Polskie Radio
Section05

KULTURA

PR24 Rzecz o Alfredzie Jesionowskim. Prof. Płaszczewska: jego nieobecność to strata dla literatury polskiej

- Konieczność życiowa stała się dla Alfreda Jesionowskiego narzędziem rozwoju duchowego i zaangażowania społecznego oraz doprowadziła do wielu serdecznych przyjaźni - jak z Gustawem Morcinkiem, czy ciekawych znajomości z literatami śląskimi, jak Emil Zegadłowicz - mówiła w Polskim Radiu 24 o swoim dziadku prof. Olga Płaszczewska. - Nieobecność tego twórcy to wielka strata dla literatury polskiej - stwierdziła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA literatura Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert

Agata Tuszyńska: w radiu zrozumiałam, czym jest montowanie rzeczywistości

- Za każdym razem, gdy wchodzę do gmachu Polskiego Radia, przypominam sobie, jak jako mała dziewczynka siadywałam pod stołem montażowym, a mój ojciec poprawiał swoje wywiady. Wtedy zrozumiałam, na czym polega montowanie rzeczywistości, na czym polega sztuka czynienia lepszych materiałów z nieco gorszych - mówiła w Dwójce dr Agata Tuszyńska, biografka, reporterka i poetka, a prywatnie córka legendarnego dziennikarza sportowego i radiowca Bogdana Tuszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Agata Tuszyńska literatura Bogdan Tuszyński poezja biografia Dwójka Robert Mazurek

"Próba spójnego ukazania losu powstańców w niewoli Wermachtu". Piotr Stanek o wystawie "Koniec i Początek"

- Wystawa jest próbą całościowego, syntetycznego i spójnego ukazania losu powstańców w niewoli Wermachtu tak, by każdy zwiedzający miał możliwie pełne wyobrażenie o tym epilogu powstańczego zrywu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Stanek, kierownik działu naukowego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski kobieta Magdalena Merta II wojna światowa HISTORIA lekarz

PR24 Immersion Festival 2022. Anna Osiadacz: wirtualna rzeczywistość służy nie tylko rozrywce

- Staramy się pokazać, że wirtualna rzeczywistość nie służy tylko rozrywce, nie jest celem samym w sobie, ale może być medium bardzo pożytecznym i stanowić o przyszłości edukacji i przekazywania różnych treści - mówiła w PR24 dyrektor Immersion Festival Anna Osiadacz. - Historia prezentowana w ten sposób powoduje, że dzieciaki są zachwycone i zapamiętują lekcje na bardzo długo - dodała.
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska wirtualna rzeczywistość nowe technologie edukacja

Prof. Troszyński o dziełach Słowackiego: drukujemy wszystko

- Niezależnie od tego, że w XXI wieku udało się już odnaleźć parę rękopisów, to wiemy też, że bardzo dużo zaginęło i cały czas czekamy na nowe odkrycia. W związku z tym będą to wszystkie dzieła, ale tylko na określony moment - mówił w Dwójce prof. Marek Troszyński, redaktor naukowy nowego wydania "Dzieł zebranych" Juliusza Słowackiego. 
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki Rok Romantyzmu Polskiego literatura Małgorzata Szymankiewicz Dwójka

GW przeciwko "bojkotowaniu rosyjskiej kultury". Wicepremier Gliński: od...michnikujcie się od bohaterów

Na stronie "Gazety Wyborczej" pojawił się artykuł pt. "Bojkotować rosyjską kulturę? To nie ona jest zła, ale potwory wykorzystujące ją do swoich celów". Do tekstu odniósł się w mocnych słowach wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. "Od...michnikujcie się od bohaterów! Oni walczą także za was!" - napisał na Twitterze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gazeta Wyborcza Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja

Mundial - wielka pokusa nie tylko dla biznesu

- Pierwszy to znakomicie wyczuł Benito Mussolini już w 1934 roku. On przecież nie interesował się futbolem, podobnie jak inni późniejsi przedstawiciele reżimów czy w Argentynie Jorge Videla, czy w Rosji Władimir Putin. To nie byli wielcy kibice futbolu, natomiast postanowili przekuć piłkarskie widowisko w propagandowy wiec - mówił w Dwójce Krzysztof Kawa, współautor książki "Operacja mundial. Futbol, korupcja, polityka. 1930-2026".
Zobacz więcej na temat:  literatura futbol fifa Michał Nowak mistrzostwa świata Dwójka

Uczelnie artystyczne będą dekorować Pałac Saski. Podpisano list intencyjny

Spółka Pałac Saski i uczelnie artystyczne podpisały listy intencyjne o współpracy w zakresie odtworzenia dekoracji rzeźbiarskich Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej. W uroczystości wzięli udział rektorzy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Warszawie, a także przedstawiciele Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Pałac Saski SZTUKA rzeźba Akademia Sztuk Pięknych

Jeśli nie masz odklejki, to wiesz, że goblin mode jest na essie… Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku

Znamy już Młodzieżowe Słowo Roku: to "essa", słowo oznaczające pozytywne w wielu aspektach nastawienie do rzeczywistości. Wyróżniono też "odklejkę", czyli utratę, także w różnych aspektach, kontaktu z rzeczywistością. Rada Językowa Oksfordu również ogłosiła wyniki swojego plebiscytu na Słowo Roku. Tam zwycięstwo należy do określenia "goblin mode" (tryb goblina) i zdaniem ekspertów idealnie oddaje współczesne nastroje społeczne. 
Zobacz więcej na temat:  język polski Oxford Katarzyna Cygler Trójka młodzież Aneta Korycińska

Usiłować się nie nudzić i być wolnym… Wspomnienie o Janie Nowickim

Jan Nowicki, wybitny aktor filmowy i teatralny, reżyser, pedagog i pisarz, zmarł w wieku 83 lat w swoim domu w Krzewencie. I właśnie wspomnieniom o tym wspaniałym artyście, który przez ponad 30 lat był związany ze sceną Starego Teatru w Krakowie, a przed kamerą zagrał ponad 200 ról, zarówno w filmie, jak i w teatrze telewizji, poświęcony był "Klub Trójki" prowadzony przez Ryszarda Jaźwińskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki FILM TEATR Jan Nowicki Krzysztof Zanussi

Dbać o polskie dziedzictwo za granicą. Instytut "Polonika" ma pięć lat

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika" ma już pięć lat. Z tej okazji na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczysta gala. Instytucja zajmuje się konserwacją, renowacją i zabezpieczaniem szeroko pojętej spuścizny materialnej w 20 krajach świata. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina architektura zabytki archiwizacja Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika