Polskie Radio
Section05

Michał Żołądkowski

Nowy "Znachor" – kolejna ekranizacja powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza

"Znachor" należy do najpopularniejszych dzieł w historii polskiej literatury: był chętnie czytany od momentu ukazania się drukiem w 1937 roku. Dramatyczne losy profesora Wilczura dotychczas były przenoszone na ekran dwa razy: w 1937 roku i w 1982. Najnowsza, trzecia wersja ekranowa miała premierę 27 września 2023 roku w popularnym serwisie streamingowym.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM ekranizacja Tadeusz Dołęga-Mostowicz Jerzy Hoffman iza kuna literatura Bartosz Bielecki Dawid Muszyński Znachor Leszek Lichota Trójka

Strajk w Hollywood może dobiec końca. Scenarzyści postawili na swoim?

Amerykańska Gildia Scenarzystów (WGA) doszła do wstępnego porozumienia z głównymi wytwórniami filmowymi. To oznacza, że być może niedługo zakończy się trwający od czterech miesięcy strajk scenarzystów. Doprowadził on do wstrzymania wielu produkcji i ponad 5 miliardów strat dla przemysłu filmowego. – Dla nas oznacza to przede wszystkim, że produkcja nie będzie wstrzymana na dłużej – wyjaśnia Michał Walkiewicz, redaktor naczelny portalu Filmweb.
Zobacz więcej na temat:  Trójka kino strajki Hollywood scenariusz

Zamek Królewski dla młodych ludzi: maluj farbami olejnymi jak starzy mistrzowie

Na Zamku Królewskim wystartował cykl warsztatów edukacyjno-artystycznych towarzyszących wystawie "Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny renesansu". W zajęciach wykorzystywana jest nowatorska metoda poznawania technik malarskich dzięki aplikacji Glaze. Proponuje ona proces tworzenia w stylu starych mistrzów, jednak bez sztalug, płócien, farb i pędzli.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA malarstwo edukacja SZTUKA młodzież dzieci Zamek Królewski Jacek Frentzel Trójka

Obraz Józefa Chełmońskiego po 133 latach można oglądać w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Przez ponad wiek obraz "Wieczór letni" Józefa Chełmońskiego uznawany był za zaginiony. Aż niespodziewanie pojawił się na aukcji sztuki: w czerwcu dzieło za rekordową sumę ponad 4,3 miliona złotych zakupiło Muzeum Narodowe w Poznaniu i po przeszło 130 latach ponownie można je podziwiać.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo Józef Chełmoński Muzeum Narodowe w Poznaniu wystawa Trójka

Międzynarodowe zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody na Służewcu – Warsaw Jumping

Do Warszawy przyjechało ponad siedemdziesięciu zawodników ze Starego Kontynentu z blisko dwustoma końmi, aby rywalizować łącznie w dziesięciu międzynarodowych konkursach. Wszystko to na warszawskim Służewcu, arenie międzynarodowych zawodów jeździeckich w skokach przez przeszkody – Warsaw Jumping. Do rywalizacji w finale europejskiego Pucharu Narodów zakwalifikowały się reprezentacje: Ukrainy, Francji, Belgii, Szwecji, Hiszpanii, Holandii, Szwajcarii, Austrii, Słowacji i Polski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski konie Raf Uzar Piotr Firan

"Dewajtis". Serial o wartościach najważniejszych: honorze, odpowiedzialności, wadze danego słowa

TVP przeniosło na ekran znaną powieść Marii Rodziewiczówny "Dewajtis". Premiera siedmioodcinkowego serialu odbędzie się w niedzielę, 17 września. Główne role grają Michalina Olszańska i Karol Dziuba, a partnerują im m.in. doświadczeni: Mirosław Baka, Małgorzata Pieczyńska, Maria Pakulnis i Tomasz Sapryk.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA telewizja serial Maria Rodziewiczówna premiera TVP Trójka Dewajtis Ilona Łepkowska ekranizacja

"Chłopi" na ekranie i Barbakanie. Powieść Reymonta w nowej odsłonie

Nowa, animowano-malarska ekranizacja "Chłopów" Władysława Reymonta miała swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Według doniesień publiczność z zainteresowaniem przyjęła film opowiadający o Polsce sprzed ponad 120 lat. Wraz z premierą filmu pojawiła się na warszawskim Barbakanie wystawa "Chłopi w Archiwum", gdzie kadry z filmu zestawiono ze zbiorami Archiwum Państwowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA chłopi wystawa Władysław Reymont film polski kino

Nieodparty urok dawnych seriali policyjnych: po latach wciąż je kochamy

Motyw walki dobra ze złem, przestępcy i stróża prawa, policjantów i złodziei jest w kinie tak stary, jak samo kino. A tematyka kryminalna, policyjna, detektywistyczna, wręcz rozkwitła dzięki serialom telewizyjnym. Niektóre z nich wciąż chętnie się wspomina i z przyjemnością ogląda. A coraz więcej takich starych, kultowych seriali kryminalnych trafia na platformy streamingowe: ostatnio np. dwa sezony o detektywie Columbo.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM serial zagadka kryminał Michał Kowarski Artur Cichmiński Trójka

Niezwykła architektura wypoczynkowa w pięknych okolicznościach przyrody

Letni czas wakacyjny już się skończył, jednak wciąż jeszcze trwa, do końca września, bardzo ciekawa wystawa we wrocławskim Muzeum Architektury: "Wczasy. Krajobrazy wypoczynku". To podróż mniej lub bardziej sentymentalna pozwalająca przyjrzeć się najciekawszym, czasami zaskakującym, niestandardowym budynkom i zespołom wypoczynkowym usytuowanym wśród jakże pięknej polskiej przyrody.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA architektura wystawa Muzeum Architektury we Wrocławiu wypoczynek historia Polski Trójka