Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Jego legenda trwa do dzisiaj". Sejm ustanowił rok 2024 Rokiem Marka Hłaski

90 lat temu - 14 stycznia 1934 roku - urodził się Marek Hłasko, pisarz, który stał się symbolem buntu wobec władzy i socrealizmu. Uważany za jednego z najciekawszych polskich prozaików drugiej połowy XX wieku, popularność zdobył dzięki nietypowemu stylowi twórczości, a także niekonwencjonalnemu zachowaniu. Zmarł na emigracji w 1969 roku. O twórczości Marka Hłaski rozmawiali Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Marek Hłasko

Król zakazał "Świętoszka", a potem go potajemnie oglądał. Jak Molier grał z władzą w teatrze

– Słowo "skandal" jest nieadekwatne wobec tego, co się działo po kolejnych premierach sztuk Moliera. To nie ma przełożenia nawet na dzisiejszy teatr, który przecież estetyką skandalu bardzo często się żywi – mówił historyk teatru dr Michał Mizera.
Zobacz więcej na temat:  Molier HISTORIA Francja Michaił Bułhakow Maciej Wojtyszko Jerzy Radziwiłowicz Jean Baptiste Poquelin TEATR KSIĄŻKA literatura komedia

"Na rauszu" w reżyserii Marcina Hycnara. Spektakl, który pozwala każdemu zobaczyć co innego

– Trochę mamy takie doświadczenia, że w zależności od tego, kto ten spektakl ogląda i jakie sam ma doświadczenia związane z tematem około alkoholowym i okołokryzysowym, to troszkę inaczej postrzega sens – mówi jeden z aktorów grających w spektaklu. Gośćmi audycji "W antrakcie" byli: Marcin Hycnar, w potrójnej roli reżysera, narratora i aktora, oraz Adam Krawczuk i Marcin Perchuć, których także możemy zobaczyć w "Na rauszu". 
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka Marcin Hycnar TEATR marcin perchuć

Sebastian Fabijański: "Powstaniec 1863" to dla mnie film symboliczny

- Ten film przyszedł do mnie w bardzo trudnym momencie życia, kiedy dominował u mnie smutek i poczucie odrzucenia. Dostałem do zagrania rolę człowieka potrzebnego. I to było bardzo kojące - opowiada Sebastian Fabijański, który w filmie "Powstaniec 1863" wciela się w postać księdza generała Stanisława Brzóski. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka FILM film polski kino Powstanie Styczniowe Sebastian Fabijański Adam Smolarek

Tomasz Włosok: chciałbym, aby boks pozostał ze mną już na zawsze

Jest uznawany za jednego z najciekawszych aktorów pokolenia urodzonego już po  przemianach 1989 roku. Ma na koncie wiele interesujących ról filmowych, a niedawno zakończył zdjęcia do biograficznego filmu "Kulej", gdzie Tomasz Włosok wcielił się w tytułową rolę legendarnego polskiego boksera, dwukrotnego mistrza olimpijskiego. – Ten projekt i boks stały się ważnymi elementami w moim życiu. Będę chciał, aby boks został ze mną już na zawsze. Myślę, że odnalazłem swoją dziedzinę sportu – wyznaje.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński jerzy kulej Tomasz Włosok FILM Xawery Żuławski biografia

Lech Majewski: mój debiut nie wpisywał się w kino moralnego niepokoju

- Znalazłem ten poemat i zafascynował mnie. Ponieważ kocham malarstwo protorenesansu, które jest bardzo statyczne, to postanowiłem zrobić ten film w takich statycznych ponad pięciuset kadrach, które rozrysowałem - mówił o swoim debiucie pt. "Rycerz" z 1980 roku reżyser Lech Majewski, bohater cyklu "Zapiski ze współczesności" w radiowej Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  Lech Majewski reżyser film polski kariera Jakub Kukla Hollywood kino Dwójka Milosz Forman

"Powstaniec 1863". Kim byli i jak wyglądali naprawdę bohaterowie filmu?

Najnowszy film Tadeusz Syki "Powstaniec 1863" z Sebastianem Fabiańskim w roli głównej przedstawia historię jednego z najsłynniejszych uczestników powstania styczniowego i ostatniego dowódcy zrywu - ks. Stanisława Brzóski. Na ekranie przewija się obok niego gama postaci w znakomitej większości opartych na prawdziwych bohaterach historii księdza-generała. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Powstanie Styczniowe FILM Stanisław Brzóska

"Proszę Państwa, Wyspiański umiera": podróż przez piekło i niebo życia wybitnego artysty

W krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego na początku stycznia miała premierę sztuka "Proszę Państwa, Wyspiański umiera", którego autorką, reżyserką, scenografką jest Agata Duda-Gracz. Rzeczywistość miesza się w niej z imaginacją, a historia z teraźniejszością. Bo właśnie dyrektorem tego teatru chciał zostać Wyspiański, a na tej samej scenie miały miejsce premiery "Wesela" i "Wyzwolenia". I o tym także jest ten spektakl…
Zobacz więcej na temat:  TEATR spektakl premiera Kraków Teatr im. Juliusza Słowackiego Stanisław Wyspiański Agata Duda-Gracz Tomasz Miara Trójka

Najsłynniejsze monstrum powraca: Guillermo del Toro kręci autorską wersję "Frankensteina"!

O tej produkcji mówiło się już od dawna: Guillermo del Toro, zdobywca Oscara za "Kształt wody", zaczął zdjęcia do klasyki horroru, czyli "Frankensteina". W obsadzie znajdą się m.in. Jacob Elordi, Oscar Isaac, Christoph Waltz, David Bradley i Mia Goth. Premiera filmu jest planowana pod koniec 2025 roku.
Zobacz więcej na temat:  FILM ekranizacja Mary Shelley Frankenstein Guillermo del Toro Tomasz Miara Trójka