Polskie Radio
Section05

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Startują programy kulturalne w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE

Artyści, samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe i uczelnie artystyczne mogą włączyć się w obchody i działania w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Dziś wystartował nabór do czterech programów wspierających realizację priorytetów polskiej prezydencji. W sumie przeznaczono na nie prawie 30 milionów złotych.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska prezydencja Polski w UE promocja Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Unikatowa wystawa „Józef Chełmoński” w Muzeum Narodowym w Warszawie

Wystawa „Józef Chełmoński” od piątku w Muzeum Narodowym w Warszawie. To duża wystawa jednego z najwybitniejszych twórców malarstwa realistycznego, autora takich obrazów jak „Babie lato”, „Bociany” czy „Czwórka”. Prezentuje wizje natury, widoki wsi i sceny z życia, które od przeszło stu lat są uznawane za kwintesencję „polskości” w malarstwie XIX i początku XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo polskie Józef Chełmoński Muzeum Narodowe w Warszawie

Robert Gierlach i Robert Morawski w Studiu Szpilmana [WIDEO]

Po koncertach w Strzelnie, Gąsawie i Lubostroniu zawitali do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana. Bas-baryton Robert Gierlach i pianista Robert Morawski to bohaterowie kolejnego odcinka cyklu "Z klasyką przez Polskę". W programie kompozycje Moniuszki, Schumanna, Schuberta i Chopina. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo z koncertu.
Zobacz więcej na temat:  Narodowy Instytut Muzyki i Tańca koncert Studio S-13 Stanisław Moniuszko Fryderyk Chopin Franz Schubert Robert Schumann Robert Gierlach Agata Kwiecińska Robert Morawski pr poleca

Nagrody im. Kolberga za zasługi dla kultury ludowej [WIDEO]

Śpiewacze, gawędziarze, twórcy ludowych zabawek czy folkowi plastycy. To dzięki nim kultura ludowa żyje wśród kolejnych pokoleń. Artyści ludowi, badacze i instytucje z różnych części Polski otrzymali Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej". W 49. edycji nagrody przyznano je w siedmiu kategoriach. 
Zobacz więcej na temat:  Nagroda im. Oskara Kolberga kultura ludowa folklor folk Krzysztof Trebunia-Tutka Hanna Wróblewska Adam Nowak Narodowy Instytut Muzyki i Tańca Oskar Kolberg tradycja dziedzictwo narodowe

WspółKongres Kultury. "To wspólnotowe wydarzenie i idea, do której zapraszamy absolutnie wszystkich"

Od edukacji kulturalnej w szkole - po reprezentacje nierówności, wojen, migracji i klimatu w polskiej sztuce. O tym znów będą dyskutować eksperci - twórcy kultury i jej odbiorcy. Efekty ich rozważań mają szansę na wcielenie, bo do dyskusji zaprasza resort kultury. Jeszcze przez kilka dni - do końca tygodnia (do 8 września 2024 roku) - można zgłaszać kolejne tematy warszawskiego współKongresu Kultury. O tym wyjątkowym wydarzeniu porozmawialiśmy w "Poranku Dwójki" z Anną Ruszczyńską, dyrektorem Centrum Informacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Tarasem Gembikiem - członkiem Rady Programowej Kongresu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KULTURA Paweł Siwek Taras Gembik Anna Reszczyńska

Przekręty w Funduszu Patriotycznym. Granty do zwrotu

Jeden z beneficjentów Funduszu Patriotycznego kupił mieszkanie jako studio do podcastów. Inny przepisał własny lokal na żonę, po czym odkupił go z grantu. Nowy dyrektor Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej zapowiada, że wiele organizacji będzie musiało zwrócić pieniądze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego Jan Żaryn Adam Leszczyński dotacje

Portret Piłsudskiego pędzla Józefa Mehoffera wraca do Polski. To jeszcze nie wszystko!

- Jeśli chodzi o procesy odzyskiwania dzieł, to potrzebna jest rozwaga, cisza i spokój. Natomiast są oczywiście takie momenty, gdy bardzo głośno trzeba mówić o efektach tych działań. I to jest właśnie taki moment - mówiła minister kultury Hanna Wróblewska podczas konferencji prasowej, na której zeprezentowana dwie odzyskane straty wojenne: "Portret marszałka Józefa Piłsudskiego" Józefa Mehoffera oraz książkę "Kultura i sztuka ludu żydowskiego na ziemiach polskich" Maksymiliana Goldsteina i Karola Dresdnera.
Zobacz więcej na temat:  Hanna Wróblewska Dwójka KULTURA Józef Mehoffer Józef Piłsudski malarstwo Muzeum Historii Polski Biblioteka Narodowa Agata Woźniak

Debata Dwójki: edukacja muzyczna. "Szkoła to rzecz o relacjach ludzi z ludźmi" [ZOBACZ WIDEO]

- Tu nie ma jednego schematu, jednego wzorca. Szkoła to rzecz o relacjach ludzi z ludźmi, nauczycieli i uczniów, czy inaczej - uczniów i mistrzów. Czynnikiem, który ostatecznie decyduje, jak dana sytuacja jest odbierana przez ucznia, jego rodziców, ale też nauczyciela, bo relacja działa w dwie strony, jest człowiek, a nie system - mówił w "Debacie Dwójki" Mariusz Tokarski, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Debata Dwójki edukacja muzyk szkoła Karol Furtak Lech Dzierżanowski Narodowy Instytut Muzyki i Tańca KULTURA MUZYKA Dwójka Agata Szymczewska Polska Rada Muzyczna Viola Łabanow

Kulturalny kalendarz w Korei Południowej wypełni się polskimi wydarzeniami

Program kulturalny przygotowany przez Instytut Adama Mickiewicza z okazji 35. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Republiką Korei to: 18 dni projekcji filmowych, 10 koncertów oraz wystawa na najstarszym biennale sztuki współczesnej w Azji. Polscy artyści pojawią się na najważniejszych festiwalach dzięki współpracy z największymi instytucjami i muzeami Korei Południowej. 
Zobacz więcej na temat:  Korea Południowa Instytut Adama Mickiewicza promocja