Polskie Radio
Section05

malarstwo

"Kornelia, matka Grakchów". Obraz Angeliki Kauffmann na Zamku Królewskim

- Z całą pewnością jest to ważny element zbiorów zamkowych świetnie pasujący do klasycystycznych wnętrz, które pozostawił po sobie Stanisław August Poniatowski. Mamy kłopot, gdzie to dobrze wyeksponować na wystawie stałej, na razie mamy specjalnie przygotowany panel w Sieni Wielkiej - mówił dyrektor Zamku Królewskiego Wojciech Fałkowski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Zamek Królewski Warszawa dzieła sztuki wojna na Ukrainie

Ciało z brązu, pięści z kryształu: wystawa twórczości Ewy Rossano

W swoich rzeźbach łączy brąz ze szkłem i, przede wszystkim, z kryształem. To materiały o krańcowo odmiennych właściwościach, ale w pracach Ewy Rossano przezwyciężają sprzeczności i tworzą harmonijną całość ukazującą dwoistość egzystencji – życia i śmierci, ciała i ducha, siły i kruchości, radości i cierpienia.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA rzeźba FILM Wrocław wystawa Angelus Katarzyna Cygler Trójka

Sztuka z dwóch krańców Polski

O tym projekcie można śmiało powiedzieć "wspólnota przeciwieństw": to już trzecia edycja projektu "Góry-Morze-Morze-Góry", w ramach którego można oglądać dzieła artystów z Wybrzeża i Podhala. I chociaż te dwa krańcowo odległe regiony Polski różni właściwie wszystko, jednak jest to także pole do odnajdywania pokrewieństwa i elementów wspólnych.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA wystawa galeria Zakopane Podhale rzeźba Trójka Katarzyna Cygler

Nowe arcydzieła na Wawelu. To obrazy Brueghla i Hedy

W trakcie prezentacji dwóch arcydzieł, które trafiły do Zamku Królewskiego na Wawelu: "Karczmy pod Świętym Michałem" Pietera II Brueghla oraz "Martwej natura" Willema Claesza Hedy, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego  Piotr Gliński podziękował tym, którzy przyczynili się do ich zakupu. - To wymagało ciężkiej pracy, zaangażowania i znajomości rzeczy - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński SZTUKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA społeczeństwo

"Kobieta" - wystawa zainspirowana postacią malarki Anny Bilińskiej w Radomiu

W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu - do końca czerwca - można oglądać wystawę "Kobieta. Współczesne artystki i artyści pamięci Anny Bilińskiej". Inspiracją dla twórców ekspozycji była postać jednej z najwybitniejszych malarek polskich XIX wieku - Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej. W dwóch salach radomskiego muzeum umieszczono 40 dzieł autorstwa 26 współczesnych twórców: obrazy, rzeźby oraz projekt modowy.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA Radom Michał Montowski Patryk Michalski KULTURA

"Jacek Malczewski romantyczny" - wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

Na pamiątkę dwusetnej rocznicy wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza - dzieła uznawanego za manifest polskiego romantyzmu - rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego. Z tej okazji Muzeum Narodowe w Krakowie organizuje wyjątkową wystawę poświęconą romantyzmowi w twórczości Jacka Malczewskiego. Będzie ją można oglądać od piątku, 18 lutego. Wydarzenie swoim patronatem objęło Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Malczewski wystawa SZTUKA KULTURA Joanna Sławińska Kraków

Pieter Saenredam i jego ulubiony kościół

Pieter Saenredam był "portrecistą" kościelnych wnętrz, bodaj najlepszym wśród malarzy uprawiających w siedemnastowiecznej Holandii gatunek kerkinterieurs. Jego dzieła nie były architektonicznymi fantazjami, lecz co najwyżej nieco "podrasowanymi" dokumentacjami istniejących budowli. Ulubionym motywem Saenredama, podejmowanym od 1628 roku, był kościół św. Bawona w Haarlemie.
Zobacz więcej na temat:  Holandia Muzeum Narodowe w Warszawie Michał Montowski Grażyna Bastek