Polskie Radio
Section05

literatura polska

Monika Białkowska: polityka musi mieć na uwadze perspektywę pojedynczego człowieka

- Problem migracji obserwujemy w Europie od 2015 roku, ale w istocie to odwieczny kłopot całego świata. Są rejony, w których ludziom żyje się trudniej, a w innych jest łatwiej się rozwijać i realizować swoje talenty. Dlatego szukają oni dla siebie lepszego miejsca, żeby wykorzystać wszystkie możliwości, jakie przynosi życie - mówiła na antenie Dwójki pisarka i reportażystka Monika Białkowska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Dwójka Ukraina Paweł Siwek migracja

Igor Newerly. "Trzeba pisać o tym, co się zna"

24 marca 1903 roku urodził się Igor Newerly – pisarz, pedagog, społecznik. Autor m.in. "Chłopca z Salskich Stepów" i "Pamiętnika z celulozy". W swojej prozie opierał na życiowych doświadczeniach - czasami tych, które przyniósł mu los, czasami natomiast specjalnie zaaranżowanych. 
Zobacz więcej na temat:  Igor Newerly II wojna światowa Janusz Korczak niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne proza historia Polski HISTORIA literatura KSIĄŻKA

Malczewski - romantyk w krakowskim Muzeum Narodowym

Ponad 170 prac Jacka Malczewskiego trafiło na nową wystawę w Muzeum Narodowym w Krakowie. "Jacek Malczewski romantyczny" to prezentacja dzieł artysty, do których kluczem jest epoka romantyzmu. W ten sposób Muzeum Narodowe w Krakowie włącza się w Rok Romantyzmu Polskiego, ustanowiony przez Sejm. – Malczewski miał wiele twarzy. Pokazujemy go jako naczelnego neoromantyka – mówi kurator wystawy Urszula Kozakowska-Zaucha.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA literatura Katarzyna Cygler wystawa Muzeum Narodowe w Krakowie Jacek Malczewski romantyzm SZTUKA

"Strażnik narodowy ducha polskiego". Prof. Waśko wspomina Jarosława Rymkiewicza

- Jarosław Marek Rymkiewicz w ostatnich 30 latach zajął pozycję strażnika narodowego ducha polskiego. Nie waham się mówić, że był pisarzem, który bez ogródek mówił o tym, czym jest Polska. (..) Wydobywał to, co najlepsze z tradycji i pokazywał to, jako lustro współczesności - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 literaturoznawca prof. Andrzej Waśko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Marek Rymkiewicz poezja literatura Adam Mickiewicz romantyzm odeszli 2022 społeczeństwo POLSKA

Andrzej Trzebiński. O poecie, społeczniku i wizjonerze w setną rocznicę urodzin

Bohaterem "Strefy literatury" był Andrzej Trzebiński - poeta, dramaturg, krytyk i publicysta należący do Pokolenia Kolumbów.​ 27 stycznia minęła setna rocznica urodzin pisarza, który - mimo przedwczesnej śmierci - w historii literatury zdołał zapisać się nie tylko jako utalentowany twórca, lecz także zaangażowany społecznik i przenikliwy wizjoner.
Zobacz więcej na temat:  literatura okupacja niemiecka II wojna światowa Andrzej Trzebiński Dwójka

Ignacy Kozielewski - wszystko oddał harcerstwu

140 lat temu, 15 stycznia 1882 roku, w niewielkiej wsi Starzenice, na wschód od Wielunia, przyszedł na świat jeden z twórców polskiego harcerstwa, popularnie zwanego skautingiem. Ignacy Kozielewski, bo o nim mowa, zasłynął także pięknym wierszem "Wszystko co nasze, Polsce oddamy" - oficjalnie uznanym za hymn harcerstwa, zarówno tego z okresu dwudziestolecia międzywojennego, a także tego obecnego.
Zobacz więcej na temat:  harcerstwo II RP niepodległość