Polskie Radio
Section05

KULTURA

Jerzy Stajuda w Galerii "Opera". "Był twórcą warszawskiej bohemy"

- W Galerii "Opera" pokazujemy twórców, którzy kładli podwaliny pod polską sztukę nowoczesną. Jerzy Stajuda był wielkim fanem Warszawskiej Jesieni, przyjaźnił się z kompozytorami, na wystawie mamy dwa specjalne obiekty muzyczne. W jednej sali będziemy mogli usłyszeć utwór Pawła Szymańskiego, zadedykowany Stajudzie. W drugiej sali - kompozycję Krzysztofa Meyera, również napisaną specjalnie dla bohatera wystawy - mówił w Dwójce Marcin Fedisz, kurator ekspozycji, kierownik literacki Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Stajuda Dwójka wystawa Teatr Wielki - Opera Narodowa Marcin Fedisz galeria

"Hiszpania. Portret kraju". Szef Instytutu Cervantesa o wystawie: tak naprawdę to wiele portretów

- Wystawa nawiązuje poniekąd do inicjatywy "Dzień z historii Hiszpanii". Pod koniec lat 80. zaproszono mnóstwo twórców, żeby uchwycili jakiś jeden moment na przestrzeni całego dnia. Proszę sobie wyobrazić, ile zdjęć musiało wtedy powstać. Natomiast teraz mamy 19 zdjęć, które pochodzą z każdej wspólnoty autonomicznej i z dwóch autonomicznych miast Hiszpanii - mówił o wystawie "Hiszpania. Portret kraju" Abel Antolín Murcia Soriano, dyrektor Instytutu Cervantesa w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania Paweł Siwek podróże fotografia Dwójka Warszawa Instytut Cervantesa

Jacek Sieradzki: na pewne zadania, które stawia literatura, teatr współczesny nie ma ochoty

- Jest cała seria tekstów dramatycznych, w które autor wpisuje pewną wizję konstrukcyjną. W środku mają swój motorek, swój rodzaj zadań. Tak pisywały wszystkie Różewicze z Mrożkami i potem przychodził Jerzy Jarocki, brał ten motor i go poprawiał, dodawał mocy teatralnej. Czasem były o to nawet kłótnie z autorami. Dziś wśród reżyserów nie ma takiego myślenia - mówił w Dwójce krytyk teatralny Jacek Sieradzki.
Zobacz więcej na temat:  dramat Dominik Gac Jacek Sieradzki Dwójka TEATR Kazimierz Dejmek Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Tłumaczka książki "Rajski ogród": to bardziej delikatna strona Ernesta Hemingwaya

- Nie miałam pojęcia o istnieniu takiego wcielenia Ernesta Hemingwaya. "Rajski ogród" to jego bardziej delikatna strona, choć był kojarzony z tradycyjnym rozumieniem męskości. Główny bohater powieści jest jednoznacznie uznawany za alter ego pisarza. Hemingway pisał tę książkę u schyłku życia, David jest osobą wątpiącą - mówiła w Dwójce tłumaczka Ewa Borówka.
Zobacz więcej na temat:  Ernest Hemingway tłumacz tłumaczenie Jakub Kukla Dwójka powieść

Niezwykłe wydarzenie muzyczno-filmowe: pokaz "Amadeusza" Miloša Formana z muzyką na żywo

Film "Amadeusz" Miloša Formana to jedno z arcydzieł sztuki filmowej: 11 nominacji do Oscara, osiem statuetek, fantastyczna, nominowana kreacja Toma Hulce'a w tytułowej roli. Można śmiało powiedzieć, że po 40 latach ten film wcale się nie zestarzał. A teraz, jako "Amadeus Live", zostanie pokazany z muzyką na żywo w wykonaniu orkiestry symfonicznej.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Wolfgang Amadeusz Mozart Miloš Forman Teatr Wielki - Opera Narodowa Warszawa Wrocław Roman Gutek Witold Lazar Trójka

Spektakl "Jak płakać w miejscach publicznych" - o rzeczach poważnych przez śmiech

Spektakl "Jak płakać w miejscach publicznych" jest skierowany do tych, którzy chcą zrozumieć doświadczenia związane z problemami psychicznymi. Od 15 lutego będzie można go oglądać w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Sztuka, przygotowana na podstawie książki Emilii Dłużewskiej, zachęca do rozmowy o emocjach i prezentuje odważne spojrzenie na ludzkie relacje. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara TEATR spektakl Lublin

Konkurs Wiolonczelowy im. W. Lutosławskiego wraca po kilkuletniej przerwie

Poprzedni Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego zorganizowano w 2018 roku. Na początku maja odbędzie się jego 12. odsłona. - Mamy nadzieję, że konkurs wkracza w nową epokę. Od początku jego organizatorem jest Fundacja na Rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów. Ponieważ konkurs się rozrasta, potrzebny jest też mocny finansowo partner. Poprzednio był nim Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, a teraz my postanowiliśmy się w to włączyć - mówił w Dwójce Lech Dzierżanowski, wiceszef Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lutosławski Paweł Siwek wiolonczela konkurs Narodowy Instytut Muzyki i Tańca Dwójka MUZYKA Lech Dzierżanowski Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego

Tłumaczka książki "Pod prąd": Oleg Serebrian to współczesny człowiek renesansu

- Oleg Serebrian to historyk, politolog, dyplomata, wybitny znawca historii Europy, poliglota, a także pisarz. Od 2022 roku jest wicepremierem Mołdawii ds. reintegracji Naddniestrza – mówiła w Dwójce Radosława Janowska-Lascar o autorze przetłumaczonej przez siebie powieści pt. "Pod prąd".
Zobacz więcej na temat:  Wacław Holewiński literatura Mołdawia Oleg Serebrian tłumacz Radosława Janowska-Lascar Dwójka KSIĄŻKA Tomasz Mann Paweł Huelle

Był "Elvis", czas na "Priscillę": autorskie dopełnienie historii króla rock’n’rolla

Niespełna dwa lata po doskonale przyjętym "Elvisie" w reżyserii Baza Luhrmanna, możemy w polskich kinach obejrzeć "Priscillę" Sofii Coppoli, dramat biograficzny poświęcony żonie króla rock’n’rolla. A zarazem swoiste dopełnienie opowieści o Presleyu ukazujące jego historię z zupełnie innej strony.
Zobacz więcej na temat:  biografia FILM Priscilla Presley Elvis Presley rock and roll sofia coppola MUZYKA Ryszard Jaźwiński Trójka

"Halka" w Polskiej Operze Królewskiej. "To opowieść uniwersalna przeniesiona w XXI w."

- "Halka" jest utworem uniwersalnym, nie należy jej rozpatrywać wyłącznie przez pryzmat ciupagi, kierpców. To nie jest lokalny dramat środowiskowy, lecz opowieść zrozumiała pod każdą szerokością geograficzną. Przeniesienie jej w dzisiejsze czasy ma służyć lepszej identyfikacji z bohaterami. Uczucia, miłość i rozczarowanie to część naszej egzystencji. Halek, Jontków i Zofii dookoła nas jest pełno - mówił w Dwójce Wojciech Adamczyk, reżyser "Halki" Stanisława Moniuszki w Polskiej Operze Królewskiej.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko opera Polska Opera Królewska Paweł Siwek Dwójka Wojciech Adamczyk Natalia Rubiś

"Kręgi bliskości" - Kazimierz Wierzyński i poezja

"Ale wiodło mnie jedno i z tym tu powrócę / jeśli kto kiedy moje odmierzy obszary:/ Nawet wątpiąc o sobie, wiedziałem o sztuce/ Że nad wszystko, nad zgubę, dotrzymam jej wiary" - pisał w wierszu "Zaklęty" z tomu "Sen mara" Kazimierz Wierzyński. Z okazji ustanowionego przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Roku Kazimierza Wierzyńskiego przygotowaliśmy w "Dwójce" cykl audycji "Kręgi bliskości".
Zobacz więcej na temat:  literatura poezja pisarze i poeci Kazimierz Wierzyński Rok Kazimierza Wierzyńskiego Dorota Gacek Dwójka

"Passacaglia". Adam Bałdych: ja i Leszek Możdżer mamy w sobie podobne muzyczne fluidy

- Ten moment nadszedł rok temu. Poczuliśmy, że mamy w sobie podobne muzyczne fluidy, które nas popychają w jednym kierunku. Stąd właśnie wziął się album "Passacaglia" - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" skrzypek Adam Bałdych o projekcie, który zrealizował wraz z pianistą Leszkiem Możdżerem.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bałdych Leszek Możdżer Leszek Możdżer i Adam Bałdych płyta Jakub Kukla Dwójka MUZYKA Erik Satie Passacaglia

"Poczytnik". Witold Conti - historia polskiego amanta

Aktor, śpiewak, malarz, poeta... Witold Conti był człowiekiem wielu talentów, lecz zasłynął przede wszystkim jako popularny w latach 30. amant filmowy. Występował u boku takich gwiazd jak Adolf Dymsza, Jadwiga Smosarska i Maria Malicka, a przedwojenna prasa rozpisywała się na temat jego kolejnych ról i dopytywała o kulisy życia prywatnego. Gościem audycji był Marek Teler, autor biografii "Witold Conti. Każdemu wolno kochać".
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń historia Polski

Bartłomiej Nizioł: w tym roku są trzy ważne dla mnie jubileusze [ZOBACZ WIDEO]

- Ten rok jest dla mnie szczególny, ponieważ są aż trzy ważne dla mnie jubileusze. To znaczy kończę 50 lat, mija 20 lat, odkąd gram w Operze w Zurychu, i 15 lat, odkąd jestem pedagogiem na uczelni w Bernie - mówił w Dwójce Bartłomiej Nizioł, mieszkający w Szwajcarii jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków.
Zobacz więcej na temat:  Bartłomiej Nizioł skrzypce Róża Światczyńska Dwójka MUZYKA Zurych

Jerzy Wasowski - samouk, radiowiec, geniusz. Wspomnienie legendy Kabaretu Starszych Panów

Jerzy Wasowski - wybitny kompozytor, człowiek Polskiego Radia, osoba, która ceniła pracę w budynku przy ul. Myśliwieckiej, a do tego legenda Kabaretu Starszych Panów. To właśnie jego postaci poświęcona była audycja "W antrakcie". Zapraszamy do wysłuchania wspomnień i opowiadań o artyście.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Jerzy Wasowski Kabaret Starszych Panów Jeremi Przybora Trójka