Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Trzej muszkieterowie" po raz kolejny na ekranach. Czym dzisiaj mogą nas jeszcze zainteresować?

Przebojowa powieść Aleksandra Dumasa ma we Francji status, który może być porównywany do statusu sienkiewiczowskiej "Trylogii" w Polsce. O ile jednak nad Wisłą najważniejsze wydają się akcenty historyczno-patriotyczne, nad Sekwaną stawiają na wątki awanturnicze i romansowe, choć w tle wyraźnie też widać wielką historię.
Zobacz więcej na temat:  FILM Aleksander Dumas literatura KSIĄŻKA Jacek Frentzel Tomasz Miara Eva Green Vincent Cassel

PR24 "Sylwia z Gibalaka" Wojciecha Chmielewskiego. Orbitowski: to pocztówki z życia dawnej Warszawy

W najnowszym odcinku audycji "Posłowie" w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski przyjrzeli się dwóm zbiorom opowiadań - "Sylwia z Gibalaka i inne opowiadania" Wojciecha Chmielewskiego, wydane przez Wydawnictwo Arcana oraz "Wielki karzeł i inne opowieści" Franza Hohlera, wydane przez Państwowy Instytut Wydawniczy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura KSIĄŻKA czytelnictwo Piotr Gociek Łukasz Orbitowski

Łazienki Królewskie w Święto Trzeciego Maja. "Wspominamy uchwalenie Konstytucji 3 maja"

- Warto przypomnieć, że to przecież król Stanisław August doprowadził wcale w niełatwej sytuacji społeczno-politycznej do uchwalenia Konstytucji 3 maja. Ten sam Stanisław August, który założył nasze Łazienki jako swoją letnią rezydencję. A zatem Pałac na Wyspie jest chyba najlepszym miejscem, żeby prezentować faksymile, czyli wierną kopię tej konstytucji - mówiła w "Poranku Dwójki" Marianna Otmianowska, p.o. dyrektora Łazienek Królewskich w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Łazienki Królewskie Dwójka Paweł Siwek konstytucja 3 maja

Maciej Jastrzębski: samemu w radiu nic nie da się osiągnąć. To praca zespołowa

- Na początku swojej pracy zawodowej myślałem, że radio jest najlepszym środkiem dla osób, które chcą w ciszy i spokoju, bez narzucania jakiegoś planu reżyserskiego, bez montażystów i dźwiękowców poradzić sobie same. Tak naprawdę jednak to jest praca zespołowa - mówił w Dwójce Maciej Jastrzębski, wieloletni korespondent Polskiego Radia i tegoroczny laureat Złotego Mikrofonu.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Jastrzębski Jakub Kukla Dwójka złote mikrofony Rosja

Symbol pamięci o mieszkańcach getta. Wystawa "Pamięć 1943" w Kordegardzie

W audycji "Spacer z kulturą" przypominamy o trwającej do 7 maja wystawie "Pamięć 1943", przygotowaną wspólnie przez Muzeum Getta Warszawskiego (MGW) i Narodowe Centrum Kultury. Ekspozycja opisuje tragedię getta warszawskiego i prezentuje bezcenny dokument: Raport Stroopa, który będzie jednym z najważniejszych eksponatów powstającego muzeum, oraz artefakty odnalezione podczas wykopalisk na terenie getta. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury getto warszawskie wystawa historia Polski Michał Montowski Joanna Ficińska Żydzi

Majówkę spędź z trenerem. O fenomenie serialu "Ted Lasso"

Trener amerykańskiego futbolu Ted Lasso przenosi się do Anglii, by objąć pieczę nad drużyną piłki nożnej i staje się ulubieńcem widzów. - Serial pokazuje, że każdy z nas potrzebuje takiego coacha jak Ted Lasso, który da nam wiarę, że możemy spróbować zmienić nasze życie - mówi Katarzyna Czajka-Kominarczuk, autorka bloga "Zwierz popkulturalny”. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka serial FILM Błażej Hrapkowicz

PR24 "Teatr to nie wyłącznie rozrywka". Dr Cymerman o roli teatru w kulturze

Gość Polskiego Radia 24 dr Jarosław Cymerman jest teatrologiem, literaturoznawcą, a także zastępcą dyrektora ds. programowych Instytutu Teatralnego. W Polskim Radiu 24 mówił o zadaniach Instytutu, a także o sytuacji, w jakiej obecnie znajduje się polski teatr. - Zasadnicze zręby polskiego teatru, z którym mamy dzisiaj do czynienia, ukształtowały się w dobie rozbiorów - mówił gość PR24.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Zdzisław Krasnodębski Jarosław Cymerman

PR24 Baltic Opera Festival. Muzyka poważna w sopockiej Operze Leśnej

Opera Bałtycka w Gdańsku we współpracy szeregiem instytucji, w tym Narodowym Centrum Kultury i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizuje Baltic Opera Festival w Operze Leśnej w Sopocie. W Polskim Radiu 24 mówili o tym: prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor NCK), Joanna Bancerowska (rzecznik NCK) i Tomasz Konieczny (artysta, dyrektor artystyczny festiwalu).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler Rafał Wiśniewski Tomasz Konieczny opera MUZYKA Sopot

Stanisław Ligoń - Ślązak zasłużony dla polskiej radiofonii

- W grudniu 1927 roku Stanisław Ligoń był na uroczystym otwarciu rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach. Pewnie nie zdawał sobie zrazu sprawy, że to radio odmieni jego życie, ale już wtedy poczuł pewną moc, jaką mu ono dawało. Oto teraz już nie gazeta, ale fale eteru mogą pozwolić mu propagować jego wszystkie wielkie idee - mówił w Dwójce Henryk Grzonka, autor biografii Stanisław Ligonia.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ligoń Polskie Radio Katowice Śląsk Górny Śląsk Jakub Kukla Małgorzata Szymankiewicz Dwójka

Teatr japoński w pigułce. Jak wyglądają spektakle w Kraju Kwitnącej Wiśni?

Od czego zacząć przygodę z japońskim teatrem? Czym różni się on od tego, co znamy chociażby ze sztuk prezentowanych na polskich scenach? O tym, jak również o bogatej historii tradycyjnego teatru z Kraju Kwitnącej Wiśni w audycji "W antrakcie" opowiedział Jakub Karpoluk – japonista, badacz teatru i aktor teatru Nō.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka sztuka japońska Japonia