Polskie Radio
Section05

malarstwo

Terapeutyczne właściwości sztuki. "Chodzi o ukształtowanie człowieka myślącego twórczo"

Angażowanie się w proces twórczy ma ogromny wpływ na rozwój człowieka, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Współczesne badania pokazują, że sztuka wspiera rozwój kreatywności, poprawia zdolności poznawcze, a także korzystnie wpływa na samopoczucie i emocje. - Obserwuję wpływ tworzenia nie tylko na zdolności intelektualne, ale również ogólnie na poprawę życia - przyznaje dr hab. Kinga Łapot-Dzierwa. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak SZTUKA terapia artysta

Wojna, kalectwo, malarstwo. Władysław Strzemiński - malarz wyklęty

Prace z kolekcji muzealnych i zbiorów prywatnych, rzadko prezentowanych szerokiej publiczności. "Władysław Strzemiński. Podwójna jednorodność" - to najnowsza wystawa w Kordegardzie, Galerii Narodowego Centrum Kultury w Warszawie. Wystawa przybliża twórczość artysty z lat 1929-1951, w tym jego rysunki, litografie i dzieła malarskie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka SZTUKA Władysław Strzemiński Małgorzata Wosiek Zobacz także awangarda

Leonardo da Vinci. Odegrał ogromną rolę w rozwoju instrumentów muzycznych

- Leonardo da Vinci potrafił doskonale improwizować grając na różnych instrumentach, ale nie zapisywał nutowo, tego co robił w formie utworów muzycznych. Często grywał na lirze da braccio, podobnej do dzisiejszej altówki, którą sam zaprojektował i recytował wiersze - powiedziała w Polskim Radiu 24 Dorota Pietrzyk autorka książki "Muzyk da Vinci".
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Zobacz także Katarzyna Sanocka Leonardo da Vinci MUZYKA

Arcydzieła z Ukrainy na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie

Prawie czterdzieści dzieł z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie trafiło na nową wystawę w Zamku Królewskim w Warszawie. Obok dzieł europejskich mistrzów na ekspozycji znalazły się polonika, a także dwa obrazy z kolekcji ostatniego króla, do niedawna uznawane za zaginione.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka SZTUKA Ukraina Zobacz także Zamek Królewski Warszawa wystawa Małgorzata Nieciecka- Mac

Van Gogh, ale nie van Gogh? Czy ta fotografia naprawdę przedstawia słynnego malarza?

Według historyków sztuki istnieją tylko dwie fotografie przedstawiające Vincenta van Gogha. Jedna pokazuje go w wieku 19 lat, a druga... cóż... "pokazuje" go nieco później, w 1886 roku. Istnieje jednak trzecia, z tego samego roku, na której widzimy Vincenta, chociaż mężczyzna z fotografii nie ma prawa nim być!
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Jarosław Jaworski Trójka Zobacz także Vincent van Gogh

Zapomniana herstoria sztuki. Malarki wychodzą z cienia ojców, braci, mężów

Sofonisba Anguissola, Artemisia Gentileschi, Angelika Kauffmann, Agnieszka Piotrkowczyk i inne malarki przez lata były niewidzialne dla patriarchalnej historii sztuki. Na te artystki, ich autoportrety, dzieła, biografie zwraca uwagę Piotr Oczko w książce "Suknia i sztalugi. Historie dawnych malarek". Dzięki niemu wychodzą z cienia mężów, braci, ojców. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także SZTUKA kobieta Marta Zinkiewicz historia sztuki herstoria

Johan Huizinga. Poważne zabawy i "Jesień średniowiecza"

Należał do uczonych, który potrafili łączyć wielką wiedzę z umiejętnością jej porywającego przekazania. Przedstawił swoją słynną wizję schyłku średniowiecza, w zabawie widział źródło kultury. Johan Huizinga, holenderski historyk i eseista, był również człowiekiem prawym i odważnym, co udowodnił w czasach II wojny.  
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze renesans Francja Holandia Niderlandy HISTORIA literatura filozofia