Polskie Radio
Section05

literatura

"Klub książki". Marta Michalak z debiutancką powieścią "Oida"

W audycji rozmawialiśmy z Martą Michalak o jej debiutanckiej powieści "Oida", której bohaterkami są kobiety z trzech pokoleń, wywodzące się ze wsi: mówiąca gwarą babka, rozdarta między wsią a miejskimi aspiracjami matka i trzydziestoparoletnia córka, która ułożyła sobie życie z dala od rodzinnych stron, ale mentalnie wciąż tam trochę tkwi. 
Zobacz więcej na temat:  książki Magda Mikołajczuk Zobacz także

Harlan Coben w Jedynce. Bestsellerowy pisarz porównuje się do Alfreda Hitchcocka

- Widzę tu pewne podobieństwo do Hitchcocka, bo on snuł opowieści o zwyczajnym człowieku, którego spotykają jakieś nadzwyczajne historie - mówi w Jedynce o swojej twórczości Harlan Coben, bestsellerowy autor thrillerów, tłumaczonych na 46 języków. Amerykański pisarz opowiada, Magdzie Mikołajczuk w ekskluzywnym wywiadzie, o polskiej adaptacji jego powieści "Tylko jedno spojrzenie". Czy pozytywnie ocenia grę polskich aktorów?
Zobacz więcej na temat:  thriller Magda Mikołajczuk Harlan Coben Zobacz także Alfred Hitchcock

"Dziennik czasu wojny". Ukraińska rzeczywistość z perspektywy zwykłych ludzi

Od poniedziałku (24.02) w cyklu "To się czyta" przedstawiliśmy "Dziennik czasu wojny" Andrieja Kurkowa - ukraińskiego pisarza, dziennikarza i autora scenariuszy. To kontynuacja "Dziennika inwazji", w którym autor udokumentował, co działo się w Ukrainie tuż przed rosyjską napaścią i przez pierwsze miesiące wojny. Fragmenty książki czytał Sławomir Grzymkowski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina dziennik Ukraina wojna na Ukrainie Andriej Kurkow

"Dziennik czasu wojny". Ukraińska rzeczywistość z perspektywy zwykłych ludzi

W cyklu "To się czyta" przedstawiliśmy "Dziennik czasu wojny" Andrieja Kurkowa - ukraińskiego pisarza, dziennikarza i autora scenariuszy. To kontynuacja "Dziennika inwazji", w którym autor udokumentował, co działo się w Ukrainie tuż przed rosyjską napaścią i przez pierwsze miesiące wojny. Fragmenty książki czytał Sławomir Grzymkowski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina dziennik Ukraina wojna na Ukrainie Andriej Kurkow

Stryjeńska. 49. rocznica śmierci niepokornej Zochy

28 lutego 1976 roku zmarła Zofia Stryjeńska, malarka, grafik, ilustrator i scenograf, przedstawicielka stylu art déco, obok Tamary Łempickiej najsłynniejsza polska artystka okresu międzywojennego. Dla przyjaciół: "Zocha". Poza twórczością znana była z bezkompromisowej i niekonwencjonalnej postawy życiowej.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Stryjeńska sztuki wizualne SZTUKA historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne malarstwo grafika Kraków Zakopane Warszawa Genewa Tamara Łempicka

Henry James. Pisarz, który wchodził do ludzkiej głowy

109 lat temu zmarł jeden z najwybitniejszych anglojęzycznych prozaików przełomu XIX i XX wieku. Henry James był mistrzem portretów psychologicznych. Tworzył na pograniczu kultur amerykańskiej i europejskiej oraz na styku literackiego realizmu i modernizmu.
Zobacz więcej na temat:  Henry James pisarz KSIĄŻKA książki Wielka Brytania Ameryka Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone Nowy Jork Londyn Paryż Atlantyk Europa Francja historia Europy

Warszawa Słonimskiego. "Na swoje rodzinne miasto patrzył realistycznie, ale z miłością"

- Antoni Słonimski to jeden z najbardziej warszawskich Skamandrytów. Nie tylko ze względu na fakt, że przyszedł tutaj na świat. Tak samo było z Lechoniem, ale on karmił swoją wyobraźnię mitem Paryża Północy, natomiast Słonimski patrzył na Warszawę realistycznie. Niezmiernie ją przy tym kochał - mówiła w Dwójce varsavianistka Lidia Sadkowska-Mokkas.
Zobacz więcej na temat:  poezja Dorota Gacek Antoni Słonimski Warszawa Dwójka KULTURA Zobacz także Lidia Sadkowska-Mokkas Rok Antoniego Słonimskiego Skamandryci