Polskie Radio
Section05

książki

"Zakopane artystek". Natalia Budzyńska portretuje kobiety, które współtworzyły stolicę Tatr

Zakopane, polskie Tatry, góry, ten niepowtarzalny klimat często stawał się inspiracją dla wielu artystów. Natalia Budzyńska w swojej książce "Zakopane artystek" przedstawia portrety malarek, aktorek, rzeźbiarek, tancerek, literatek, bez których Zakopane jakie znamy dziś, nigdy by nie powstało. 
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Maciej Piotrowski literatura Helena Modrzejewska Zakopane Maria Konopnicka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska poezja

Polskie Radio 24 Kryminał milicyjny święci triumfy. "Gatunek, jak się wydawało, skazany na zapomnienie"

- Stworzenie dobrej powieści milicyjnej było naprawdę trudne. Laury należą się autorom i autorkom, którym to się udało, którzy połączyli wiarygodność pewnego wycinka ówczesnej rzeczywistości z dobrą akcją, gdzie mózgiem był jakiś porucznik MO - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tadeusz Cegielski, który z Ryszardem Ćwirlejem był gościem Grzegorza Kalinowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Prusy literatura kryminał Polskie Radio 24 Grzegorz Kalinowski PRL

"Miasto" Waleriana Pidmohylnego. Marcin Gaczkowski: moja ulubiona powieść

"Miasto" Waleriana Pidmohylnego (1901–1937) to pierwsza ukraińska powieść urbanistyczna, wydana w roku 1928. Kijów lat 20. XX wieku, z szerokimi bulwarami, jazzem, wszechobecnym hałasem, niedobitkami burżuazji i proletariatem, poznajemy oczami studenta Stepana, który przyjechał ze wsi i robi w mieście karierę.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA literatura Marcin Gaczkowski Kijów Ukraina Walerian Pidmohylny

Festyn "Hola, hola, literatura!", czyli lato ze sztuką i książką w dłoni

- Tak naprawdę jak czytamy, to zawsze czytamy trochę o sobie; jakoś identyfikujemy się z bohaterem i jego problemami. A kiedy jesteśmy bliżej swoich emocji, możemy lepiej przyswajać ten tekst. Mam więc poczucie, że takie czytanie w plenerze może więcej wnieść - mówi scenarzystka i pisarka Zofia Karaszewska. Okazją do lektury na świeżym powietrzu może być festyn "Hola, hola, literatura!", o którym twórczyni opowiedziała w "Letnisku" razem z Sylwią Stano.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Maciej Piotrowski literatura Polesie Sylwia Stano

Nowy "Radiobook": Stendhal - "Lamiel" cz. II [POSŁUCHAJ]

Powieść "Lamiel" Stendhal pisał przez wiele lat. Nigdy jej nie ukończył. Książka została opublikowana kilkadziesiąt lat po śmierci autora. Tytułowa bohaterka to "harde dziecko ludu o niepodległych instynktach, wcielenie kaprysu i woli, ciekawości i znudzenia". W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" kolejna część powieści "Lamiel" w tłumaczeniu Tadeusza Boya-Żeleńskiego czyta Krzysztof Gosztyła. Nagranie pochodzi z 1996 roku.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura W POLSKIM RADIU pr poleca

Popularność audiobooków. "Słuchamy jak chcemy"

- Czym innym jest książka przeczytana przez jednego aktora, przełożeniem z języka pisanego na mówiony. Czym innym jest duża adaptacja, coś, co samo z siebie wnosi coś nowego, to jest zupełnie inne medium. Poza wartością literacką mierzymy się tu z wartością audialną, przeżywamy tekst na dwóch płaszczyznach - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kiczek, reżyser m.in. superprodukcji Audioteki "Ogniem i Mieczem" Henryka Sienkiewicza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Audiobook

Jarosław Marek Rymkiewicz. "Poeta cudownych sprzeczności", "twórca wielu epok"

Jarosław Marek Rymkiewicz urodził się 89 lat temu, 13 lipca 1935 roku. Poeta bywał gościem audycji nie tylko w Polskim Radiu, lecz także w polskich rozgłośniach BBC, Radia Wolna Europa i Radio France Internationale. Jego głosu możemy posłuchać w serwisie specjalnym przygotowanym przez portal PolskieRadio.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz poezja literatura śmierć eseistyka HISTORIA

Izaak Babel. Czarodziej słów, kronikarz wojny, wróg Stalina

"Dostrzegał to, czego inni nie dostrzegali, kiedy mówił, głos jego zadziwiał" - pisał o Izaaku Bablu jego przyjaciel Ilia Erenburg. Konstanty Paustowski po lekturze Bablowskiego "Króla" stwierdził: "wszystko, co ten człowiek napisze, nie będzie nigdy bezbarwne i mdłe". Ale wielki talent nie uchronił Izaaka Babla przed zbrodniczą machiną ZSRR. 
Zobacz więcej na temat:  Żydzi KSIĄŻKA literatura opowiadanie proza ZSRR Jerzy Pomianowski Odessa Rosja wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bolszewicy Siemion Budionny

Bruno Schulz. Pisarz, malarz, geniusz z "republiki marzeń"

Był jednym z najwybitniejszych pisarzy w historii Polski, lecz do dziś stawia opór czytelnikom i znawcom literatury. Prawie nie ruszał się z rodzinnego Drohobycza – w którym urodził się 12 lipca 1892 roku – a jest dziś sławny na całym świecie. 
Zobacz więcej na temat:  Bruno Schulz rocznica historia Polski HISTORIA Drohobycz Holokaust Niemcy Lwów Wiedeń Zofia Nałkowska Witold Gombrowicz KSIĄŻKA literatura malarstwo

"Czas starego Boga" Sebastiana Barry'ego. "Pisarz wrzuca człowieka do wora i zabiera ze sobą"

- Sebastian Barry jest w stanie swoim pisaniem objąć całe życie. Wszystkie odcienie, bo życie nie jest tylko piękne ani tylko smutne czy tylko śmieszne. To świadczy o jego wybitności - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Aga Zano, tłumaczka literatury angielskiej. "Czas starego Boga" to najnowsza propozycja irlandzkiego pisarza.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Aga Zano Sebastian Barry Irlandia

"Historia mojego życia". Książka Jana Gorczycy podbija włoską scenę literacką

Ma 62 lata, jest bezdomnym Rzymianinem, pochodzi z Polski i właśnie podbija włoską scenę literacką. Jan Gorczyca mieszka w Rzymie od ponad trzech dekad, nie ma stałej pracy i dachu nad głową, ale nie brakuje mu za to talentu literackiego, o czym świadczą m.in. recenzje włoskich krytyków. Mężczyzna opublikował książkę pt. "Historia mojego życia". 
Zobacz więcej na temat:  literatura Rzym Ula Kaczyńska Maciej Piotrowski społeczeństwo Jan Gorczyca

Wacław Potocki. Outsider, heretyk i rekordzista polskiego baroku

– Potocki, jak obliczył Aleksander Brückner, napisał jakieś ćwierć miliona wierszy. Twórca ten jest więc, poza prozaikiem Kraszewskim, chyba najpłodniejszym autorem w dziejach naszej literatury. A przecież za życia prawie w ogóle go nie wydawano – mówił w 1987 roku literaturoznawca prof. Stefan Treugutt.
Zobacz więcej na temat:  Wacław Potocki literatura HISTORIA historia Polski pisarz poezja wiersze humor religia protestantyzm katolicyzm KSIĄŻKA