Polskie Radio
Section05

KULTURA

Marek Hłasko: skrzyżowanie Humphreya Bogarta z przodownikiem pracy

Jednym z patronów roku 2024 jest Marek Hłasko: obchodzimy 90. rocznicę jego urodzin oraz 65. – śmierci. "Młody gniewny" polskiej literatury zadebiutował w roku 1954 opowiadaniem "Baza Sokołowska" i przez kolejne 15 lat, aż do śmierci, pisał i publikował najpierw Polsce, a po wyjeździe z kraju, za granicą. Był też współautorem scenariuszy do adaptacji filmowych swoich dzieł.
Zobacz więcej na temat:  literatura Marek Hłasko emigracja pisarz scenariusz Tomasz Miara Trójka

"Dziewczyna, która podeptała chleb" – nowa sztuka Mariusza Grzegorzka w Teatrze Wybrzeże

W gdańskim Teatrze Wybrzeże trwają próby do nowego spektaklu Mariusza Grzegorzka "Dziewczyna, która podeptała chleb". Autor sztuki i zarazem jej reżyser na przykładzie pewnej wspólnoty chce przyjrzeć się społeczno-obyczajowej rewolucji. I nie bez powodu o swoim spektaklu mówi "starotestamentowe Las Vegas". Premiera w piątek, 19 stycznia.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA TEATR premiera Mariusz Grzegorzek Teatr Wybrzeże Tomasz Miara Trójka

150 lat impresjonizmu: wielka wystawa malarstwa w paryskim Musée d'Orsay już od marca

Musée d'Orsay w Paryżu słynie z największej kolekcji dzieł impresjonistów. Nic więc dziwnego, że właśnie ten kierunek malarstwa cieszy się tu największą estymą. Obecnie trwają ostatnie przygotowania do wielkiej rocznicowej wystawy "Paryż 1874. Wynalezienie impresjonizmu". Zapowiada się wielkie wydarzenie związane ze 150-leciem impresjonizmu. 
Zobacz więcej na temat:  malarstwo impresjonizm Paryż Musée d'Orsay SZTUKA wystawa Tomasz Miara Trójka

Aldona Machnowska-Góra: zespół powinien być dostosowany do działań teatru

- Wiele lat pracowałam w teatrze, inaczej patrzę na manifestacje, gorące opinie, które aktorki i aktorzy, również dyrektorzy, prezentują. Od lat w konkursach dopuszczamy doświadczenie reżyserskie jako spełniające wymogi zarządzania zespołem, chodzi o takie pięcioletnie doświadczenie. W tej kadencji w połowie warszawskich teatrów odbyły się konkursy i były one udane - mówiła w Dwójce Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna między innymi za opracowywanie projektów i założeń polityki kulturalnej stolicy.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Dwójka Aldona Machnowska-Góra Teatr Dramatyczny

"Kos" i "Powstaniec 1863": dwa filmy, dwie wizje polskich powstań, dwa sposoby opowiadania historii

W tym tygodniu do kin weszły dwa filmy poświęcone polskim powstaniom narodowym: "Kos" Pawła Maślony i "Powstaniec 1863" Tadeusza Syki. Pierwszy rozgrywa się tuż przed wybuchem powstania kościuszkowskiego, drugi – w trakcie powstania styczniowego. Maślona w tarantinowskim stylu opowiada, co mogłoby się stać, Syka woli trzymać się faktów. Dwa filmy, dwie wizje, dwa sposoby opowiadania historii.
Zobacz więcej na temat:  FILM historia Polski Powstanie Styczniowe Powstanie Kościuszkowskie Tadeusz Kościuszko Stanisław Brzóska Tomasz Miara Ryszard Jaźwiński Trójka

Przedrenesansowe tajemnice poznańskiego ratusza: od marca wystawa w podziemiach

Jest rzeczą powszechnie znaną, że poznański ratusz to "perła renesansowego budownictwa". Po kilkuletnim remoncie Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprasza na wystawę, która zaprezentuje mało znane oblicze miasta i tej właśnie zabytkowej budowli: od wieku X do połowy wieku XVI.
Zobacz więcej na temat:  Poznań Muzeum Narodowe w Poznaniu wystawa zabytki renesans średniowiecze Jacek Butlewski Tomasz Miara Trójka