Polskie Radio
Section05

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Gdzie polityka nie może, tam kulturę pośle? Polska prezydencja w UE

Hasłem przewodnim polskiej prezydencji w Radzie UE będzie "Bezpieczeństwo, Europo", a logiem - polska flaga wpisana w skrót "EU". To czas także na ofensywę kulturalną. - Bardzo ważną rolę w dzisiejszej polityce odgrywa dyplomacja kulturalna. Czasem w to miejsce, w które nie wchodzi twarda polityka czy gospodarka, może bardzo miękko wejść kultura - wyjaśniła w Dwójce Marta Cienkowska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także Unia Europejska polityka Marta Cienkowska Jakub Kukla KULTURA

Wręczono Doroczne Nagrody Ministra Kultury. Irena Jun z najważniejszą statuetką

- Moją specjalnością jest przyglądanie się poezji, czytanie, mówienie, granie, przerabianie poezji na teatr. Niekiedy przynosi to nadzwyczajne rezultaty, jak na przykład teraz - mówiła podczas środowej gali (27.11) Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Irena Jun, laureatka głównej nagrody przyznawanej za całokształt twórczości.
Zobacz więcej na temat:  Hanna Wróblewska Paweł Pawlica gala Kraków KULTURA Dwójka nagroda Zobacz także Irena Jun

Zwycięski projekt wystawy na Biennale Architektury w Wenecji 2025

"Lary i penaty. O budowaniu poczucia bezpieczeństwa w architekturze" - to tytuł zwycięskiego, kuratorskiego projektu wystawy w Pawilonie Polskim na 19. Międzynarodową Wystawę Architektury w Wenecji w 2025 roku. Zwycięzcę ogłosiła szefowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Biennale w Wenecji architektura SZTUKA Hanna Wróblewska Zobacz także

Problemy i osiągnięcia polskiej kultury - w stolicy trwa współKongres Kultury

Jaka jest polska kultura i z jakimi problemami się mierzy? Jaka przyszłość czeka kulturę w naszym kraju? WspółKongres Kultury jest szansą odpowiedzi na te pytania. Podczas licznych paneli trwają dyskusje o zadaniach i celach kultury oraz o jej dostępności, sposobach jej finansowania i zarządzania instytucjami kulturalnymi.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA współKongres Kultury 2024 Hanna Wróblewska

WspółKongres Kultury. Diduszko-Zyglewska: możemy naprawić "niedasizmy", które dręczyły nas od lat

Wystartował współKongres Kultury. To wyjątkowe wydarzenie, które w jednym miejscu gromadzi ekspertów i społeczników. - Ludzie kultury to ludzie z misją. Jeżeli mają poczucie, że to może być poważna rozmowa, to zawsze są gotowi do tego, aby wziąć w niej udział - mówi Agata Diduszko-Zyglewska, przewodnicząca Zespołu Programowego. Polskie Radio objęło patronat nad odbywającym się w Warszawie współKongresem Kultury, organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  współKongres Kultury 2024 Agata Diduszko-Zyglewska Daniel Wydrych KULTURA

"Zostały tylko fasady". Straty w prywatnych zbiorach i artystycznych kolekcjach mieszkańców Warszawy

Straty dóbr kultury, których doznała Polska w latach 1939-1945, były wynikiem zarówno działań militarnych, jak i grabieży dokonywanych przez oddziały wojskowe. - Zewnętrzna powłoka Warszawy została odbudowana. Czyli fasady. Natomiast to, co znajdowało się wewnątrz, w kamienicach, pałacach, mieszkaniach prywatnych, tego już nie ma - mówi w radiowej Jedynce Ewa Witkowska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki malarstwo II wojna światowa historia Polski kradzieże Michał Wójcik Warszawa

Startują programy kulturalne w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE

Artyści, samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe i uczelnie artystyczne mogą włączyć się w obchody i działania w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Dziś wystartował nabór do czterech programów wspierających realizację priorytetów polskiej prezydencji. W sumie przeznaczono na nie prawie 30 milionów złotych.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska prezydencja Polski w UE promocja Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Unikatowa wystawa „Józef Chełmoński” w Muzeum Narodowym w Warszawie

Wystawa „Józef Chełmoński” od piątku w Muzeum Narodowym w Warszawie. To duża wystawa jednego z najwybitniejszych twórców malarstwa realistycznego, autora takich obrazów jak „Babie lato”, „Bociany” czy „Czwórka”. Prezentuje wizje natury, widoki wsi i sceny z życia, które od przeszło stu lat są uznawane za kwintesencję „polskości” w malarstwie XIX i początku XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo polskie Józef Chełmoński Muzeum Narodowe w Warszawie