Polskie Radio
Section05

medycyna

Nie żyje prof. Paweł Murawa. Wybitny onkolog miał 78 lat

Nie żyje znany poznański chirurg onkologiczny prof. Paweł Murawa. Lekarz przez 28 lat kierował Oddziałem Chirurgii Onkologicznej w Wielkopolskim Centrum Onkologii. W tym czasie zrewolucjonizował podejście do leczenia pacjentów z nowotworami, opracował także nowe metody leczenia raka przełyku. O śmierci ojca poinformował syn, radny sejmiku prof. Dawid Murawa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA lekarz śmierć onkologia nowotwory

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 33. Na co będziemy zbierać?

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w tym roku po raz 33. Już 26 stycznia 2025 wolontariusze zbierać będą pieniądze na onkologię i hematologię dziecięcą. Motywem przewodnim finału jest bezpieczeństwo dzieci. - Okres przygotowań wszedł bardzo mocno i nawet dzisiaj w naszej siedzibie goszczą sztaby, które kończą rejestrację wolontariuszy - zwraca uwagę Aleksandra Rutkowska, rzeczniczka Fundacji WOŚP. 
Zobacz więcej na temat:  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Patryk Michalski onkologia Zobacz także

Chirurgia plastyczna nosa. To jedyne rozwiązanie przy niedrożności

- Uczucie niedrożności nosa to duży problem. Czasami pacjenci muszą oddychać ustami. Mają problem z chrapaniem i bezdechem nocnym. Dlatego operacja korekty kształtu nosa jest wtedy niezbędna. Nie wystarczy sama korekta przegrody nosowej - mówili w Polskim Radiu 24 dr n. med. Anna Kaniewska i dr n. med. Lubomir Lembas.                       
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 zdrowie Małgorzata Telmińska medycyna estetyczna

Otyłość prowadzi do 200 chorób i skraca życie średnio o cztery lata

- Leczenie chorych na otyłość, wymaga zmiany podejścia do nich ze strony całego środowiska medycznego, ale także zmiany języka publicznego w jakim opisujemy ich stan. Ich choroba nie jest ich winą - powiedzieli w Polskim Radiu 24: prof. dr hab. n. med. Lucyna Ostrowska, prezeska Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości(PTLO) oraz  prof. dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, prezes  Elekt PTLO, chirurg bariatra z WUM.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zobacz także otyłość dieta choroby Artur Wolski

Sztuczna inteligencja szansą na wczesne wykrycie raka piersi. Nowatorski projekt Polaków

Polscy badacze, dr Jan Witowski i prof. Krzysztof Geras z Uniwersytetu Nowojorskiego wykorzystali sztuczną inteligencję do tego, żeby stworzyć test diagnozujący skuteczność terapii celowych. - W przypadku nowotworów piersi ten test będzie dokładniejszy od innych o 30 proc. - mówi na antenie Jedynki dr Maciej Kawecki. 
Zobacz więcej na temat:  nowotwory rak piersi sztuczna inteligencja NAUKA USA innowacyjność badanie Maciej Kawecki Zobacz także infografika

"Joy" w Wielkiej Brytanii, Magda w Polsce. Początki in vitro w naszym kraju też nie były łatwe

"Joy" to po polsku "radość". W radiowych wywiadach z prof. Marianem Szamatowiczem, pionierem procedury zapłodnienia in vitro w Polsce, słowo "radość" pojawia się bardzo często. Lekarz nie ukrywa, że pomaganie niepłodnym parom to jego życiowa pasja. To dla niej był w stanie pokonać wiele przeszkód na drodze do postępu medycznego w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  in vitro historia Polski HISTORIA lekarz ginekolog dzieci postęp technologiczny PRL 1987 Białystok