Polskie Radio
Section05

kultura żydowska

Festiwal Warszawa Singera po raz 21. "Staramy się, by ten świat powrócił chociaż na chwilę"

- Główny cel Fundacji Shalom i jej założycielki Gołdy Tencer to ocalić od zapomnienia wspaniały fragment polskiej historii, czyli historię i kulturę Żydów polskich - zaznacza Izabela Teodorkiewicz, wicedyrektor do spraw programowych Fundacji Shalom. Jednym ze sposobów na utrwalenie przedwojennego świata jest festiwal Warszawa Singera. W tym roku odbywa się jego 21. edycja.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Warszawa Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Rozpoczyna się Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"

Żydowska kultura, sztuka, tradycja w interpretacji polskich i międzynarodowych artystów, a wśród nich zarówno premierowe spotkania, jak i bardzo dobrze znane publiczności gwiazdy - rozpoczyna się 21. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". W programie ponad sto wydarzeń nawiązujących do bogactwa kultury jidysz, w tym wielkie koncerty i kameralne recitale, spektakle teatralne, spotkania literackie, projekcje filmowe, wykłady, warsztaty i spacery.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa

W Białymstoku rozpoczyna się 12. Festiwal Wschód Kultury - Inny Wymiar

4 dni koncertów, wystaw, spektakli, pokazów filmów, warsztatów, debat i spacerów historycznych. W Białymstoku rozpoczyna się dziś 12. Festiwal Wschód Kultury - Inny Wymiar. Prezentuje on bogactwo wielokulturowości Podlasia, w szczególności Białegostoku, gdzie od wieków mieszkali obok siebie Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy.
Zobacz więcej na temat:  kultura masowa kultura ludowa Białystok

Gołda Tencer. "To, co my chcemy robić, to ocalić od zapomnienia"

– Tak, jak mówił w Warszawie Singer, język jidysz nie jest językiem martwym, tylko zmarłych. Tak samo jest z kulturą żydowską: ona żyje – mówiła Gołda Tencer w Polskim Radiu w 1999 roku. Dziś mija 75. rocznica urodzin tej wielkiej polskiej aktorki, reżyserki i piosenkarki związanej z Teatrem Żydowskim w Warszawie.   
Zobacz więcej na temat:  Gołda Tencer Warszawa Łódź piosenka TEATR II wojna światowa pamięć

Rzeszów i społeczność żydowska. Jak Żydzi zapisali się w historii stolicy Podkarpacia?

Na przestrzeni wieków mieszkańcami Rzeszowa, oprócz Polaków, byli także przedstawiciele innych narodów. Swoje miejsce na ziemi znaleźli tutaj m.in. Rusini, Austriacy, Węgrzy oraz Żydzi. Ci ostatni pojawili się w mieście nad Wisłoką prawdopodobnie już w XVI wieku. - Wystawą "Rejsze - Mała Ojczyzna. W kręgu wiary i tradycyjni żydowskiej" chcemy przypomnieć Rzeszów, który już niestety bezpowrotnie przeminął - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Ożóg z Muzeum Okręgowego.
Zobacz więcej na temat:  Rzeszów Jakub Domoradzki Żydzi Marzena Lorens Łukasz Ożóg jidysz społeczność żydowska Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Zbliża się jubileuszowy, 20. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Ponad 150 wydarzeń, w tym koncerty, spektakle teatralne, spacery, pokazy filmowe, spotkania literackie, warsztaty kulinarne i wystawy - tak zapowiada się jubileuszowy 20. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. To jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce ukazujących kulturę żydowską rozpocznie się w sobotę (26 sierpnia) i potrwa do 3 września.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Festiwal Kultury Żydowskiej historia Polski