pierwszy król Leopold złożył przysięgę i wstąpił na tron. Rok wcześniej Belgia odłączyła się od Niderlandów. Tegoroczne obchody święta narodowego są w cieniu powodzi, która nawiedziła kraj w ubiegłym tygodniu. Zginęło co najmniej 31 osób, ponad 50 jest poszukiwanych.
Zobacz więcej na temat:  powódź kataklizmy śmierć woda Belgia ŚWIAT Europa