Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Trójka pod księżycem". Mamy 20 lat! Instytut Teatralny

"Tak brzmi teatr" – to tytuł koncertu przygotowywanego na jubileusz Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Koncert odbędzie się 9 września w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej i będzie wyjątkową okazją spotkania z muzyką teatralną ostatnich 20 lat, muzyką, która zazwyczaj współtworzy spektakle i nie rozbrzmiewa w salach koncertowych poza teatrem.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Trójka TEATR Instytut Teatralny im. Raszewskiego Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Wojciech Dorosz

"Kapitan Fredro", czyli najsłynniejsze komedie za drutami niemieckich oflagów

Teatr w niemieckich oflagach podczas II wojny światowej to temat stosunkowo mało znany. Tymczasem działały one bardzo aktywnie, a w wystawianie sztuk angażowało się bardzo wielu uwięzionych oficerów Wojska Polskiego. Wśród nich byli m.in. znany aktor Kazimierz Rudzki, malarz i scenograf Roman Owidzki czy literat Leon Kruczkowski.
Zobacz więcej na temat:  TEATR II wojna światowa Aleksander Fredro Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Justyna Grabarz Trójka

Fundusze Europejskie. Promocja ciekawych miejsc do odwiedzenia z sektora kultury

Remonty zabytkowych przestrzeni, nowoczesne multimedialne wystawy, infrastruktura dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Tego dotyczyło ponad 140 projektów zrealizowanych przez instytucje kultury, dzięki programowi Infrastruktura i Środowisko. Ich łączna wartość to ponad 3 miliardy 100 milionów złotych, z czego ponad 2 miliardy to dofinansowanie z Funduszy Europejskich.
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie dotacje unijne Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego społeczeństwo zabytki

Jest wystawa, ale nie ma murali: twórczość Sainera w gdańskim Muzeum Narodowym

Wystawa Sainera (Przemysława Blejzyka) w gdańskim Muzeum Narodowym przyciąga wielu zainteresowanych. Nie ma na niej jednak ulicznych murali, które przyniosły polskiemu artyście międzynarodową sławę, jeszcze zanim ukończył ASP w Łodzi. Co więc można zobaczyć na wystawie "SAINER. KOL∞R"? 
Zobacz więcej na temat:  malarstwo sztuka miejska multimedia wystawa Muzeum Narodowe w Gdańsku mural Justyna Grabarz Trójka

Koncert Niepodległości "Niepokorne", poświęcony kobietom zasłużonym dla historii Polski

Koncert Niepodległości to projekt, którego realizację rozpoczęto 16 lat temu. Jego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz scenarzysta, reżyser i producent Jacek Górski. W tym roku Koncert Niepodległości odbędzie się po raz ósmy i – pod nazwą "Niepokorne" – będzie poświęcony kobietom zasłużonym dla Polski.
Zobacz więcej na temat:  Gdańsk 1 września koncert kobieta Anna Walentynowicz Danuta Siedzikówna niepodległość Trójka

Od Pompejów do Somosierry. Panorama w sztuce historycznej i współczesnej

Do 10 września w warszawskiej Galerii Kordegarda oglądać można "Panoramę Somosierra" Wojciecha Kossaka i Michała Wywiórskiego. To szkic do obrazu, który miał mieć 120 metrów długości i 17 metrów wysokości, miała być większa niż "Panorama Racławicka" i mieć powierzchnię ponad 1900 m kw. Niezwykłe dzieło służy Monice Małkowskiej i Katarzynie Haber za punkt wyjścia do rozmowy o rozmaitych pomysłach artystów, którzy różnymi sposobami malowali "szerokie widoki" - czyli panoramy na płótnach bądź freskach.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska malarstwo

Atrakcje na finisażu wystawy "Kolor życia. Frida Kahlo" w Łazienkach Królewskich

Wystawa "Kolor życia. Frida Kahlo" cieszy się wielką popularnością, jednak niestety, po blisko dwóch miesiącach zbliża się już do końca. Dlatego na finisaż, który odbędzie się w dniach 1-3 września przygotowano wiele niezwykłych wydarzeń: m.in. koncert muzyki meksykańskiej, spektakl teatralny, kino letnie i oprowadzania edukatorskie.
Zobacz więcej na temat:  Frida Kahlo wystawa malarstwo Łazienki Królewskie Justyna Grabarz Trójka

"Na gotyckim szlaku". Festiwal jak wyprawa przez terra incognita

- Na tym polega nasza letnia wędrówka, że odkrywamy dziedzictwo dawnej Pomeranii, ale i Nowej Marchii, które znajdują się w województwie zachodniopomorskim. Historycznie przebogate, właściwie nieznane. Myślimy sobie, że to prawdziwa terra incognita, warto ją odkrywać - mówił w Dwójce Paweł Osuchowski, dyrektor artystyczny XIV Letniego Festiwalu Wędrownego "Na gotyckim szlaku".
Zobacz więcej na temat:  gotyk zachodniopomorskie Jakub Kukla Dwójka

Festiwal "Trans/misje Balticum 2023": łączy kultury narodów, które mają wspólną przeszłość

Polska, Łotwa, Ukraina, Litwa i nieobecna w tym roku Białoruś, choć są bardzo różne, mają przecież ogromne wspólne dziedzictwo. A te można wyrazić poprzez twórczość. Stąd wywodzi się idea Międzynarodowego Festiwalu Sztuki "Trans/misje Balticum 2023", który łączy kultury narodów mających wspólną przeszłość.
Zobacz więcej na temat:  Wilno Litwa Łotwa Ukraina Białoruś TEATR wystawa koncert Justyna Grabarz Trójka

Jack Kirby, legendarni superbohaterowie i świat komiksu. Urodziny twórcy świętuje cały świat

Jack Kirby to dla fanów komiksów postać legendarna. Twórca m.in. Kapitana Ameryki, X-Men, Fantastycznej Czwórki, Iron Mana, Thora oraz Hulka, a więc komiksowego panteonu doskonale znanego dzięki filmowym przebojom. Nic więc dziwnego, że właśnie w dniu jego urodzin, 28 sierpnia, jest obchodzony Światowy Dzień Czytania Komiksów.
Zobacz więcej na temat:  komiks Marvel Comics DC Comics Thor Iron Man superbohater Łódź Justyna Grabarz Trójka Jack Kirby Hulk Kapitan Ameryka