Polskie Radio
Section05

malarstwo

Instrumenty muzyczne w scenach Męki Pańskiej

- Motyw instrumentów muzycznych w malarstwie zaczerpnięty został z tekstów Pisma Świętego, ale nie bezpośrednio z opisu męki Chrystusa, w której autor opowiadałby, że w trakcie zadawania cierpień czy sądu ktoś grał na instrumentach. To raczej były pośrednie inspiracje Starym Testamentem - mówiła w Dwójce muzykolog i italianistka dr Dominika Grabiec, badaczka roli muzyki i instrumentów w przedstawianiu scen męki Jezusa.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc średniowiecze Beata Stylińska Dwójka KULTURA instrumenty muzyczne

Wystawa "Via Crucis". "Archetyp zmagań jednostki ze światem"

Stacje Drogi Krzyżowej są częstym tematem prac artystów. Prezentowana w Centrum Praskim Koneser "Via Crucis" jest efektem trzech lat pracy utalentowanych malarzy - Krzysztofa i Michała Powałków. - Głównym tematem naszego malarstwa zawsze był człowiek, jego wzloty i upadki. "Via Crucis" jest archetypem zmagań jednostki z otaczającym światem - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Powałka. 
Zobacz więcej na temat:  wystawa droga krzyżowa KULTURA

"To symboliczna wystawa". NCK prezentuje prace ze zniszczonego wojną muzeum

- Powinniśmy zrozumieć kulturę Ukraińców, bo kultura jest fundamentem poczucia tożsamości narodowej, elementem budującym nasze więzi społeczne i integrującym społeczność - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Bancerowska z NCK, organizator wystawy poświęconej Marii Primaczenko. Reprodukcje jej prac można oglądać na Starym Mieście w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Narodowe Centrum Kultury Maja Kluczyńska

Wojciech Włodarczyk: Sztuka kształtuje rzeczywistość [WIDEO]

- Jedną z historii, która została zapamiętana w instytucie, była ta, kiedy podjąłem się na seminarium sztuki współczesnej przygotować tekst na temat happeningu. I to było absolutne zaskoczenie, bo nikt takimi rzeczami w tym czasie się nie interesował - mówił w Dwójce prof. Wojciech Włodarczyk, historyk sztuki, działacz społeczny, opozycjonista, polityk, a prywatnie - producent wina.
Zobacz więcej na temat:  Robert Mazurek Dwójka rozmowa Akademia Sztuk Pięknych

Rembrandt i "Lekcja anatomii dr. Tulpa". Przepustka do malarskiej sławy

Obraz "Lekcja anatomii doktora Tulpa" namalował Rembrandt w 1632 roku, jest to jego pierwszy zbiorowy portret. Malarz miał wówczas 26 lat, właśnie przeniósł się z Lejdy do Amsterdamu i rozpoczynał wielką karierę. Tworząc oficjalny wizerunek miejskich chirurgów, znakomicie wywiązał się z zadania i stał się najmodniejszym malarzem protretów w mieście.
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki Rembrandt Grażyna Bastek Michał Montowski Dwójka