Polskie Radio
Section05

literatura polska

"Polska naszych marzeń". Kresy Wschodnie w prozie Wiesława Helaka

Po drugiej wojnie światowej Polska straciła Kresy Wschodnie, jednak pamięć o tych terenach nadal przywoływana jest na kartach książek wielu autorów. Należy do nich jeden z gości ostatniego wydania "Trójki literackiej". – Wiesław Helak pisze o Polsce – tej z Kresami lub powojennej, już bez Kresów, ale cały czas opowiada o Polsce z naszych marzeń – powiedział w audycji krytyk literacki Krzysztof Masłoń.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Zapert literatura KULTURA Kresy Krzysztof Masłoń

"Reytan. Upadek Polski". Andrzej Mastalerz: za każdym razem znajduję w tej książce coś, co mnie intryguje

- "Reytana..." odbieram bardzo dobrze. Czytałem go parokrotnie, teraz czytając dla Trójki uświadomiłem sobie, że jak to w dobrych książkach bywa, za każdym razem znajduję coś, co mnie w nim intryguje i zaciekawia - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Mastalerz, aktor, reżyser, laureat nagrody Polskiego Radia Festiwalu Dwa Teatry.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mastalerz literatura KSIĄŻKA Jan Matejko Jarosław Marek Rymkiewicz Tadeusz Reytan Polskie Radio 24

"Rozmowy ważniejsze od futbolu". Ludzkie dramaty ukryte w sporcie

– Do każdej z rozmów chcę być bardzo dobrze przygotowana, wiedzieć o piłkarzach, trenerach, sędziach absolutnie wszystko, żeby mieli poczucie, że poświęciłam wystarczająco dużo czasu, żeby ich poznać, i uszanowałam czas, który mi poświęcają. Układam schemat kilku pierwszych pytań, a potem to jest podróż. Bardzo często moi rozmówcy mnie zaskakują swoimi przemyśleniami, historiami – opowiada Izabela Koprowiak, autorka książki "Chwila z… Rozmowy ważniejsze od futbolu".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Zapert literatura KULTURA

Jan Brzechwa. "Zrozumiały dla dorosłych, dla dzieci, a nawet dla zwierząt"

– Nie uznaję podziału na literaturę dla dzieci i literaturę dla dorosłych. Uważam, że utwory dla dzieci tylko wtedy są dobre, jeśli dorośli też mają chęć je czytać – mówił Jan Brzechwa w Polskim Radiu w 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa literatura literatura dziecięca KSIĄŻKA książki książki dla dzieci proza poezja dzieci dzieciństwo wiersze satyra Bolesław Leśmian prawo autorskie historia Polski HISTORIA pisarz

O antologii "Getto warszawskie w literaturze polskiej"

Niedawno, nakładem Muzeum Getta Warszawskiego, ukazała się antologia "Getto warszawskie w literaturze polskiej", której autorem jest prof. Sławomir Buryła, wykładowca Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz członek Rady Programowej Żydowskiego Instytutu Historycznego. I właśnie o tej książce z jej autorem rozmawia w "Trójce literackiej" Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA antologia getto warszawskie Tomasz Zapert Trójka

Marek Nowakowski prywatnie. "Każdy przy nim mógł się czuć sobą"

– Marek miał taką umiejętność wrodzoną, że nie tworzył barier i nie narzucał rzeczywistości drugiemu człowiekowi. Tworzył sferę wolności, to znaczy, że w nim musiała być głęboka potrzeba wolności i niezależności i otwierał ją przed innym. Ten drugi człowiek mógł się poczuć sobą. On dawał sygnał, że każdy żyje własnym doświadczeniem – ocenia Rafał Wojasiński, laureat Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Zapert literatura KULTURA Janusz Krasiński

Julian Krzyżanowski. Wybitny znawca polskiej literatury

47 lat temu, 19 maja 1976 roku, zmarł w Warszawie znany uczony profesor Julian Krzyżanowski, niezapomniany autor "Historii literatury polskiej". Jego osiągnięcia zwłaszcza z zakresu piśmiennictwa polskiego okresu staropolski i romantyzmu sytuują go w gronie najwybitniejszych w tej dziedzinie.
Zobacz więcej na temat:  literatura Uniwersytet Jagielloński Uniwersytet Warszawski Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) Julian Krzyżanowski

Monika Białkowska: polityka musi mieć na uwadze perspektywę pojedynczego człowieka

- Problem migracji obserwujemy w Europie od 2015 roku, ale w istocie to odwieczny kłopot całego świata. Są rejony, w których ludziom żyje się trudniej, a w innych jest łatwiej się rozwijać i realizować swoje talenty. Dlatego szukają oni dla siebie lepszego miejsca, żeby wykorzystać wszystkie możliwości, jakie przynosi życie - mówiła na antenie Dwójki pisarka i reportażystka Monika Białkowska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Dwójka Ukraina Paweł Siwek migracja