Polskie Radio
Section05

KULTURA

Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość". Wiemy, kto otrzymał Złoty Ryngraf

W środę wieczorem, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, galą, podczas której uhonorowano najlepszych twórców telewizyjnych i wręczono Platynowe i Złote Ryngrafy, zakończył się organizowany przez Telewizję Polską 3. Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość". Statuetką Złotego Ryngrafa wyróżniono dziewięć produkcji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA FILM Żołnierze Wyklęci Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

"Iskry Niepodległej" – multimedialna opowieść o potencjale polskiej wspólnoty

Widowisko "Iskry Niepodległej", dzięki unikalnym rozwiązaniom technologicznym, działając na różne zmysły, w sposób przystępny i atrakcyjny buduje niesamowitą historię o potencjale naszej polskiej wspólnoty. Wirtualną opowieść będzie można w najbliższych miesiącach obejrzeć w dziesiątkach miejscowości w całej Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara historia Polski Iskry Niepodległej biuro Niepodległa

James Bond, najsłynniejszy tajny agent w historii kina, obchodzi 70. urodziny

W tym roku świętowana jest 70. rocznica narodzin Jamesa Bonda, najsłynniejszego agenta nie tylko Jej Królewskiej Mości, ale i popkultury. Dokładnie 13 kwietnia 1953 roku ukazało się "Casino Royale", pierwsza książka opisująca przygody agenta 007. Z tej okazji zapowiadane jest wznowienie wszystkich książek napisanych przez Iana Fleminga, ale w zmienionej (by nie powiedzieć: ocenzurowanej) wersji. Do dziś nakręcono 25 oficjalnych filmów o Jamesie Bondzie i od dwóch lat czekamy na zapowiedź kolejnego. A przede wszystkim informację – kto zagra najsłynniejszego agenta na świecie?
Zobacz więcej na temat:  FILM 007 James Bond Sean Connery Daniel Craig literatura książki Tomasz Miara Magda Kuydowicz Trójka George Lazenby Roger Moore Timothy Dalton Pierce Brosnan Ian Fleming

Skąd wziął się "hrabia" przy nazwisku Aleksandra Fredry?

- W dawnych czasach tytuły hrabiowskie były wyznacznikiem pewnego poziomu społecznego danej rodziny czy osoby, która go otrzymywała i wiązały się w różnych państwach z różnymi przywilejami i obowiązkami. Pod koniec XVIII wieku, gdy Rzeczypospolita jako państwo upadała, urzędy senatorskie pozwoliły rodzinie Fredrów na uzyskanie tytułu hrabiowskiego - mówił w Dwójce prof. Sławomir Górzyński, historyk i heraldyk.
Zobacz więcej na temat:  pisarze i poeci Aleksander Fredro literatura komedia Rok Alekdandra Fredry Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka

"Czarny pokój", czyli Studio Eksperymentalne PR w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

- Od początku kładziemy nacisk na to, że to ma być żywe przedsięwzięcie. Nie muzealna rekonstrukcja pewnego fenomenu architektonicznego, tylko rekonstrukcja pewnej estetyki dźwiękowej i stworzenie realnego warsztatu pracy dla współczesnych twórców - mówił w Dwójce Michał Mendyk, współkurator projektu "Czarny pokój" realizowanego wspólnie przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Studio Eksperymentalne Polskiego Radia Jakub Kukla Dwójka Muzeum Sztuki Nowoczesnej architektura

"Tu każdy widzi mój głos inaczej". Ewa Konstancja Bułhak o pracy w Teatrze Polskiego Radia

- Pracę w radiu kocham dzięki temu, że to moje istnienie po drugiej stronie zupełnie inaczej jest odbierane w każdej z głów słuchaczy, to jest fantastyczne - mówi Ewa Konstancja Bułhak o pracy w Teatrze Polskiego Radia. Z aktorką spotykamy się w Programie 1 Polskiego Radia również z okazji premiery spektaklu muzycznego "Alicji Kraina Czarów" w Teatrze Narodowym w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Ewa Konstancja Bułhak Martyna Podolska aktorstwo Teatr Polskiego Radia Teatr Narodowy w Warszawie